Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efektowne plany Politechniki Koszalińskiej. Powstanie Centrum Wiedzy Cognitarium

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt architektoniczny tzw. Cognitarium Politechniki Koszalińskiej.
Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt architektoniczny tzw. Cognitarium Politechniki Koszalińskiej. Archiwum/Politechnika Koszalińska
Władze Politechniki Koszalińskiej mówią wprost - to jedna z największych inwestycji w Koszalinie w ostatnich latach. O czym mowa?

Niedawno ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt architektoniczny tzw. Cognitarium Politechniki Koszalińskiej.

Zobacz także Festiwal Nauki 2018 na Politechnice Koszalińskiej

- Cognitarium planowane jest jako regionalne centrum wiedzy i nauki - poinformowali na konferencji dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej i mgr. inż. arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski ze Stowarzyszenia Architektów RP.

- Stanie się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej, uczelnianego archiwum i innych placówek. Przede wszystkim jednak ma być przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. Będzie tu można realizować różne społeczne projekty. Znajdzie się w nim również miejsce dla galerii i kawiarni - podkreślali.

Spośród wielu nadesłanych wizualizacji i schematów (swoją drogą - rozstrzygnięciu w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich 2 towarzyszyła wystawa prac, które napłynęły na konkurs), to projekt OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic zwyciężył w konkursie architektonicznym na Centrum Wiedzy "Cognitarium".

1 października Politechnika Koszalińska oficjalnie zainaugurowała rok akademicki. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w uroczystości wzięła udział zaledwie połowa zwyczajowo zaproszonych gości.

Politechnika Koszalińska zainaugurowała nowy rok akademicki ...

Swą decyzję Sąd Sąd Konkursowy tłumaczył m.in. tym, że projekt łączy walory urbanistyczne, architektoniczne i symboliczne oferując funkcjonalną elastyczność i demonstrując oczekiwaną wielowątkowość rozwiązań w obrębie każdego z modułów tworzących strukturę budynku - czytamy w uzasadnieniu.

- Fascynuje formą architektoniczną, nastrojem, wielowarstwową narracją. Zapowiada budynek, który będzie można eksplorować, odkrywać w wielu warstwach znaczeniowych.

Nad wyborem najlepszego projektu czuwało Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Koszalin. Wyboru dokonał Sąd Konkursowy w składzie: Jerzy Szczepanik - Dzikowski (Przewodniczący, SARP Warszawa), Jacek Lenart (Zastępca Przewodniczącego, SARP Szczecin), Marek Perepeczo (SARP Koszalin), Karol Fiedor (SARP Poznań), Ryszard Grzybowski (Politechnika Koszalińska), Mariola Jackiewicz (Politechnika Koszalińska), Bartosz Warzecha (SARP Koszalin).

Druk 3D i skaner 3D w badaniach naukowych oraz w życiu codziennym. Jak pracują roboty przemysłowe oraz co potrafią i do czego służą drony? O tym oraz  wielu innych ciekawostek można było się w czwartek dowiedzieć na Politechnice Koszalińskiej podczas Festiwalu Nauki.To była już 19. edycja Pikniku Nauki, na który Politechnika Koszalińska zaprosiła mieszkańców regionu. Co roku w imprezie  uczestniczy kilka tysięcy osób. To wydarzenie jest przygotowane nie tylko z myślą o  całych rodzinach, ale również dla przedsiębiorców, by ci  mogli zapoznać się z możliwościami zastosowania badań naukowych w przemyśle. Uczestnicy Festiwalu Nauki mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w wielu dziedzinach, ponieważ w organizację włączyły się wszystkie jednostki Politechniki. Uczelnia przygotowała prezentacje i wykłady z zakresu: elektroniki, ochrony środowiska, biologii, mechaniki, matematyki, prawa, sztuki, językoznawstwa.  Ponadto na placu głównym w kampusie PK przy ul. Śniadeckich swój sprzęt zaprezentował  8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy. Marzena SutrykZobacz także Piknik Naukowy na Politechnice Koszalińskiej

19. Festiwal Nauki na Politechnice Koszalińskiej za nami [ZDJĘCIA]

Skąd Politechnika weźmie na to, niemałe przecież, pieniądze, czyli około 53 mln zł? Przede wszystkim inwestycja finansowana ma być z Krajowego Planu Odbudowy. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to kompleksowy program reform i projektów strategicznych. Jego celem jest wzmocnienie odporności gospodarczej i społecznej oraz budowa potencjału polskiej gospodarki na przyszłość, po pandemicznym szoku. - Powstanie KPO wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (Recovery and Resilience Facility - RRF), który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Polska jest czwartym co do wielkości beneficjentem tego programu - informuje Ministerstwo.

Jeśli dobrze pójdzie, wbicie pierwszej łopaty może nastąpić pod koniec przyszłego roku, ale najpierw musi zostać stworzony projekt, co może potrwać nawet 8 miesięcy. Optymistyczny scenariusz zakłada, że inwestycję finalizowano by w latach 2023-24.

- Szeroka formuła tego miejsca, nie tylko naukowa, ale też rekreacyjna i ponadregionalna, sprawia, że możemy korzystać z różnych źródeł finansowania m.in. ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (tu już pozyskaliśmy 200 tys. zł), czy wspomnianego Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała rektor Danuta Zawadzka, profesor PK.

- Do wszystkich terminów podchodzimy jednak bardzo ostrożnie. Przed nami przygotowanie projektu architektonicznego. Stąd końca prac budowlanych spodziewamy się nie wcześniej, niż w ciągu trzech-czterech lat. Ale jesteśmy zdeterminowani, by nasze plany się urzeczywistniły - podsumowała.

W piątek w auli Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami 51-lecia powołania uczelni.

Politechnika Koszalińska obchodziła swoje święto [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo