Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku: nadzieja dla pacjentów

Joanna Krężelewska
Aż o 85 osób powiększyła się armia potencjalnych dawców szpiku lub komórek macierzystych krwi. To efekt kilkugodzinnej akcji w Atrium Koszalin.

- Zainteresowanie akcją jest bardzo duże. To nas cieszy tym bardziej, że świadomość społeczna na temat idei dawstwa szpiku jest również coraz większa – podkreśliła Katarzyna Piłat, wolontariuszka wspierająca kolejną już akcję Fundacji DKMS. W sobotę, 9 grudnia, w ciągu zaledwie sześciu godzin do grona wolontariuszy dołączyło kolejnych 85 osób. – Najczęściej potencjalni dawcy pytają nas o to, w jaki sposób pobierane są komórki macierzyste krwi bądź szpik i czy wiąże się to z podróżą do odległej placówki medycznej. Wyjaśniamy, że zabieg odbywa się w placówce najbliższej dla miejsca zamieszkania dawcy, a ewentualne nieprzyjemności ograniczają się do ukłucia igłą. To i trochę czasu – tylko tyle potrzeba, by uratować komuś życie i zostać bohaterem – zaakcentowała Katarzyna Piłat.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie.

Na świecie jest zarejestrowanych ponad 30 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1,3 mln to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym ponad 1,1 to dawcy z bazy fundacji DKMS.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Pakiet rejestracyjny możesz zamówić na www.dkms.pl.

Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także Ustawianie miejskiej choinki w Kołobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo