Drogi samochód, a OC 560zł - możliwe?

Artykuł sponsorowany
Jako dumny nabywca drogiego auta, już nie możesz się doczekać, kiedy wyjedziesz nim na ulicę. Zanim jednak zaczniesz się cieszyć wrażeniami, jakie daje dopiero co kupiony samochód, w świetle prawa musisz wykupić dla niego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wydaje Ci się, że z uwagi na wysoką wartość Twojego auta jesteś narażony na wysokie składki OC? Jeżeli zastanawiasz się, czy drogi samochód podnosi cenę obowiązkowego ubezpieczenia, niniejszy artykuł wyjaśni tę kwestię.

Wartość auta a wysokość składki ubezpieczeniowej
Teoretycznie mogłoby się wydawać, że skoro posiadasz drogi samochód, to za obowiązkowe ubezpieczenie również zapłacisz niemało. Czy rzeczywiście tak jest? Żeby się o tym przekonać, wystarczy otworzyć kalkulator ubezpieczenia samochodu i wykonać prosty eksperyment. Pierwszy krok to jest uzupełnienie formularza danymi na temat kierowcy i samochodu. Mogą być prawdziwe lub fikcyjne, to nie ma znaczenia. Po wyliczeniu składki i wyświetleniu wyników zapisujemy je w formie cyfrowej lub papierowej.

Kolejny krok to powtórzenie wyliczenia ze identycznymi parametrami jak wcześniej za wyjątkiem jednego – wartości samochodu, którą znacząco podwyższamy lub obniżamy, jeżeli wcześniej była wysoka. Po ukazaniu się na ekranie rankingu ofert wystarczy zestawić je z rezultatami poprzedniej kalkulacji, żeby dowiedzieć się, że wartość pojazdu w bardzo znikomym stopniu wpływa na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Różnice w cenie OC w zależności od wartości auta są nieduże, ledwie odczuwalne. Co więcej, korzystniej pod względem finansowym wypada wyliczenie dla właściciela drogiego samochodu, którego polisa kosztuje mniej niż kierowcę taniego auta. Z czego to wynika? Dlaczego osoby teoretycznie gorzej uposażone i dysponujące mniej wartościowymi, a więc zwyczajnie gorszymi samochodami muszą wydać więcej na OC aniżeli bogaci ludzie, których stać na kupno drogiego auta?

Jak to zwykle bywa przy wyliczeniu składki, wszystko opiera się o statystyki. Na ich podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają, że kierowcy poruszający się drogimi autami powodują mniej szkód i jeżdżą bezpieczniej niż kierowcy tanich samochodów. Wydaje się to logiczne, biorąc pod uwagę, że zasadniczo o tanie auta nie dba się tak bardzo jak o drogie. Niska kwota 560 zł za OC jest więc jak najbardziej możliwa w przypadku wartościowego samochodu, o ile kierowca dysponuje pełnymi zniżkami i w ciągu ostatnich kilku lat nie spowodował szkody w ruchu drogowym.

Czynniki kształtujące cenę OC
Jeśli nie wartość pojazdu, to jakie czynniki decydują o wysokości składki? Choć jest ich wiele, największy wpływ mają zniżki lub zwyżki, jakimi dysponuje właściciel pojazdu. Zniżki otrzymuje się co roku za bezszkodową jazdę, a zwyżki przysługują za młody wiek (poniżej 27-29. roku życia) i szkody wyrządzone w ruchu drogowym. Dlatego 40-letni kierowca z 15-letnim doświadczeniem za kółkiem płaci nawet kilka razy mniej za OC niż 21-letni młodzieniec, który dopiero co uzyskał uprawnienia do kierowania samochodem osobowym.

W kontekście kosztów polisy OC duże znaczenie mają parametry auta. Najważniejsza jest pojemność silnika, której wzrost automatycznie przekłada się na wyższą składkę ubezpieczeniową. Już przy jednostce napędowej o pojemności powyżej 2000 cm3 odczuwa się znaczny wzrost ceny OC. Zapomnij więc o szybkich samochodach z wielkimi silnikami, jeśli zależy Ci na niskiej składce. Być może Cię zdziwi, ale na jej wysokość wpływa nawet miejsce zamieszkania – przykładowo, jako Wrocławianin zapłacisz średnio o ponad 400 zł więcej niż Rzeszowianin.

Podsumowując, drogi samochód jak najbardziej może być objęty niskim ubezpieczeniem, o ile kierowca dysponuje dużymi zniżkami, a pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3. Wybierając polisę, cały czas pamiętaj, żeby uwzględniać wyłącznie cenę, bo finalnie tylko ona się liczy. Oceny danego towarzystwa się nie liczą, więc nie musisz nawet wyszukiwać w Google takich haseł jak „Allianz opinie”

czy „PZU opinie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!