MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Sesja Rady Miejskiej w Koszalinie. Już nie przed ekranami, ale w sali obrad WIDEO

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Przewodniczący Rady Miejskiej zaapelował o ograniczenie osobistego udziału w posiedzeniu Rady Miejskiej i korzystanie z możliwości oglądania transmisji sesji w internecie, zarówno on - line, jak i nagrania udostępnionego po sesji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej zaapelował o ograniczenie osobistego udziału w posiedzeniu Rady Miejskiej i korzystanie z możliwości oglądania transmisji sesji w internecie, zarówno on - line, jak i nagrania udostępnionego po sesji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Radek Koleśnik
W czwartek, 17 września, o godz. 9.30 rozpocznie się XX sesja Rady Miejskiej w Koszalinie. Będzie to pierwsza po dłuższej przerwie sesja stacjonarna, a nie wirtualna.

W sesji weźmie udział minimalna liczba osób. Dotychczasowe miejsca, które zajmowali urzędnicy miejskich instytucji, przeznaczone będą dla radnych, którzy będą siedzieć w bezpiecznej od siebie odległości. Występować będą z trybuny.

- Przygotowaliśmy również dwanaście miejsc dla publiczności, jednak zwracam się z apelem do mieszkańców, by oglądali transmisję w internecie, bowiem sytuacja jest nadzwyczajna – zaakcentował Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej. Co jeszcze się zmieni? Nie będzie działać klimatyzacja, sala będzie co 1,5 godz. wietrzona, nie odbędzie się trybuna obywatelska, nie będzie też czasu dla Rad Osiedli. - Ale wreszcie spotkamy się i będziemy dyskutować o sprawach miasta na żywo. To wola wszystkich radnych – dodał przewodniczący.

W przerwie obrad odbędzie się posiedzenie zespołu konsultacyjnego w sprawie wniosku prezydenta miasta o nadanie honorowego obywatelstwa senator Gabrieli Cwojdzińskiej i profesorowi Andrzejowi Cwojdzińskiemu. W zależności od decyzji wniosek może być przedmiotem głosowania w czasie bieżącej sesji.

Na sesji głosowane będzie też przedłużenie kadencji Rad Osiedli z 4 do 5 lat. - Zmieniła się kadencja władz samorządu i chcemy uniknąć sytuacji, w której terminy wyborów się na siebie nałożą - poinformował Tomasz Czuczak, sekretarz miasta. Druga uchwała zmienia wysokość diet dla członków komisji wyborczych. Podnosi je niemal do wysokości diet członków komisji w wyborach powszechnych.

Wybory do Rad Osiedli odbędą się 18 października (do tych Rad, do których zgłoszono więcej niż 15 kandydatów). - Do piątku do godz. 19 można zgłaszać kandydatów. Na chwilę obecną mamy 188 zgłoszeń. Tylko Osiedle Jamno-Łabusz nie zgłosiło jeszcze żadnej kandydatury – dodał Tomasz Czuczak.

- Najważniejszą uchwałą są zmiany w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej – powiedział Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Na początku roku dotknęło nas nieszczęście w postaci konieczności wyłączenia mostów, w ciągu alei Monte Cassino. Mostów, bowiem to dwa niezależne obiekty. W ubiegłym tygodniu dostaliśmy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, związaną z nakazem rozbiórki i odbudowy tychże mostów.

Stąd zmiany w budżecie. Ponad 8 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych samorząd przeznaczył na przyspieszenie przebudowy amfiteatru. W przyszłym roku ta kwota, z budżetu pierwotnie planowanego na amfiteatr, przeznaczona będzie na most. Na ten cel przeznaczone zostaną też wszystkie oszczędności z ogłaszanych przetargów. - Musieliśmy też przesunąć w czasie kilka innych inwestycji, by wygospodarować 30 mln zł na budowę mostów w najbliższych latach. Przede wszystkim targowisko, ale też modernizację kilku ulic, którą planowaliśmy na przyszły rok. Mam nadzieję, że radni się na to zgodzą – podkreślił prezydent Jedliński.

Nie jest to jeszcze docelowa wieloletnia prognoza finansowa, bowiem jest jeszcze szansa pozyskania zewnętrznych środków, a to może zmienić kształt kalendarza inwestycyjnego miasta.

Na sesji dyskutowane będzie też wykonanie budżetu za pierwsze półrocze tego roku. Widoczne są w nim skutki finansowe ubiegłorocznych zmian w prawie podatkowych, ale też wpływ koronawirusa. - Dochody są niższe od zakładanych. Przypomnę, że zrezygnowaliśmy z niektórych dochodów, chociażby zwalniając mieszkańców z opłat za żłobki, zawieszając strefę płatnego parkowania, czy też zawieszając opłaty za ogródki kawiarniane. Wciąż podpisywane są decyzje dotyczące przesunięcia płatności podatków dla koszalińskich przedsiębiorców – wyliczał Piotr Jedliński.

Sesja rozpocznie się o godz. 9.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński