Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duma Bumaru

KRZYSZTOF BEDNAREK [email protected]
Prototyp czołgu szwedzkiego we wtorek po raz pierwszy przeszedł próbę bojową na strzelnicy "Mielno”.
Prototyp czołgu szwedzkiego we wtorek po raz pierwszy przeszedł próbę bojową na strzelnicy "Mielno”.
Chrzest bojowy na poligonie drawskim przeszły dwa nowe czołgi.
Zmodernizowany czołg PT-91M. Z odległości 100 metrów trafia w cel o wymiarach 100X100 mm.
Zmodernizowany czołg PT-91M. Z odległości 100 metrów trafia w cel o wymiarach 100X100 mm.

Zmodernizowany czołg PT-91M. Z odległości 100 metrów trafia w cel o wymiarach 100X100 mm.

Prototyp eksperymentalnego czołgu wsparcia CV90 120 szwedzko-brytyjskiego koncernu Hagglund i wyprodukowany przez Bumar Łabędy czołg średni PT-91M po raz pierwszy publicznie strzelały do celów. Pokazy obejmowały celność strzelania w postoju i w ruchu.

Czołg średni PT-91 Twardy już od kilku lat znajduje się na wyposażeniu naszej armii. Jego nowa wersja, skonstrowana w związku z kontraktem realizowanym przez Bumar dla Armii Malezyjskiej, znacznie różni się od dotychczasowej. Pokazanie tych różnic było głównym celem prezentacji na poligonie drawskim. Bumar proponuje Wojskom Lądowym RP modernizację już używanych Twardych lud dostawę nowych wozów. MON zastanawia się, bo zakup nowych czołgów, to ogromny wydatek.

Z kolei Szwedzi chcą zanteresować naszą armię swoim najnowszym produktem - CV 90 120. Reklamują go jako czołg wsparcia piechoty, przydatny na przykład podczas misji w Afganistanie. Zaletą nowego czołgu mają być niższe o 50% koszty użytkowania, od kosztów użytkowania Leopardów, przystosowanie do walk w terenie zurbanizowanym i w górach oraz niska waga i niewielkie rozmiary, przy stosunkowo dużej sile ognia.

-Nowa eksportowa wersja PT-91M wyglądem zewnętrznym nie różni się mocno od Twardego - mówi Grzegorz Gostkowski, prezes Bumaru. -Różnice polegają na zostosowaniu w czołgu nowoczesnych rozwiązań elektronicznych i konstrukcyjnych. Natomiast szwedzka konstrukcja jest prototypem o lekkiej kostrukcji nośnej.

Szwedzi nie ukrywają, że zainteresowani są współpracą z Bumarem, która mogłaby zaowocować produkcją CV90 120 w Polsce. Jednak wojsko z rezerwą odnosi się do obu produktów. -Na razie bazujemy na tym sprzęcie, który mamy. W najbliższym czasie nie planujemy zakupu nowych czołgów - powiedział nam wczoraj mjr Sławomir Lewandowski, rzecznik prasowy dowódcy Wojsk Lądowych. -Jest jeszcze za wcześnie na ocenę nowych czołgów zaprezentowanych w poniedziałek przez przez Bumar i firmę Hagglund.

Fot. Krzysztof Bednarek

Dane

Czołg średni PT-91M waży 48 ton może rozwijać prędkość do 67 km/h. Czołg wyposażony został w silnik o mocy 1.000 KM z półautomatyczną skrzynią biegów. PT-91M ma nowoczesny system kierowania ogniem francuskiej firmy Savan oraz system zarządzania polem walki (BMS). Maszyna wyposażona jest w 125 mm armatę i dwa karabiny maszynowe.

CV90 120 jest prototypem, w którym koncern Hagglund zastosował najnowsze osiągnięcia techniki wojskowej. Jednym z nich jest aktywny zintegrowany system obrony, który polega na tym, że zaatakowany przez wroga czołg automatycznie wystrzeliwuje pociski kumulacyjne uniemożliwiające trafienie go. Czołg ma silnik o mocy 810 kM, taki sam, jak w dużych ciężarówkach firmy Scania. Czołg waży tylko 35 ton i może poruszać się z prędkością 70 km/h do przodu i 40 km/h do tyłu (żaden inny czołg tak szybko do tyłu nie jeździ). 120 mm armata przystosowana została do wszystkich typów amunicji używanych w NATO. (kb)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!