Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi etap poszerzania plaż w Mielnie. Będą jeszcze szersze niż były w wakacje

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Międzynarodowe konsorcjum trzech firm rozpoczęło poszerzanie plaż na wysokości miejscowości Mielno.
Międzynarodowe konsorcjum trzech firm rozpoczęło poszerzanie plaż na wysokości miejscowości Mielno.
Międzynarodowe konsorcjum trzech firm rozpoczęło poszerzanie plaż na wysokości miejscowości Mielno. To drugi, ostatni etap tej operacji. Potrwa do połowy października. Kosztuje 10 milionów złotych.

Roboty w terenie właśnie się rozpoczęły. Do dołożenia - bo przed wakacjami nasypano na mieleńskich plażach już blisko 300 tysięcy metrów sześciennych piachu - jest jeszcze około 175 tysięcy metrów sześciennych tego piasku. Prace wykonuje konsorcjum firm PRCiP z Gdańska jako lider tego konsorcjum oraz Hegemann GmbH i Rohde Nielsen A/S.

- Sztuczne zasilanie plaży to jedna z metod ochrony brzegu morskiego - wyjaśnia nam Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie. To właśnie UM zlecił wykonanie prac.

- Metoda ta polega na przetransportowaniu pobieranego z dna morskiego piasku i rozprowadzeniu go na wybranym odcinku brzegu w celu podniesienia poziomu i poszerzenia plaży. Materiał piaszczysty z dna morskiego, który jest odkładany na plażę, jest wcześniej badany pod kątem odpowiedniej granulacji i czystości. Pobierany jest z dna w odległości kilku, do kilkunastu kilometrów od brzegu przez pogłębiarkę ssącą, a następnie „wyrzucany” na plażę poprzez system rurociągów, połączonych z pogłębiarką. Później piasek jest równomiernie rozprowadzany po zasilanym odcinku plaży za pomocą spycharek - wyjaśniła pani rzecznik.

Prace potrwają do połowy października, ich koszt to około 10 milionów złotych. Łączny koszt obu etapów sztucznego zasilania to około 21 milionów złotych.

Przypomnijmy, poszerzanie plaż w Mielnie to element kolosalnej inwestycji pod nazwą „Przebudowa wraz z rozbudową systemu umocnień brzegowych w Mielnie”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z pieniędzy Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Wartość tego projektu to aż 83,4 mln zł, a dofinansowanie UE wyniesie 100 procent.

Elementy projektu to nowa opaska brzegowa z kamienia na odcinku 1673 metrów i nowy system 33 drewnianych ostróg brzegowych w Mielnie, modernizacja istniejącej opaski z gwiazdobloków w Mielnie o długości 924 metrów, a także budowa dwóch nowych, kamiennych opasek brzegowych w Kołobrzegu (1320 m) i Pleśnej (740 m) i wreszcie wspomniane dwa etapy sztucznego zasilania brzegu w Mielnie, a także w Kołobrzegu i w Pleśnej (łącznie tutaj to około 290 tysięcy metrów sześciennych piasku).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera