Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś z Głosem Koszalińskim poradnik "Gdzie się leczyć"

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Poradnie dostosowały organizację pracy do zaostrzonego reżimu sanitarnego i czekają na pacjentów. Specjaliści apelują, aby zaniedbywać swojego zdrowia.
Poradnie dostosowały organizację pracy do zaostrzonego reżimu sanitarnego i czekają na pacjentów. Specjaliści apelują, aby zaniedbywać swojego zdrowia. archiwum
Mimo epidemii koronawirusa, leczenia u specjalisty nie należy odkładać. Poradnie dostosowały organizację pracy do zaostrzonego reżimu sanitarnego i czekają na pacjentów. Specjaliści apelują, aby zaniedbywać swojego zdrowia. Specjalnie dla was zebraliśmy przydatne informacje - w tym listę przyjmujących w regionie specjalistów, którzy mają podpisane umowy z NFZ.

Pandemia nie wyleczyła innych chorób, ale położyła się cieniem na polskiej medycynie. Często badania i wizyty u specjalistów są odwoływane. Dlaczego? Na początku pandemii wszyscy zostaliśmy przestraszeni. Szpitale pracowały w innym trybie, wstrzymano planowe przyjęcia, przekładano wizyty u specjalistów. Pacjent, który miał do wyboru albo zarazić się albo zacisnąć zęby i wytrzymać jeszcze jakiś czas bez konsultacji lekarskiej, wybierał to drugie. Zamieszanie spowodowane przekazem dotyczącym rozwojem pandemii w późniejszych miesiącach również nie pomagało. Pacjent był zdezorientowany, nie wiedział w co ma wierzyć.

Tak jest do dzisiaj. Pacjenci onkologiczni podczas pandemii są w najgorszej sytuacji. Ze statystyk wychodzi, że mamy zdrowsze społeczeństwo, mniej chorujące na nowotwory. To oczywiście ironiczne twierdzenie. To dowód na to, że potencjalnie chorzy pacjenci nie przyszli do lekarza, być może z powodu pandemii.

Niestety, zdaniem specjalistów, jest duże prawdopodobieństwo, że pacjenci, którzy teraz z różnych powodów nie zostali przebadani, po pandemii trafią do szpitala z zaawansowanym, rozsianym nowotworem. W tej chwili - jak mówią lekarze - mamy odroczone wyroki śmierci.

Gdzie się leczyć? W zachodniopomorskim czynne są praktycznie wszystkie poradnie specjalistyczne. Można z nich korzystać bez obaw o zakażenie. Pacjenci przyjmowani na pierwszą wizytę powinni być przyjęci przez lekarza osobiście. Kolejne wizyty i wizyty pacjentów, którzy od dawna są pod opieką poradni specjalistycznej, mogą odbywać się w formie teleporady lub wizyt osobistych. Teleporada to telefoniczna rozmowa z lekarzem, podczas której pacjent otrzyma od lekarza zalecenia, e-receptę, e-skierowanie do innej poradni lub na badanie, skierowania na badania laboratoryjne, potwierdzone zlecenie na wyroby medyczne czy zwolnienie lekarskie. O formie wizyty, ze względu na dobro pacjenta, decyduje lekarz.

Poradnie specjalistyczne są otwarte i prowadzą leczenie oraz diagnostykę pacjentów. W naszym specjalnym dodatku „Gdzie się leczyć?” zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie. Wskazujemy, które poradnie specjalistyczne mają podpisany kontrakt z NFZ, co oznacza, że wizyty w nich są darmowe. W poszukiwaniu poradni, zachęcamy także do zaglądania na stronę internetową NFZ. Tam w zakładce „dla pacjenta - gdzie się leczyć”, znajdziemy wykaz wszystkich placówek medycznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Z kolei na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl, sprawdzimy, gdzie będziemy czekać najkrócej. Epidemia sprawiła, że do niektórych poradni oraz na badania diagnostyczne kolejki znacznie się skróciły.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera