Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Kościół milczy, święci potrawy i szykuje się do najważniejszej liturgii w całym roku

Jolanta Pierończyk
Przeżywanie Wielkiej Soboty to m.in. święcenie potraw
Przeżywanie Wielkiej Soboty to m.in. święcenie potraw Karolina Misztal
Pościć czy nie pościć? Co znaczy poniedziałek wielkanocny? Skąd się wziął zajączek? - czyli wszystko o naszym świętowaniu Wielkiej Nocy.

Dziś wieczorem czeka nas najważniejsza liturgia w całym roku liturgicznym.

- Zaczyna się liturgią światła, podczas której następuje poświęcenie ognia i wniesienie paschału (symbol Chrystusa zmartwychwstałego) zapalonego od tego pobłogosławionego ognia. Potem jest orędzie wielkanocne i rozbudowana liturgia słowa, która przypomina historię zbawienia, od stworzenia świata do zmartwychwstania Chrystusa. Następna część to poświęcenie wody i eucharystia - opowiada ks. dr Tomasz Wojtal.

Wszystko kończy się procesją rezurekcyjną, która - jak podkreśla ksiądz - jest wyjściem i ogłoszeniem orędzia wielkanocnego, ogłoszeniem radości zmartwychwstania Chrystusa.

- Kończenie sobotniej wigilii paschalnej rezurekcją jest w kościołach coraz powszechniejsze i jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia logiki i liturgii, ale może się też odbywać w niedzielny poranek - mówi ks. dr Wojtal. Nim jednak dojdzie do tej najważniejszej w roku liturgii, przez większość dnia w kościołach trwa święcenie potraw.

- Najważniejsze w tym koszyczku są chleb jako symbol Eucharystii i dzielenia się, sól - symbol smaku i oczyszczenia oraz jajko jako znak nowego życia będącego istotą zmartwychwstania - mówi ksiądz.

- Wszystko inne to dodatki. Koszyczek jest zresztą też tylko dodatkiem do przeżywania tych świąt. Ma jedynie pomóc w rodzinnym uczestnictwie w radości zmartwychwstania. Nie może być natomiast clou. Koszyczek nie może urosnąć do rangi centrum przygotowań.
Nie może być ważniejszy od spowiedzi i udziału w Triduum Paschalnym czy mszy św. wielkanocnej - podkreśla ksiądz.

Triduum Paschalne to szczyt roku liturgicznego: trzy ważne dni - czwartek, piątek i sobota - pomiędzy 40-dniowym Wielkim Postem a 50-dniowym okresem wielkanocnym.

- Zaczyna się wieczorną liturgią wielkoczwartkową, a kończy nieszporami w wielkanocną niedzielę - mówi ks. dr Tomasz Wojtal. Dziś Kościół milczy, przeżywając żałobę po śmierci Jezusa, ale nie ma nakazu przestrzegania postu.

- Kościół jedynie zachęca do powstrzymania się od potraw mięsnych do wigilii paschalnej - mówi ksiądz.

Potrawy mięsne i inne smakowitości stanowią podstawę naszego śniadania wielkanocnego, którego centrum są jajka jako symbol Wielkiej Nocy i nowego życia otrzymanego od Chrystusa.

- Nie wszędzie jest to śniadanie wielkanocne, w wielu krajach jest to raczej uroczysty obiad. W mojej parafii szwajcarskiej był to obiad, ale bez jakiegoś tradycyjnego zestawu. Po prostu uroczysty, świąteczny, rodzinny, ale bez określonego menu - mówi ks. dr Tomasz Wojtal, który dwa lata temu wrócił do Polski po 11 latach pracy we włoskim kantonie Szwajcarii. Zajączek, który w wielkanocny poranek przynosi dzieciom prezenty to zwyczaj niemiecki, przyjęty na Śląsku i w Wielkopolsce.

Zwyczaj obdarowywania dzieci z okazji świąt istnieje też w innych krajach (we Francji prezenty zostawiają w ogrodach... dzwony wracające z Rzymu). Poniedziałek wielkanocny jest kontynuacją świętowania radości zmartwychwstania Pańskiego.

- Wprawdzie nie jest to święto nakazane, ale udział we mszy św. może pomóc nam w duchowym przeżyciu tego dnia - mówi ks. dr Wojtal.

Zobacz także Rozmowa Tygodnia GK24 z biskupem Edwardem Dajczakiem

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!