Dzisiaj na sesji Rady Miejskiej bardzo gorący temat - mianowicie pomysł na nowe kryterium naboru dzieci do żłobków publicznych, który mówi jasno: dzieci bez obowiązkowych szczepień ochronnych nie znajdą miejsca w miejskich placówkach. Początek sesji o godzinie 9.
Ten temat wywołuje ogromne emocje wśród mieszkańców. Na forach internetowych wrze.
- Moim zdaniem niepotrzebne są te emocje - mówił wczoraj prezydent Piotr Jedliński. - Zwłaszcza, że ponad 90 procent dzieci się szczepi, a podobne uchwały, jak ta nasza, są podejmowane seryjnie przez samorządy w całym kraju.
- Na komisji spraw społecznych, przed sesją, były trzy mamy, które należą do tzw. grupy antyszczepionkowej. Rozmawiałem z nimi - mówił wczoraj wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski, który tłumaczył, że dodatkowe kryterium jest konieczne z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. - Najbardziej niebezpieczna jest odra, która zbierała żniwo w latach 60 - 70. Rocznie umierało wtedy po 200 - 300 dzieci. Obecnie wzrasta zachorowalność na odrę w całym kraju. W ubiegłym roku mieliśmy 61 przypadków ospy, 74 przypadki bostonki i jeden bardzo groźny przypadek krztuśca, który wykazuje się bardzo wysoką śmiertelnością - mówił wiceprezydent. - Na sesji każdy z radnych zagłosuje w zgodzie z własnym sumieniem. Ten warunek, że dziecko przyjmowane do żłobka musi być po szczepieniach, będzie dotyczył zarówno dzieci z nowego naboru, jak i tych, które będą kontynuować uczęszczanie do żłobka. I będzie obowiązywał od nowego roku szkolnego, a więc od najbliższego naboru, który rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa do 15 kwietnia.
Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej to także m. in. uchwała w sprawie zmian w budżecie oraz emisji obligacji. - Uchwała w sprawie obligacji to niezbędny dokument, który określi zasady emisji - wyjaśniała skarbnik miasta Katarzyna Macko. - W budżecie na 2020 rok zaplanowano emisję 35 tys. obligacji , po cenie nominalnej tysiąc złotych, łącznie na 35 milionów. Emisja będzie w trzech seriach, z wykupem w latach 2025 - 2036. Wpływy z emisji będą przeznaczone na wkład własny w finansowanie realizowanych inwestycji, a także na pokrycie deficytu.
Kolejna uchwała dotyczy zmian w procedowaniu Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. - Przewidujemy wprowadzenie możliwości wariantowania inwestycji - mówi sekretarz miasta Tomasz Czuczak. - Tak, by można było - z uwagi na inne projekty osiedlowe, podzielić dany projekt na etapy. Np. zamiast siedmiu lamp, można zdecydować się na pięć, a pozostałe pieniądze dla danego osiedla przeznaczyć na realizację innego pomysłu. Kolejna zmiana dotyczy możliwości wydłużenia realizacji inwestycji w ramach KBO do dwóch lat. I kolejne - chcemy wprowadzić kryterium celowości i gospodarności w celu lepszej weryfikacji złożonych projektów. By np. nie działo się tak, że na jednym osiedlu zostaną złożone dwa odrębne projekty w sprawie dwóch placów zabaw oddalonych od siebie o 100 metrów.
- Chcielibyśmy, zaraz jak uchwała zostanie przegłosowana, przystąpić do rozpoczęcia nowej edycji budżetu obywatelskiego - dodaje sekretarz. - Od 1 lutego chcielibyśmy ruszyć z akcją informacyjną, a od 1 marca chcielibyśmy przez trzy tygodnie zbierać projekty. Następnie zostałyby one poddane ocenie, a w czerwcu ruszyłyby spotkania osiedlowe. Następnie w lipcu byłaby przerwa wakacyjna i we wrześniu prowadzilibyśmy dalsze procedowanie, by zakończyć je w połowie października.
Na sesji będą też m. in. głosowane cztery uchwały w sprawie trzech nowych nazw ulic oraz nazwy ronda u zbiegu ul. Jana Pawła II i Śniadeckich.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?