Droga S6. Obwodnica Koszalina i Sianowa. Co z inwestycją?

  Droga S6. Obwodnica Koszalina i Sianowa. Co z inwestycją?

  Marzena Sutryk

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Droga S6. Obwodnica Koszalina i Sianowa. Co z inwestycją?
  1/52

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©GDDKiA

  Aż 400 zapytań wpłynęło w sprawie oferty na dokończenie części obwodnicy S6 Koszalin - Sianów. To oznacza wydłużenie terminu przyjmowania ofert w odpowiedzi na ogłoszenie o przetargu.
  Do 30 listopada został wydłużony termin składania ofert przez firmy, które chcą dokończyć budowę „trudnego” odcinka obwodnicy na trasie Koszalin - Sianów.

  - Z uwagi na tak liczne zapytania, bo ok. 400 ze strony różnych firm zainteresowanych realizacją, siłą rzeczy musieliśmy wydłużyć termin na składanie ofert - mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA.

  Przypomnijmy, dotychczasowy wykonawca ostatecznie wycofał się z realizacji odcinka, na którym wykryto wody podziemne i który wymagał dużej korekty projektu i sposobu realizacji inwestycji. Wobec wystąpienia problemu podjęto szereg działań zmierzających do wypracowania nowej technologii.  Próby zastosowania nasypu przeciążeniowego i mikrowybuchów nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wykonawca obwodnicy zaproponował technologię pali przemieszczeniowych.

  Wykonano również szereg ekspertyz i badań gruntu. Nie doszło jednak ostatecznie do porozumienia na linii konsorcjum - szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Stąd nowy przetarg na dokończenie robót na odcinku 2 o długości 7,9 km (od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód).

  Nowy wykonawca będzie miał 25 miesięcy (z możliwością skrócenia terminu do 22 miesięcy) na zrealizowanie tego odcinka w formule projektuj i buduj, formuła ta nie narzuca wykonawcom technologii, co umożliwi podejście innowacyjne do robót w szczególnie skomplikowanych warunkach gruntowych.  Pozostałe roboty na odcinkach 1 i 3 o dł. 12,3 km będą zakończone przez obecnego wykonawcę, tj. konsorcjum firm PORR i Polbud Pomorze do końca października 2019 r., z tym że odcinek od obecnej DK6 do węzła Koszalin Północ wraz z węzłem Bielice zostanie udostępniony do ruchu na przełomie kwietnia i maja 2019 roku.

  Dodajmy, że obwodnica miała być gotowa w lipcu 2018.

  Zobacz także Budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa w ramach S6 - okolice Gorzebądza


  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego


  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.gk24.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY