Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Niepodległości: Uroczystości patriotyczne i wydarzenia kulturalne w regionie

Święto Niepodległości w regionie
Święto Niepodległości w regionie Radosław Koleśnik
Koncerty patriotyczne, marsze, turniej łuczniczy, uczestnictwo we mszy świętej, wystawy, wspólny bieg - pomysłów na obchodzenie Dnia Niepodległości jest wiele. Zobacz, co zaplanowano w tym roku w regionie.

Koszalin

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński, dowódca Garnizonu Koszalin płk Tomasz Sawczuk oraz przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Antoni Burzyński zapraszają na uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rozpoczną się o godz. 9 mszą św. w intencji Ojczyzny w katedrze p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Również na godz. 9 zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny (kościół prawosławny pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. A. Mickiewicza 22). O godz. 10 uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicą Zwycięstwa od katedry do pl. Zwycięstwa, przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się uroczysty apel.

W godz. 11.11 - 16 będzie można wziąć udział w XIII Turnieju Łuczniczym Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej. Miejsce: Park Robin Hooda, ul. Racławicka.

O godz. 11 w sali widowiskowej Centrum Kultury 105 w Koszalinie rozpocznie się IX Prezentacja Pieśni Patriotycznej i Wojskowej. Wystąpią m.in. Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”, Stowarzyszenie Śpiewacze „Śródmieście”, Zespół Piłsudczyków Koszalin, „Bursztyn” z Mielna, koszalińska grupa „Skarpianie”, zespoły „Ziemia Bobolicka” z Bobolic, „Złoty Łan” z Wiekowic, „Dygowianie” z Dygowa, „Jedność” i „Jantar” z Kołobrzegu, „Babki Ali” z Chłopów, „Radość” z Tychowa i wiele innych.

W godz. 12 - 16 warto odwiedzić Archiwum Państwowe w Koszalinie. W programie wykład prof. Bogusława Polaka nt. polskiego czynu niepodległościowego, spotkanie z archiwistką rodzinną Małgorzatą Czabańską, która przedstawi historię swojej rodziny zachowaną w materiałach z archiwum rodzinnego przekazanego do AP. Będzie można zobaczyć wystawę „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” i odwiedzić stanowiska rekonstrukcji historycznej BSMH „Perun”. Oprawę muzyczną zapewni zespół 13. i Przyjaciele. Uroczystości towarzyszyć będzie prezentacja okolicznościowego stempla pocztowego. O godz. 18 warto wybrać się na ulicę Gdańską, gdzie zapłoną „Ptaki” Władysława Hasiora. Jest też propozycja dla miłośników biegania. O godz. 19 wystartuje Niepodległościowa Leśna Piątka. Trasa będzie oznaczona odblaskami.

Do siebie zaprasza też Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie Start: godzina 12.00. W programie: wyróżnienie Muzeum OPL srebrną honorową odznaką „Gryfa Zachodniopomorskiego”, wręczenie odznaczeń członkom stowarzyszeń i organizacji kombatanckich miasta Koszalina, gala finałowa IV Międzynarodowego Polonijnego Konkursu Literackiego „Tam, gdzie kamienie mówią po polsku” o szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz konkurs pieśni legionowych (współorganizator Związek Piłsudczyków RP Okręg Środkowopomorski). Punktem kulminacyjnym programu będzie m.in. uruchomienie zabytkowej artyleryjskiej wyrzutni rakietowej BM-13 („Katiusza”).

Kołobrzeg

W Kołobrzegu w czwartek uroczystości rozpocznie tradycyjnie msza święta w intencji Ojczyzny w kołobrzeskiej bazylice. Po niej, o godz. 11.15 świętujący przejdą spod bazyliki pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tu o godz. 11.30 rozpocznie się zgromadzenie patriotyczne. Wystąpi prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Będzie Apel Pamięci i salwa honorowa. Potem delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem, a uroczystość zakończy wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych. Jak zwykle swoje stoiska będą miały obok Muzeum Oręża Polskiego i Wojskowa Komenda Uzupełnień. Również w czwartek, o godz. 17, w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury rozpocznie się koncert pt. „Orła Żołnierskim Szlakiem”. Wystąpi Poznański Kwintet Akordeonowy. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona - bezpłatne wejściówki będą do odebrania bezpośrednio przed wejściem na salę w dniu koncertu. W programie obok pieśni patriotycznych, będzie można wysłuchać także fragmentów tekstów o tematyce historycznej, wpisujących się w atmosferę święta.

Darłowo

W Darłowie uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30. Przy pomniku darłowianina - uczestnika Bitwy o Monte Cassino złożone zostaną kwiaty (stary cmentarz w Darłowie). O godz. 12 w Kościele Mariackim rozpocznie się msza święta za Ojczyznę. Po mszy można będzie dołączyć do osób maszerujących na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zaplanowano manifestację patriotyczną z udziałem kompanii reprezentacyjnych, pocztów sztandarowych i przedstawicieli władz oraz organizacji. Będzie można zobaczyć wystawę militarną, przygotowaną przez Fort Marian Muzeum w Malechowie. Możemy zdradzić, że na plac przyjechać ma… sam Marszałek!

Sianów

W Sianowie uroczystości patriotyczne rozpoczną się o godz. 14.30 przed Pomnikiem Poległych za Ojczyznę w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich. Po części oficjalnej zacznie się część artystyczna wydarzenia, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. Na godz. 15 w kinie Zorza w Sianowie zaplanowano koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Jana Jakuba Bokuna „W niepodległość z muzyką”.

Karlino

W Karlinie uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła. O godz. 11 przed obeliskiem przy ul. Parkowej zabrzmi hymn, złożone zostaną kwiaty i znicze, głos zabierze Waldemar Miśko, burmistrz Karlina. O godz. 11.45 będzie można zobaczyć występy artystyczne - w Karlińskim Ośrodku Kultury wystąpią dzieci z Przedszkola Miejskiego. O godz. 12 rozpocznie się koncert „Droga ku wolności” w wykonaniu BBK Oprawa Muzyczna.

Szczecinek

W całym regionie uroczyście będziemy świętować 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed rokiem z uwagi na restrykcje epidemiczne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości miały skromny i kameralny wymiar. W tym roku - także przy zachowaniu środków ostrożności - będzie już na szczęście inaczej. W Szczecinku tradycyjnie władze miasta i parafia Mariacka zaprasza w czwartek, 11 listopada, na Mszę Świętą w kościele pw. NNMP o godzinie 12. Po nabożeństwie u stóp pobliskiego pomnika Józefa Piłsudskiego odbędzie się manifestacja patriotyczna. Przemówienie wygłosi burmistrz Daniel Rak, pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty, a wszystkich uczestników zapraszamy do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni, co jest już szczecineckim zwyczajem.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Towarzystwo Szachowe Taktyk Szczecinku zaprasza na turniej szachowy. Mile widziani mieszkańcy miasta i regionu.

Turniej rozpocznie się w czwartek (11 listopada) o godzinie 10 w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Armii Krajowej 29 (dawne Gimnazjum nr 1).

Biały Bór

W Białym Borze Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie się o godzinie 11 nabożeństwem w miejscowym kościele. O godzinie 14.30 zapraszamy na uroczystości patriotyczne pod pomnikiem 630-lecia miasta. O godzinie 16 na plaży miejskiej rozpocznie się Bieg Patriotyczny, a na kibiców i zawodników czekać będzie gorąca grochówka i edukacyjne stoisko pierwszej pomocy.

Drawsko Pomorskie

Z kolei w Drawsku Pomorskim Święto Niepodległości rozpocznie się w południe nabożeństwem z udziałem honorowej asysty wojska w kościele pw. Świętego Pawła Apostoła. W południe zapraszamy na miejskie obchody na placu przy Centrum Kultury, które rozpoczną się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięciem flagi państwowej na maszt. Będzie także salut armatni z broni czarnoprochowej. Program artystyczny przygotowała drawska młodzież i chór Cano Libero, nie zabraknie także ceremoniału wojskowego. Po części oficjalnej zapraszamy na koncert „Nasza Niepodległa” w wykonaniu zespołu Redlin, pokazy sprzętu wojskowego armii polskiej i amerykańskiej oraz prezentację broni czaroprochowej w wykonaniu Teatru Inscenizacji Historycznej.

Świętu 11 Listopada w Drawsku towarzyszyć będą liczne inne imprezy - o godz. 9 startuje Bieg Niepodległości w parku Chopina, w Magazynie Solnym od godz. 10 będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną „Poligon drawski w obiektywie Wiesława Burkiewicza”. Na godz. 10.30 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu wojennym. O godz. 12.30 w kinie Drawa rozpocznie się wernisaż wystawy Wiesława Piotrowskiego „Nasza Niepodległa”.

Ostatnim akcentem obchodów będzie Samochodowy Rajd Niepodległości i koncert zaplanowany na sobotę (13 listopada) na pasie taktycznym poligonu drawskiego Bucierz. Wystąpi orkiestra wojskowa ze Szczecina, początek o godzinie 9.

Borne Sulinowo

W Bornem Sulinowie Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie się o godz. 11 Mszą Świętą w kościele pw. Świętego Brata Alberta. Po nabożeństwie przed ratuszem, pod pomnikiem ofiar totalitaryzmów sowieckiego i hitlerowskiego, zostaną złożone wiązanki kwiatów. Kwiaty upamiętnią także pochowanych na cmentarzu wojennym i w dawnym obozie jenieckim Oflag IID w Kłominie. 11 listopada zapraszamy także na Bieg Mila Radości dla Niepodległości. Start o godz. 15 spod Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem. O godz. 17 zapraszamy na wieczornicę niepodległościową w budynku kulturalno-oświatowym. W programie „Jak to z tym 11 Listopada było” w wykonaniu teatru kameralnego przy borneńskiej bibliotece i koncert „Marszem i galopem do Niepodległości” w wykonaniu zespołu Spocznij.

Białogard

Białogard Narodowe Święto Niepodległości będzie fetował niecodziennie, bo właśnie na 11 listopada zaplanowane zostało wielkie otwarcie bulwarów nad Parsętą, czyli Zaułka Drzewnego. To była wielka inwestycja, która trwała od zeszłego roku. Dzięki niej zaniedbany teren w sercu miasta nabrał wyjątkowego wyglądu i charakteru. Powstały tu dwie strefy: pierwsza z nich to taras rekreacyjno-wypoczynkowy, który znajduje się bezpośrednio przy nabrzeżu rzeki Liśnicy. Jest tu nowa roślinnoś, pojawiły się elementy małej architektury, jest i siłownia plenerowa. Druga strefa to ścieżka rowerowa wraz z miejscami parkingowymi, jezdnią i chodnikiem. Obie strefy usytuowane zostały na różnych poziomach gruntu, stąd konieczność budowy ścianki oporowej. Jest też plaża, plac zabaw. Festyn rodzinny i oficjalne otwarcie Zaułka Drzewnego zostały zaplanowane na godz. 12.30. Wcześniej, bo o godz. 10, rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Narodzenia NMP przy placu Wolności. Na godz. 11 zaplanowano uroczystości patriotyczne przed pomnikiem Orła Białego.

Zobacz także: Obchody Święta Niepodległości w Koszalinie (materiał archiwalny)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo