Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wielki bój o Kołobrzeg. Największa dotąd inscenizacja poświęcona tym walkom

Iwona Marciniak [email protected]
Na pierwszym planie Daniel Iwański z Teatru Inscenizacji Historycznych z Wałcza wystąpi w roli ppor. zwiadu. Wczoraj z kolegami montował zasieki na barykadzie.
Na pierwszym planie Daniel Iwański z Teatru Inscenizacji Historycznych z Wałcza wystąpi w roli ppor. zwiadu. Wczoraj z kolegami montował zasieki na barykadzie. Fot. Karol Skiba
Dziś w południe w kołobrzeskim porcie rozpocznie się spektakl, który będzie hołdem dla tych, którzy 64 lata temu dni walczyli o zdobycie miasta.

Pomimo że z radzieckiego rozpoznania wynikało, że miasto da się zdobyć "z marszu" polscy żołnierze bohatersko bili się o nie przez 14 dni.

- Ta bitwa zapisała się w dziejach wojska polskiego, jako największe, taktyczne zwycięstwo I Armii Wojska Polskiego - mówi Hieronim Kroczyński, historyk, wieloletni dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. - Wiadomość o zajęciu miasta, któremu towarzyszyła legenda niezdobytej twierdzy, odnotowały wszystkie państwa koalicji antyhitlerowskiej - dodaje.

To właśnie Hieronima Kroczyńskiego poprosił Paweł Pawłowski, nowy dyrektor MOP, o komentarz historyczny do inscenizacji bitwy. Podczas 1,5 godzinnego spektaklu, w rolę polskich i niemieckich żołnierzy, wcielą się pasjonaci historii z kilku grup rekonstrukcji historycznych z całej Polski. Inscenizację ostatniego etapu walk - zdobywania portu - rozpocznie bój o barykadę przy ulicy Towarowej.

- W rzeczywistości jej tu nie było - wyjaśnia Hieronim Kroczyński. - Ale cóż, w związku z zabudową miasta, tylko tu dało się ją dla potrzeb widowiska ustawić.
Zaciekła walka o barykadę i sąsiednie, dziś przeznaczone do rozbiórki, budynki odda faktyczny, uliczny charakter bitwy.

Tu krwawy bój, który kosztował I Armię WP życie 1200 żołnierzy, toczył się dosłownie o każdy budynek, każdy zaułek, każdą barykadę.

- To nie jest rekonstrukcja. To widowisko - podkreśla autor scenariusza spektaklu, Marek Łukasik z Grupy Inscenizacji Historycznych "Pomerania 1945". Aktorzy tego wydarzenia zapewniają, że po to, by uwiarygodnić walki, dadzą z siebie wszystko.

- Warto podkreślić, że na hasło "Kołobrzeg", ci pasjonaci historii, zrezygnowali ze zwykłego przy podobnych inscenizacjach honorarium - podkreśla Paweł Pawłowski.
Z ulicy Towarowej walki przeniosą się na teren portu. Tu będzie można obserwować dramatyczną ewakuację Niemców drogą morską. Ostatnim akordem będzie wydarzenie, bez którego obejść się nie może: poprzedzona mszą polową, uroczystość zaślubin Polski z morzem.

Widowisko będzie prawdziwą gratką dla wielbicieli militariów. Żołnierze wystąpią w autentycznych mundurach, uzupełnianych wiernymi replikami. W ich dłoniach pojawi się broń z czasów II wojny światowej.

Cały spektakl będzie można obserwować z miejsc wyznaczonych dla widzów. Honorowymi obserwatorami będą kombatanci walk. "Bój o Kołobrzeg" zostanie nagrywany dla potrzeb kanału Discovery Historia. Kołobrzeskie widowisko będą więc mogli obejrzeć odbiorcy tego kanału nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!