Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziedziczne fobie

SN
Niektóre fobie, na przykład lęk przed pająkami, mogą być dziedziczne - uważa hiszpański genetyk Xavier Estivill. Jego badania wskazują, że możliwe będzie opracowanie leku przeciwko napadom irracjonalnego lęku.

Psycholodzy definiują fobię jako obsesyjny strach odczuwany w związku z przedmiotami, sytuacjami i obiektami, które w rzeczywistości nie stanowią zagrożenia. Takie lęki uniemożliwiają człowiekowi normalne życie i mogą nawet prowadzić do załamania nerwowego.

To ostatnie jest tym bardziej prawdopodobne, że osoby doświadczające chorobliwych lęków zdają sobie sprawę z irracjonalności swojego zachowania. Nie potrafią jednak zapanować nad swoimi reakcjami, co przygnębia je jeszcze bardziej.

Istnieje kilka teorii tłumaczących pochodzenie fobii. Żadna nie wyjaśnia w pełni genezy tej dolegliwości. Estivill przypuszcza, że przynajmniej niektóre jej rodzaje mają podłoże genetyczne. - Ewolucja sprawiła, że w naszych mózgach pojawił się strach. Ostrzegał przed ciemnością, wodą, gadami, pająkami i innymi potencjalnymi zagrożeniami.
U niektórych jednak przybrał rozmiary patologicznego lęku przed rzeczami, które niebezpieczne nie są - mówi uczony. Badania Estivilla wykazały, że część osób z fobią posiada w DNA nietypową wersję pewnego genu.

Zdaniem uczonego posiadanie tej wadliwej mutacji prawdopodobnie sprzyja skłonności do fobii. Z szacunków Estivilla wynika, że mutacja występuje u około 7 procent ludzi.

- Bardzo często spotyka się ją u członków tej samej rodziny, co sugeruje, że podatność na fobie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie - zauważa naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!