Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa nowe miasta w regionie. Teraz czas na załatwienie niezbędnych formalności

mas, raj, qba
Zmiana granic administracyjnych wymusza na nowych mieszkańcach konieczność wymiany dowodów osobistych.
Zmiana granic administracyjnych wymusza na nowych mieszkańcach konieczność wymiany dowodów osobistych. Fot. gover.pl
Od 4 stycznia nowi mieszkańcy Koszalina i Szczecinka mogą załatwiać formalności, które wynikają ze zmiany miejsca zamieszkania. Przed nimi wymiana dowodów, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Zmiana granic administracyjnych miasta wymusza na nowych mieszkańcach konieczność wymiany dowodu osobistego; wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do 14 dni od zmiany granic.

Koszaliński ratusz, żeby usprawnić wymianę dokumentów, zaplanował od 4 do 16 stycznia otwarcie w świetlicy w Jamnie tymczasowego punktu zamiejscowego. Wnioski można też składać w koszalińskim ratuszu. Z tym, że w Jamnie, na miejscu, na zainteresowanych będzie czekał fotograf, który za darmo będzie robił fotki do dokumentów.

W świetlicy jamneńskiej pracownicy koszalińskiego urzędu czekają 4 stycznia (w poniedziałek) od godziny 9 do godziny 13 na mieszkańców Jamna i Łabusza. W podobnych godzinach będą też przyjmować w środę, piątek i sobotę. Natomiast we wtorek i czwartek w godzinach 14 - 18. Identycznie urzędnicy będą przyjmować w świetlicy w przyszłym tygodniu. Co można tam załatwić od ręki? Zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały w Koszalinie, a przy okazji złożyć wniosek o wydanie dowodu. Na ten trzeba będzie poczekać do lutego. Wówczas urzędnicy będą je dowozić raz w tygodniu do świetlicy w Jamnie i tam je będzie można odbierać (do tego czasu ważne będą wspomniane zaświadczenia).

Przy złożeniu wniosku o dowód, a także po odbiór dokumentu, trzeba się zgłosić osobiście (trzeba zabrać stary dowód oraz odpowiednio odpis skrócony aktu urodzenia albo małżeństwa); osoby chore i niepełnosprawne mogą liczyć na to, że koszalińscy urzędnicy sami się do nich zgłoszą.

Po odbiorze dowodu osobistego należy zgłosić osobiście, pocztą lub za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Koszalinie, do właściwego urzędu skarbowego zmianę danych adresowych i dowodowych.

Na bezpłatną wymianę dowodów rejestracyjnych mogą liczyć ci, którym dokumenty wydał starosta koszaliński (trzeba złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim). O szczegóły można pytać w ratuszu pod numerem 0-94 348 86 63; 348 86 69. Podobnie sprawa wygląda z wymianą praw jazdy, które wydał wcześniej starosta (szczegóły w koszalińskim ratuszu pod numerami: 0-94 348 86 60; 348 86 61).

Mieszkańcy Jamna i Łabusza powinni się też pilnie zgłaszać do urzędników miejskich w sprawach podatkowych - od 1 stycznia zmieniły się bowiem dla nich zasady i naliczane kwoty podatku od nieruchomości, rolny, leśny i od środków transportu. Ogólny telefon do koszalińskiego ratusza to 0-94 348 86 00.

Trochę bieganiny po urzędach i wymiany dokumentów czeka też nowych mieszkańców Szczecinka - ponad 900 osób z Trzesieki i Świątek; oni także stali się od 1 stycznia mieszkańcami miasta. Formalności z załatwieniem dowodu mogą załatwiać od dzisiaj. - Zachęcamy, aby zgłaszali się do magistratu od 4 do 15 stycznia - mówi Romualda Wójcik, sekretarz miasta.

Oczywiście można przyjść i po tym terminie, ale jeżeli komuś zależy na nowym dokumencie - już nie tylko z nazwą Szczecinek, ale i nowymi nazwami ulic - powinien się pośpieszyć. Wypełnione wnioski należy składać w pokoju nr 4 na parterze ratusza. Dowód tożsamości można będzie odebrać za 3-4 tygodnie.
Zmiana granic Szczecinka zbiegła się ze zmianami przepisów, które znoszą od tego roku opłaty za wymianę dowodów osobistych. Nowi obywatele Szczecinka nic za to więc nie zapłacą. Kosztować za to będzie zrobienie dwóch zdjęć do nowego dowodu.

Warto wykonać od razu więcej odbitek do nowego prawa jazdy. Jego wymiana - podobnie jak wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu - mieszkańców Świątek i Trzesieki nie będzie nic kosztować. - Zwolnienie z opłat to nasz ukłon w stronę mieszkańców - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. Wnioski na prawa jazdy (z jedną fotografią) należy składać w pokoju nr 25, a na nowe dowody rejestracyjne w pokoju nr 20 starostwa przy ulicy 29 Lutego.
Ważna uwaga! Do starostwa po nowe dokumenty warto pofatygować się już z wymienionym dowodem osobistym. Jeżeli komuś zależy na czasie to będzie musiał postarać się wcześniej w ratuszu o poświadczenie zameldowania.

A co się zmieni w Tychowie? Swój status od 1 stycznia zmieniło bowiem podbiałogardzkie Tychowo - ta miejscowość jest jedną z sześciu w Polsce i jedyną w naszym województwie, która otrzymała z nowym rokiem prawa miejskie. Finansowo mieszkańcy nie powinni odczuć tych zmian. Nie trzeba będzie wymieniać dokumentów. Zmiana administracyjna nie pociągnie też za sobą zmian w podatkach lokalnych. Bo ich wysokość zależy wyłącznie od radnych. Lepiej, wiadomo, że np. podatek rolny i leśny będą niższe w tym niż w poprzednim roku. Niewielkie koszty poniósł jednak Urząd Gminy. Zmieniony został szyld na budynku urzędu, zmienione zostały pieczątki. To kwota kilkunastu tysięcy złotych. Wzrósł natomiast prestiż Tychowa. Nowym miastem rządzi teraz nie wójt, ale burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!