Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Pocałunku. Buziaki dają zdrowie

Rafał Czabrowski
O pocałunkach można śpiewać, pisać wiersze, mówić bez końca albo badać je naukowo. Ale najlepiej je praktykować - dziś (6 lipca) Światowy Dzień Pocałunku.

Niewiele jest rzeczy, które dają taką przyjemność, jak czuły dotyk ust, a w Dniu Pocałunku każdy smakuje wyjątkowo. Nie wiadomo kto i dlaczego wymyślił to niezwykłe święto, ale jedno jest pewne, stało się bardzo popularne na świecie. Obchodzone jest 6 lipca. Jednak tym, którzy lubią się całować żadna data nie robi różnicy. Ważne, by pocałunek był długi i namiętny. Polska tradycja mówi, że najchętniej całujemy się w maju, bo to miesiąc miłosnych porywów. Świat stawia raczej na Walentynki obchodzone 14 lutego.
Wedug prof. Zbigniewa Lwa Starowicza, konsultanta krajowego w dziedzinie seksuologii, pocałunki są bardzo zdrowe. Przyśpieszają bicie serca, pobudzają wydzielanie w mózgu serotoniny i endrofin (naturalnych hormonów szczęścia), dodają radości i jako swego rodzaju bezpośrednia transmisja naszych emocji, pozwalają wypowiedzieć więcej niż słowa. Wzmacniają system odpornościowy i angażują do pracy mięśnie twarzy oraz żuchwy.
Rodzajów pocałunków jest tyle ilu całujących się. Oczywiście oprócz tego najważniejszego zakochanego pocałunku, popularny jest całus rodzicielski, przyjacielski i grzecznościowy. W trudnych chwilach można liczyć nawet na pocałunek współczucia i pocieszenia.
Do najsłynniejszych cmoknięć z pewnością można zaliczyć - braterski całus Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera, skandalizujący pocałunek Madonny i Britney Spears oraz pełen namiętności dotyk warg Clarka Gable'a i Vivien Leigh w kultowym filmie "Przeminęło z wiatrem", który został uznany za najlepszy pocałunek w historii kina.
Może nie jest to najważniejsze święto na świecie, ale z pewnością ma ogromne znaczenie i przy tym jest bardzo przyjemne w świętowaniu. A to nie o każdym święcie można powiedzieć.
- Całowanie jest bardzo fajne i przyjemne. Mój pierwszy pocałunek, taki prawdziwy, był bardzo romantyczny - na wzgórzu przy zachodzie słońca. Jeśli chodzi o zwykłe cmoki, to buziakiem w policzek witam się i żegnam ze znajomymi - mówi Anna Bortnowaska, studentka z Koszalina. Natomiast Sławomir Boral, przedsiębiorca z Koszalina mówi, że pierwszy raz całował się w przedszkolu. Jednak taki prawdziwy pocałunek zaliczył, gdy miał 17 lat. - Nogi mi się wtedy ugięły i prawie odpłynąłem - wspomina ze śmiechem.
Wyliczono, że średnia długość pocałunku wynosi 30 sekund. Przeliczono nawet ilość kalorii, które spalamy podczas namiętnego całusa - 52. Lecznicze działanie pocałunku doprowadzono swego czasu do absurdu. Jednym z najczęściej praktykowanych w średniowieczu był "dotyk króla". Miał leczyć m.in. gruźlicze zapalenie skóry. Nie każdego król całował. Dlatego zwykły lud radził sobie inaczej. Aby pozbyć się bólu głowy czy zęba należało pocałować osła. Zwierzę to symbolizuje bowiem w wierzeniach ludowych życie ziemskie i zmysłowe.
Bez pocałunków nie wyobrażamy sobie życia, literatury i sztuki. Nie ma chyba filozofów, którzy w najmniejszej choćby części wypowiadali się na jego temat.
Natomiast naukowcy mówią otwarcie, że ludzie którzy całują się często, żyją nawet o pięć lat dłużej od tych co unikają pocałunków. Dlatego całujmy się jak najwięcej, szczególnie dzisiaj, w Światowy Dzień Pocałunku. Warto więc w tym dniu obdarzyć osobę, którą się lubi, czułym buziakiem.
Na koniec przytoczymy zaś za Wikipedią definicję pocałunku. Pocałunek - akt polegający na kontakcie ust z ciałem innej osoby lub przedmiotem.
Na zdjęciu: Zakochanym żadna data i miejsce nie robią różnicy. Przeciągłe spojrzenie i namiętny pocałunek, byle być blisko siebie. Fot. Radosław Brzostek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!