Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dron pilnujący pola, gospodarstwo w smartfonie. O tym rozmawialiśmy podczas Forum Rolniczego w Bydgoszczy 2021

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
- Praca rolnika jest ciężka, niezbędni są więc pracownicy automatyczni, którzy nigdy nie będą zmęczeni - mówił  dr Jacek Skudlarski z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.8. Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy mogliście śledzić w internecie. Jeśli przegapiliście panele i debatę ministrów, nagrania są nadal dostępne
- Praca rolnika jest ciężka, niezbędni są więc pracownicy automatyczni, którzy nigdy nie będą zmęczeni - mówił dr Jacek Skudlarski z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.8. Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy mogliście śledzić w internecie. Jeśli przegapiliście panele i debatę ministrów, nagrania są nadal dostępne Dariusz Bloch
- Dochodzimy do maszyn, które mają samodzielne podejmować decyzje. O trasie, zastosowaniu środków ochrony roślin. Ciekawe możliwości otworzyły drony - wyliczał dr inż. Jerzy Kaszkowiak. Podczas Forum Rolniczego "Pomorskiej", opowiadał o automatyce na polach i cyfryzacji w rolnictwie.

- Uwzględniając koszty i niedobór pracowników w rolnictwie, automatyzacja jest nieunikniona. Świat idzie do przodu - w smartfonie można zmieścić gospodarstwo - podkreślił dr Jacek Skudlarski z Instytutu Inżynierii Mechanicznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Może obecne konstrukcje maszyn autonomicznych są jeszcze niedoskonałe, ale już na tym etapie chylę czoła przed inżynierami konstruktorami. Śmiem stwierdzić, że za 10,15 czy 20 lat będą pracowały w gospodarstwach, same zdając relacje z tego, co zrobiły. Automatyzacja jest przydatna w każdym sektorze - w produkcji zwierzęcej, szklarniowej, polowej. Cyfryzacja również.

Skudlarski znalazł się wśród uczestników panelu Forum Rolniczego w Bydgoszczy 2021, który był poświęcony nowoczesnym technologiom. Mowa była m.in. o tym czy maszyny autonomiczne na polach są realną perspektywą. Specjaliści rozmawiali również o aplikacjach wspierających pracę rolników i cyfryzacji polskiego rolnictwa.

To też może Cię zainteresować

- Dzięki temu, że jestem online, mam do wszystkiego wgląd nie tylko w czasie rzeczywistym - mogę również sterować pewnymi elementami - wskazał Arkadiusz Przygodziński, rolnik i racjonalizator z Dąbrowy Biskupiej (powiat inowrocławski). - Przykład: w przypadku polowych stacji pogodowych wiemy, jakie panują warunki. Możemy podejrzeć, czy warto przeprowadzić aplikację środka ochrony roślin. Sprawdzić uwilgotnienie liścia. Przekonać się, czy aktualne warunki sprzyjają rozwojowi chorób. Starsze pokolenie wychodzi z założenia "żeby zrobić, trzeba się narobić". Nie tędy droga. Tak naprawdę, to lenistwo pcha nas do coraz to nowszych rozwiązań - korzysta z nich coraz więcej rolników. Kilka lat temu mój tata przekonał się, że jazda równoległa - podstawowy element rolnictwa precyzyjnego - przynosi oszczędności, usprawnia pracę. Jeśli chodzi o stosowanie ŚOR, zaczęliśmy więc na tym bazować.

8. Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej".

Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej 2021". Dyskutowaliśmy o ma...

Nowoczesne technologie, to również bezpieczeństwo.

- Są tereny, na których praca klasycznymi maszynami, wiąże się z niebezpieczeństwem. Mam na myśli miejsca o wyjątkowych kątach nachylenia - wskazał dr inż. Jerzy Kaszkowiak. - Kolejna kwestia, praca ze środkami chemicznymi. Zawsze wspominam wzorcowego traktorzystę w ciągniku C 330, wykonującego zabieg ochrony roślin. Maska przeciwgazowa, gumowy kombinezon. Chciałbym zobaczyć kogoś takiego po dwóch godzinach pracy w słońcu. Nie ma szans. Oczywiście, dzisiejsze maszyny i środki ochrony roślin są inne, jednak ryzyko zagrożeń pozostało. Jeśli jedzie maszyna, naszym jedynym problemem, jest zabezpieczenie jej przed korozją. Nie martwienie się o człowieka - nawet minimalnie narażonego na działanie środków chemicznych. Po dwudziestu latach okazuje się zaś, że jego organizm jest zniszczony.

Drony - droga zabawka czy narzędzie, które może zrewolucjonizować rolnictwo, i któremu można zaufać?

- Mają szerokie zastosowanie, są przydatne też w budownictwie, ale i w rolnictwie - przyznał dr Skudlarski. - Kamery dokonujące pomiarów, dostarczają wielu cennych informacji - dzięki nim można oceniać kondycję roślin, ilość biomasy. Pozyskują dane, które są wykorzystywane w dalszej kolejności do przygotowania do nawożenia i ochrony. Kaszkowiak dodał: - Wykorzystując drony, nie musimy wchodzić w łan i niszczyć rośliny. Uzyskujemy dane z całego obszaru lub z pewnego odcinka, a tempo ich zbierania jest olbrzymie.

Z dronów można korzystać przypadku szacowania szkód, choćby w przypadku nawałnic czy szkół łowieckich. Ale nie tylko.
- Jeśli chodzi o analizę wizyjną, są wykorzystywane do sprawdzania obecności szkodników na polach. Łatwo określić próg szkodliwości - zbieramy przecież informacje z dużego areału - wskazał pan Arkadiusz.

Skudlarski przyznał, że specjalistyczne, zaawansowane technicznie drony, wiążą się ze sporym wydatkiem. Można jednak skorzystać z usług firm, które pomagają w monitorowaniu upraw.

Podczas panelu, pojawiły się również pytania od Czytelników "Pomorskiej". Jeden z nich chciał dowiedzieć się, jak poradzą sobie maszyny, w przypadku awarii internetu. Odpowiedział dr Skudlarski: - Trzeba znaleźć wyjście awaryjne. Maszyna autonomiczna będzie wyposażona w system sztucznej inteligencji - ma wiedzieć, co robić. Ewentualnie się zatrzyma.

Forum Rolnicze 2021. Komisarz Janusz Wojciechowski o Europejskim Zielonym Ładzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dron pilnujący pola, gospodarstwo w smartfonie. O tym rozmawialiśmy podczas Forum Rolniczego w Bydgoszczy 2021 - Gazeta Pomorska