Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata na rozbrojenie chemicznej bomby. Operacja likwidacji mogilników ma kosztować 15 mln złotych

Marian Dziadul
Fot. Stock
W przykrytych ziemią sarkofagach spoczywają setki ton przeterminowanych środków ochrony roślin. To bardzo niebezpieczna "pamiątka" z minionej epoki. Jedna czwarta polskich mogilników znajduje się w naszym województwie.

Wczoraj przedstawiciele samorządów, agencji rolnej i wojewódzkiego marszałka debatowali, co począć z tym trującym fantem.

- Na terenie gminy mamy jeden mogilnik z pestycydami, we wsi Drzonowo Białogardzkie - powiedział nam Krzysztof Piecuch, inspektor ds ekologicznych w Urzędzie Gminy w Tychowie.

W województwie zachodniopomorskim zlokalizowanych jest 25 takich mogilników (w całym kraju jest ich ok. stu). Ich właścicielami są gminy, Agencja Nieruchomości Rolnych i Lasy Państwowe. Unijna dyrektywa nałożyła na Polskę obowiązek neutralizacji do końca 2010 roku całych zasobów przeterminowanych pestycydów.

Właśnie w tej sprawie spotkali się dzisiaj w Szczecinie przedstawiciele 16 samorządów, Agencji Nieruchomości Rolnych i marszałka. Radzono, jak rozbroić tę tykającą chemiczną bombę. Podpisali porozumienie.

Więcej o tej ważnej sprawie w piątek w papierowym wydaniu "Głosu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!