MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogi komunijny prezent powinniśmy zgłosić skarbówce. Co to w praktyce oznacza?

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Sprawdź więcej w galerii >>>
Sprawdź więcej w galerii >>>archiwum polskapress
Trwa sezon komunii świętych. Im droższy prezent dziecko dostanie na komunię, tym większe prawdopodobieństwo, że trzeba go zgłosić do urzędu skarbowego i zapłacić podatek od darowizn. Bywa, że goście komunijni, albo tzw. życzliwi, dopytują się potem w skarbówce, czy rodzice się z prezentów rozliczyli.

Quad, sztabka złota, laptop — wiele dzieci, które w tym roku przyjmą komunię, ma na swojej liście takie właśnie prezenty marzeń. Prezent to darowizna. A od darowizn państwo pobiera podatki. Małgorzata Brzoza, rzecznik zachodniopomorskiej Izby Skarbowej, mówi, że większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że od spadków się podatek płaci, za to niewielu, że i darowizny są objęte takim obowiązkiem — oba podatki opisuje ta sama ustawa o podatku od spadków i darowizn. Przyznaje jednak, że trudno to jasno wytłumaczyć, bo podatek jest liczony inaczej od różnych grup darczyńców: - A czasem przepisy stanowią i tak, że podatku płacić nie trzeba wcale, ale za to należy w ciągu sześciu miesięcy fakt takiej darowizny zgłosić do urzędu skarbowego.

Nasza rozmówczyni przyznaje też, że czasem do urzędu wpływają donosy od życzliwych, w których są pytania o prezenty nie tylko te na komunię. Do Izby Administracji Skarbowej w  Szczecinie wpłynęło w ubiegłym roku 229 donosów, a w tym już 78 wylicza.

Wszystkie darowizny bez wyjątku opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn. Sprawdź więcej szczegółów w galerii!

- Kilka lat temu było więcej takich "złośliwych" sąsiedzkich lub rodzinnych donosów — mówi Małgorzata Brzoza. - Dziś najwięcej jest donosów bardzo konkretnych, dotyczących na przykład braku paragonu fiskalnego, płacenia "pod stołem", czy oszustw internetowych.

Wróćmy jednak do podatków od komunijnych prezentów. Wszystkie darowizny bez wyjątku opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn. Jednak w poszczególnych grupach podatkowych (do których zaraz wrócimy) przewidziane zostały pewne kwoty wolne od podatku. Podatek oblicza się od wartości nabytego majątku ponad kwotę wolną. I tu zaczynają się pierwsze komplikacje. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest obdarowany.

Co to w praktyce oznacza?

Że jeśli dostaliśmy od kogoś na komunie, ślub lub inną okazję prezent droższy niż kwota wolna od podatku to powinniśmy zapłacić od tej różnicy podatek — to jak wysoki zależy też od tego, kto taki prezent nam podarował oraz jaka była jego wartość. Stawka oprocentowania waha się od 3 do 20 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński