Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje Koszalina - na wystawie i w monografii [wideo]

(JCK)
O pracy nad monografią Koszalina pt. „Dzieje Koszalina . Tom I do 1945 r." opowiadał prof. dr hab. Edward Włodarczyk.
O pracy nad monografią Koszalina pt. „Dzieje Koszalina . Tom I do 1945 r." opowiadał prof. dr hab. Edward Włodarczyk. ww.biblioteka.koszalin.pl
W piątek premierę miały dwa wydawnictwa: „Dzieje Koszalina. Tom 1 : do 1945 roku” i „Bibliografia Koszalina do roku 2014 w wyborze”.

Powodów do radości, głównie miłośnikom historii, dostarczyło spotkanie w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Po wernisażu wystawy zatytułowanej „Podróż przez wieki – śladami koszalińskich ksiąg" zaprezentowana została „Bibliografia Koszalina w wyborze do 2014 r." Bibliografia dostępna jest w wersji cyfrowej. Gdyby ktoś chciał ją wydrukować, powinien przygotować... 3800 kartek!

Celem tego opracowania było uporządkowanie i utrwalenie wiedzy o mieście. W bibliografii pojawiły się różne rodzaje dokumentów, m.in. artykuły z czasopism, mapy, plany, filmy, recenzje. Całość liczy ponad 55,6 tys. wyselekcjonowanych opisów. Pracę nad bibliografią trwały od 2008 roku. Można z niej korzystać poprzez stronę internetową KBP.

Na stronie, w tzw. wirtualnej czytelni, pojawiła się wyczekiwana monografia miasta: „Dzieje Koszalina . Tom I do 1945 r." (jej egzemplarze znajdują się też w zbiorach KBP). Redaktorami naukowymi, wydanej z okazji jubileuszu 750-lecia miasta Koszalina publikacji, są prof. Radosław Gaziński i prof. Edward Włodarczyk. Wśród autorów znaleźli się także: prof. Marian Rębkowski („Zanim powstało miasto"), dr Rafał Simiński (Czasy średniowiecza"), dr Paweł Gut („Okres brandenbursko-pruski"), prof. Kacper Pencarski („Dwudziestolecie międzywojenne, druga wojna światowa (1918 -1945)", opracowania reakcyjnego tomu dokonała Elżbieta Blicharska.

– To dzieło wiekopomne, które zostanie dla przyszłych pokoleń pamiątką dzisiejszego jubileuszu 750-lecia Koszalina – podkreślił Andrzej Ziemiński, dyrektor KBP. To Bibliotece władze miasta powierzyły sprawowanie pieczy nad monografią. – Powstało dzieło, z którego wszyscy możemy być dumni – zaakcentował prezydent Piotr Jedliński.

- Z zastępcą przewodniczącego kolegium redakcyjnego, panią Joanną Chojecką, nie rozmawialiśmy o tym, czy pisać o dziejach Koszalina, ale o tym, jak o nich pisać, by sprostać oczekiwaniom społeczeństwa – zaznaczył prof. Edward Włodarczyk. – Nie miałem wątpliwości – Koszalin zasługuje na prawdziwy opis dziejów.

Jeszcze w tym roku planowana jest premiera drugiego tomu publikacji – opisane będą w niej dzieje Koszalina od roku 1945 do czasów nam współczesnych.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!