Fundacja Nauka dla Środowiska we współpracy z lokalnymi samorządami ogłasza kolejną edycję Lokalnego Konkursu Grantowego w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Program w regionie organizowany jest od 2007 roku. - Przez ten czas dotację otrzymały 174 projekty. Łączna wartość dofinansowania przekroczyła już 688 tys. złotych, a wartość zrealizowanych inicjatyw to ponad 1 mln 527 tys. złotych - informuje Marta Czerwińska, koordynatorka programu.
Program „Działaj Lokalnie” prowadzony jest z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. Zgłaszane projekty mogą na przykład zintegrować mieszkańców. Mogą pomóc w budowie miejsca spotkań, organizacji warsztatów edukacyjnych. Pomysły zależą od osób, które chcą zrobić coś dla swojej społeczności. Społecznicy wielokrotnie zaskakiwali jury konkursu kreatywnością, niebanalnym spojrzeniem na temat rozwoju, współpracy, ekologii.
- Dla osób piszących projekty „Działaj Lokalnie” to start w aktywność na swoim terenie, na swoim podwórku. Tu, gdzie sami dostrzegają potrzeby, ale też widzą efekty swoich działań - mówi Marta Czerwińska. - To inkubator dobrych pomysłów, który uczy, jak pisać wniosek, realizować projekt i rozliczyć go.
Dla organizatorów konkursu szczególnie cenne jest to, jak społecznicy rozwijają się pod skrzydłami „Działaj Lokalnie”.
- Mieszkańcy widzą, że po sąsiedzku, w innej miejscowości, udało się zrobić coś fajnego. Jako grupa inicjatywna zgłaszają swój projekt. Realizują go, w kolejnych latach kolejne grupy składają kolejne wnioski - opisuje Marta Czerwińska. W miejscowości dzieje się coraz więcej, a niektóre grupy formalizują się, rejestrują swoją działalność. Tak było na przykład w Krytnie, gdzie dziś prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich.
W tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie” wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia. Dotację do 6 tys. zł (w Koszalinie - do 5 tys. zł) mogą otrzymać projekty, które zakładają współdziałanie mieszkańców, wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności, mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji.
- W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, poszerzyliśmy katalog projektów o te, które przewidują działania zmniejszające jej negatywne skutki - podkreśla Marta Czerwińska z Fundacji Nauka dla Środowiska. Negatywne skutki mogą dotyczyć różnych obszarów, np. edukacji, sportu, kultury, zdrowia, aktywności społecznej.
Konkurs adresowany jest do mieszkańców z terenu gmin: Będzino, Biały Bór, Bobolice, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów, Świeszyno, Tychowo, Ustronie Morskie, miasto Koszalin. Składanie wniosków odbywa się drogą elektroniczną poprzez generator dostępny pod adresem: www.system.dzialajlokalnie.pl
Termin składania wniosków kończy się 4 czerwca. Więcej informacji udzielą zainteresowanym Marta Czerwińska - tel. 534 348 396, marta.czerwinska@ndsfund.org oraz Urszula Sadłowska - tel. 534 347 142, urszula.sadlowska@ndsfund.org
Wspieramy Lokalny Biznes!
Zobacz także Targi Edukacji i Pracy w Koszalinie w hali widowiskowo-sportowej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?