Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Koszalinie. Pokazali serce i kwestowali w szczytnym celu [ZDJĘCIA]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Celem imprezy była zbiórka krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku w bazie DKMS
Celem imprezy była zbiórka krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku w bazie DKMS Radosław Brzostek
Na placu przed koszalińskim amfiteatrem odbył się Dzień Dawcy Szpiku Motoserce Koszalin. Celem imprezy była zbiórka krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku w bazie DKMS. Deszczowa pogoda mocno utrudniła organizatorom zadanie.

Akcję Motoserce organizował Klub Motocyklowy Adventure z Koszalina oraz Boruta MC Poland Chapter North-West z Białogardu. Kwestowano również na rzecz chorej dziewczynki Mai Dąbrowskiej, podopiecznej Fundacji "Zdarzyć z Miłością".

- Okazją do przeprowadzenia tego wydarzenia jest obchodzony właśnie 28 maja Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi - powiedział Jacek Łuczyszyn, organizator przedsięwzięcia, a zarazem faktyczny dawca szpiku.

- To międzynarodowe święto zainicjowane w 2014 roku, by szerzyć świadomość na temat tych chorób, ale także by pokazać solidarność z osobami, którzy potrzebują pomocy zgodnego dawcy szpiku, by wrócić do zdrowia. Jedną z form wspierania chorych na choroby hematoonkologiczne jest właśnie świadoma rejestracja jako dawca szpiku - dodaje.

Osoby, które nie są jeszcze do końca pewnie przyłączenia się do potencjalnych dawców miały możliwość porozmawiania na miejscu z faktycznym dawcą szpiku, by rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zabiegiem.

Nadal co piąty polski pacjent nie znajduje swojego "bliźniaka genetycznego", dlatego tak ważne jest, by dawców w bazach było jak najwięcej.

Już ponad 10 000 osób z bazy Fundacji DKMS oddało swoje komórki macierzyste bądź szpik, by pomóc swoim "bliźniakom genetycznym" z Polski i ze świata.

- Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, historie pacjentów oraz wiedza na temat przekazywania krwiotwórczych komórek macierzystych docierają do społeczeństwa, stając się często impulsem do podjęcia świadomej decyzji o rejestracji w bazie dawców szpiku, a co za tym idzie - nadzieją dla chorych - podsumował Jacek Łuczyszyn.

STATYSTYKA - DIAGNOZA I DAWCY
• Co 27 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę, że ma nowotwór krwi
• 39 milionów potencjalnych dawców szpiku jest zarejestrowanych na całym świecie
• W Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi
• Co piąty pacjent w Polsce nie znajduje zgodnego genetycznie niespokrewnionego dawcy
• Tylko 25 procent pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego dawcy w rodzinie
• W bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych 1 800 000 potencjalnych dawców szpiku, a już ponad 10 000 osób oddało swoje komórki macierzyste bądź szpik
• W polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (skupia wszystkie bazy w Polsce) zarejestrowanych jest ponad 2 000 000 potencjalnych dawców szpiku
• W Polsce co roku około 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego (dane z 2020 roku)
• W 90 procentach przypadków dawcy oddają krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej, a w 10 procentach - szpik z talerza kości biodrowej.

Celem imprezy była zbiórka krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku w bazie DKMS

Dzień Dawcy Szpiku w Koszalinie. Pokazali serce i kwestowali...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera