Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziekani już znani, teraz wybory do Senatu Politechniki Koszalińskiej

Sylwia Zarzycka
Swoich reprezentantów w senacie mają także studenci, tym samym żacy współdecydują m. in. o zasadach rekrutacji. Mieli także decydujący wpływ na wybór prorektora ds studenckich PK
Swoich reprezentantów w senacie mają także studenci, tym samym żacy współdecydują m. in. o zasadach rekrutacji. Mieli także decydujący wpływ na wybór prorektora ds studenckich PK Radosław Brzostek
We wtorek kolejny, ostatni etap wyboru nowych władz Politechniki Koszalińskiej. W wyborach wyłoniony zostanie skład senatu uczelni.

Senat Politechniki Koszalińskiej liczy łącznie 35 osób. Z klucza wchodzą do niego rektor uczelni, ale także prorektorzy. Skład uzupełniany jest o - pochodzących z wyborów - przedstawicieli pracowników naukowych. Osobno swoich reprezentantów wybierają profesorowe i doktorzy habilitowani, osobno doktoranci i osoby z niższym stopniem naukowym. Poza tym w senacie swoje reprezentacje, choć skromniejsze, mają pracownicy administracyjni oraz studenci.

Czym zajmuje się senat? Przede wszystkim uchwala statut uczelni i decyduje o kierunku jej rozwoju. Poza tym m. in. uchwala regulaminu studiów i określa zasady przyjmowania nowych studentów. Choć w jego składzie jest rektor, to właśnie senat uczelni ocenia jego działalność i zatwierdza, bądź też nie, roczne rektorskie sprawozdania.

- Posiedzenia senatu odbywają się najczęściej co miesiąc, a jego członkowie nie pobierają za udział w nich dodatkowego wynagrodzenia - mówi Agnieszka Kowalska, rzecznik rektora PK. Wybory na wszystkich wydziałach będą miały miejsce 24 maja. Wiadomo, że na pierwszej turze się nie skończy, bo także w tym wypadku, by uzyskać mandat, trzeba zdobyć przynajmniej połowę głosów. Wśród kandydatów na nowych członków senatu jest m. in. obecny kancelerz uczelni Artur, Wezgraj, profesor Leon Kukiełka z Wydziału Mechanicznego (który ubiegał się o tytuł rektora) i były rektor PK prof. Krzyszof Wawryn z Wydziału Elektroniki i Informatyki.

Jedni odchodzą, inni zaczną rządzić

Poza senatem wyłonione zostały już kompletne nowe władze PK na kadencję 2016-2020. Rektorem, tak jak już informowaliśmy, został ponownie prof. Tadeusz Bohdal. W wyborach na prorektorów największe poparcie uzyskał prof. Tomasz Królikowski, który zdobył 72 proc. głosów. Profesor jest nowym prorektorem ds studenckich. Prof. Danuta Zawadzka ponownie objęła stanowisko prorektora ds. kształcenia, a prof. Witold Gulbiński - prorektora ds. nauki i rozwoju. Prof. Wiesława Głodkowska wygrała po raz kolejny wybory na dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, a prof. Tomasz Krzyżyński pozostanie na stanowisku dziekana na Wydziale Technologii i Edukacji.

Zmieniają się szefowie innych wydziałów. Od 1 września Wydziałem Mechanicznym kierować będzie prof. Błażej Bałasz. Z kolei prof. Grzegorz Bocewicz będzie nowym dziekanem na Wydziale Elektroniki i Informatyki. Stanowisko dziekana na Wydziale Humanistycznym obejmie prof. Michał Polak. Prof. Jolanta Kondratowicz-Pozorska zostanie dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych. Do obsadzenia pozostało stanowisko dyrektora Instytutu Wzornictwa, który zostanie wyłoniony w konkursie (obecnie kieruje nim prof. Jacek Ojrzanowski). Zadania i wyzwania na cztery lata

Jakie wyzwania czekają nowe władze? Przede wszystkim walka z ... niżem demograficznym, bo uczelni w Polsce nie ubywa, a kandydatów na studentów owszem. Dlatego politechnika wciąż rozbudowuje swoją bazę socjalną, remontuje akademiki, zabiega o stypendia dla najzdolniejszych, by być atrakcyjna dla studentów spoza regionu. Drugie wyzwanie, to wymóg rankingów, na które przyszli studenci i ich rodzice też patrzą i dotyczy nawiązywania współpracy międzynarodowej. Uczelnia stawia także na ściślejszą współpracę z przemysłem. Co ważne, swoją kadencję nowe władze rozpoczynają bez finansowego deficytu.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!