Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja w 2022 roku. Nowy przedmiot i zmiany w awansie zawodowym nauczycieli to dopiero początek. Co się wydarzyło w minionym roku?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Te rzeczy działy się w edukacji w 2022.
Te rzeczy działy się w edukacji w 2022. pixabay/ coyot
Sporo zmian zaszło w edukacji w 2022 roku. Nauczyciele otrzymali podwyżki, zmieniły się też stopnie awansu w tej grupie zawodowej. Od roku szkolnego 2022/2023 w szkołach ponadpodstawowych pojawił się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. W maju maturzyści ostatni raz przystąpili do egzaminu dojrzałości w formule 2015. Głośno dyskutowano także na temat nowelizacji ustawy o prawie oświatowym potocznie nazywanej Lex Czarnek 2.0. Co jeszcze działo się w edukacji w 2022 roku?

Spis treści

Edukacja w 2022 roku. Te wydarzenia już za nami

Zapowiadając 2022 rok w edukacji, pisaliśmy o takich kwestiach jak podwyżki dla nauczycieli, wcześniejsze emerytury dla tej grupy zawodowej, nowelizacja ustawy o prawie oświatowym regulująca m.in. kwestię roli kuratorów w szkołach, a także wprowadzeniu nowego przedmiotu w szkołach o nazwie historia i teraźniejszość.

Co z powyższych kwestii rzeczywiście weszło w życie? Nauczyciele otrzymali podwyżki – w maju, a część z nich także we wrześniu. Do przywrócenia wcześniejszych emerytur nie doszło. Zmiany w prawie oświatowym powróciły w nowej odsłonie (tzw. Lex Czarnek 2.0.), jednak ostatecznie zostały odrzucone przez prezydenta. A nowy przedmiot – historia i teraźniejszość – jest nauczany od roku szkolnego 2022/2023.

W międzyczasie pojawiły się jednak inne kwestie związane z edukacją, jak chociażby zmiany w awansie zawodowym nauczycieli, które sprawiły, że zlikwidowano stanowiska nauczyciela stażysty i kontraktowego. Wyjaśniamy, co jeszcze wydarzyło się w edukacji w 2022 roku.

Zmiany w prawie oświatowym, czyli tzw. Lex Czarnek 1.0. i 2.0. Reformy, które nie weszły w życie

W styczniu 2022 roku wiele emocji wzbudzał projekt nowelizacji ustawy o prawie oświatowym. Zakładał on m.in. regulację kwestii dotyczących wpływu kuratora na placówki oświatowe, a także zwiększenie nadzoru nad zajęciami prowadzonymi przez organizacje zewnętrzne. Ostatecznie jednak zmiany te zostały odrzucone przez prezydenta, który na początku marca ogłosił weto dla tej ustawy.

Tzw. Lex Czarnek powrócił jednak w październiku jako projekt poselski. Oprócz wspomnianych wyżej zmian zakładał też reformy w zakresie edukacji domowej (m.in. częściowy powrót rejonizacji i brak egzaminów online). Nie wejdzie on jednak w życie w 2023 roku, bo w grudniu Andrzej Duda ponownie zawetował tę ustawę. Z kolei minister edukacji zapowiedział, że będzie kolejna wersja zmian w ustawie o prawie oświatowym.

Niższe lub wyższe pensje nauczycieli w styczniu 2022

Na początku roku w związku z wprowadzeniem zasad Polskiego Ładu, część nauczycieli otrzymała niższe pensje, a część wyższe. Wszystko zależało od tego, czy dany pedagog złożył bądź nie złożył dokument o nazwie PIT-2. Ostatecznie jednak nauczyciele w lutym otrzymali wyrównanie swoich wynagrodzeń.

Nauka zdalna w szkołach w 2022 roku

W zeszłym roku w okresie świątecznym i poświątecznym dzieci przeszły na naukę zdalną, która trwała do 10 stycznia. Nauczanie zdalne powróciło 27 stycznia i ostatecznie trwało do 21 lutego 2022 roku. Był to ostatni okres w 2022 roku, gdy uczniowie uczyli się online.

Ferie zimowe 2022 odbyły się w standardowych terminach

Na początku 2022 roku wciąż pojawiały się wątpliwości dotyczące tego, czy ferie zimowe odbędą się w standardowych terminach, z podziałem na województwa. Wszystko przez zagrożenie epidemiczne. Ostatecznie jednak, stosując się do podanych przez MEiN i GIS wytycznych uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek. Ferie zimowe 2022 trwały od 17 stycznia do 27 lutego.

Zapowiedź matury w formule 2023

W 2022 roku zaczęły pojawiać się także informacje na temat zmian na maturze 2023. Nie było wiadomo, czy ma być ona łatwiejsza, czy trudniejsza. Najwięcej reform zaszło na egzaminie z języka polskiego. CKE w marcu 2022 roku opublikowało arkusze pokazowe. Pojawiła się także lista jawnych pytań na egzamin z języka polskiego w formie ustnej.

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach

W marcu polskie szkoły stanęły przed dużym wyzwaniem, jakim było przyjęcie ukraińskich uczniów do naszego systemu edukacji. Dla dzieci tworzone były oddziały przygotowawcze, organizowano zbiórki oraz dodatkowe lekcje języka polskiego. W połowie marca pojawiła się także specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, która regulowała kwestie związane z oświatą m.in. z zatrudnianiem nauczycieli ukraińskich w polskich szkołach czy przyznawanie stypendium socjalnego ukraińskim studentom.

Matury i egzamin ósmoklasisty 2022

W maju odbył się egzamin dojrzałości, ostatni raz w formule 2015 na taką skalę. Przystąpił do niego rocznik, który uczył się jeszcze w gimnazjum, a nie w ośmioklasowej podstawówce. Jak podało CKE, już po maturach poprawkowych, które odbyły się w sierpniu 2022, egzamin dojrzałości zdało 89,3 proc. absolwentów po liceum, 78,3 proc. uczniów po technikum oraz 32,1 proc. uczniów po szkole branżowej II stopnia.

W maju odbył się także egzamin ósmoklasisty. Jego wyniki były dla uczniów ważne, w związku z podwójnym rocznikiem oraz trudną rekrutacją do szkół ponadpodstawowych.

Podwyżki dla nauczycieli i zmiany w awansie zawodowym

Również w maju 2022 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało podniesione o 4,4 proc., a subwencja oświatowa zwiększona o 1,6 mld zł. Związki zawodowe nie były zadowolone z takiej rozwiązania. Część nauczycieli mogła także liczyć na wzrost pensji w związku ze zmianami w statusie zawodowym nauczycieli, który zakładał m.in. usunięcie stopnia nauczyciela stażysty i kontraktowego, a także wprowadzenie tzw. godzin dostępności.

Juwenalia dla studentów i okres wakacji w szkole w 2022 roku

W maju i czerwcu w poszczególnych miastach Polski odbyły się Juwenalia, czyli koncerty i imprezy dla studentów. Z kolei wakacje dla uczniów rozpoczęły się 25 czerwca i potrwały do 31 sierpnia 2022 roku.

Rok szkolny 2022/2023. Nowy przedmiot w szkołach i inne zmiany

1 września 2022 roku uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Wówczas w szkołach ponadpodstawowych pojawił się także nowy przedmiot: historia i teraźniejszość, który z założenia miała zaznajomić uczniów z historią najnowszą. Zmiany zaszły także w edukacji dla bezpieczeństwa, która została wzbogacona o elementy przysposobienia obronnego.

Miasteczko edukacyjne i postulaty związków zawodowych

W październiku 2022 roku w Warszawie zorganizowano miasteczko edukacyjne. Była to jedna z akcji w ramach trwającego protestu nauczycieli. Mówiono m.in. o czasie i warunkach pracy pedagogów, pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach, edukacji włączającej oraz finansowaniu oświaty. Miasteczko edukacyjne działało od 8 do 14 października.

Matury próbne z CKE i z Operonem

Koniec roku 2022 to także intensywne przygotowania do matur w formule 2023. Pierwsze egzaminy próbne z CKE odbyły się pod koniec września. Z kolei w listopadzie część uczniów zmierzyła się z arkuszami przygotowanymi przez wydawnictwo Operon. Kolejne testy diagnostyczne zorganizowane przez CKE zostały przeprowadzone od 12 do 21 grudnia 2022 roku.

Co czeka edukację w 2023 roku?

Na kolejny rok zapowiadane są podwyżki dla nauczycieli, ponownie wraca temat wcześniejszych emerytur dla tej grupy zawodowej. Już w maju odbędzie się pierwsza matura w formule 2023. Z kolei od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie szkół ponadpodstawowych spotkają się z nowym przedmiotem o nazwie biznes i zarządzanie, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Jakie zmiany jeszcze czekają szkoły? Sprawdźcie:

W 2023 roku w edukacji można spodziewać się wielu zmian: nowy przedmiot w szkołach, inna matura, a także najprawdopodobniej obowiązkowa religia lub etyka to tylko niektóre z nich.

Edukacja w 2023 roku. Zmiany, które czekają szkoły. Nowy prz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja w 2022 roku. Nowy przedmiot i zmiany w awansie zawodowym nauczycieli to dopiero początek. Co się wydarzyło w minionym roku? - Strefa Edukacji