Edukacja finansowa. Ubezpieczenia - nie luksus, lecz obowiązek

Redakcja
Bezpieczeństwo finansowe to nie tylko pewne zatrudnienie, stabilne zarobki i niedopuszczanie do nadmiernego obciążania budżetu kredytami. To także zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich bliskich na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń losowych.
Bezpieczeństwo finansowe to nie tylko pewne zatrudnienie, stabilne zarobki i niedopuszczanie do nadmiernego obciążania budżetu kredytami. To także zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich bliskich na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń losowych.
Bezpieczeństwo finansowe to nie tylko pewne zatrudnienie, stabilne zarobki i niedopuszczanie do nadmiernego obciążania budżetu kredytami. To także zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich bliskich na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń losowych.

Na co dzień odsuwamy od siebie myśli o nieszczęściach, jakie mogą się przydarzyć nam czy naszym bliskim. To zrozumiałe, bo śmierć, choroba, tragiczny wypadek czy pożar domu to tematy, od których każdy chce trzymać się jak najdalej. Jednak zaklinaniem nie jesteśmy w stanie zmienić rzeczywistości.
Wykupując odpowiednie ubezpieczenie, możemy się przynajmniej od strony finansowej w pewnym stopniu zabezpieczyć przed skutkami nie­szczęść. I każdy powinien zmierzyć się z pytaniem, co stanie się z moimi bliskimi, gdy mnie zabraknie, albo co zrobię, gdy cały mój dobytek spłonie. Zbyt często ignorujemy możliwość wystąpienia tragicznego zdarzenia, traktując składkę ubezpieczeniową jako zbędny wydatek, który możemy sobie darować.

Każdy z nas płaci jakieś obowiązkowe składki ubezpieczeniowe - pracownicy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, właściciele samochodów składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, rodzice uczniów i studentów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, wymagane przez większość szkół i uczelni. Nie pokrywają one jednak wszystkich następstw nieprzewidzianych sytuacji. Jakie ubezpieczenia dobrowolne warto więc wykupić? Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie?

Ubezpieczenia dobrowolne dzielimy na dwie główne grupy: ubezpieczenia osobowe i majątkowe. Te pierwsze to m.in. ubezpieczenia na życie, dzięki którym w razie naszej nagłej śmierci osoby uposażone, czyli te, którym przysługuje świadczenie ubezpieczeniowe, otrzymają określoną w umowie kwotę ubezpieczenia. Należą do nich również ubezpieczenia NNW, dzięki którym możemy np. otrzymać odszkodowanie za pobyt w szpitalu czy za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, który powstaje w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Część polis zapewni nam również odszkodowanie jednorazowe lub wypłacane regularnie, jeżeli na skutek wypadku utracimy na stałe lub na pewien czas zdolność do pracy. Możemy również zawrzeć ubezpieczenie na wypadek utraty pracy (np. w wyniku redukcji zatrudnienia) - często oferowane osobom, które zaciągnęły kredyty niezabezpieczone zastawem.

Ubezpieczenia majątkowe to z kolei np. ubezpieczenia domów przed skutkami pożarów, powodzi i innych nieszczęść czy dobrowolne ubezpieczenia auto casco, zapewniające zwrot kosztów naprawy pojazdu czy odszkodowanie w przypadku jego kradzieży. Ubezpieczyć możemy w zasadzie wszystko na każdy wypadek, różne są tylko koszty.

Zanim podpiszemy umowę ubezpieczeniową, koniecznie sprawdźmy warunki ubezpieczenia, a zwłaszcza klauzule mówiące o wykluczeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na przykład polisy na życie często zawierają klauzulę wykluczającą odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku samobójstwa, ale także nieuleczalnych chorób przewlekłych zdiagnozowanych przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie mieszkania czy domu (nieruchomości) nie zawsze jest tożsame z ubezpieczeniem mebli, sprzętu RTV i AGD, ubrań i innych przedmiotów, które mamy w domu (ruchomości) - na ten zakres często konieczna jest dopłata lub zawarcie osobnej umowy ubezpieczeniowej. To niezwykle ważne, bo w razie zalania mieszkania dostaniemy wprawdzie zwrot kosztów remontu, ale nie dostaniemy pieniędzy na zakup nowych mebli.

Również ubezpieczenia podróży obwarowane są licznymi obostrzeniami - np. często nie obejmują następstw wypadków, do których doszło na skutek uprawiania sportów ekstremalnych. Przy czym za taki sport może być uznane np. narciarstwo czy jazda na rowerze górskim. Pamiętajmy zatem, że comiesięczne obciążenie pod postacią składki ubezpieczeniowej to długoterminowa inwestycja w bezpieczeństwo całej rodziny, która się opłaca wtedy, gdy w pełni świadomie wybierzemy najkorzystniejszą dla nas umowę ubezpieczeniową.

Jeżeli przeczytałeś artykuł z cyklu "Twoje Finanse" dotyczący zarządzania budżetem domowym, odpowiedz na kilka pytań. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres tf@polskatimes.pl. Pobierz ankietę (link) Link do ankiety: ANKIETA

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie