Efektowne zwycięstwo Żaka Koszalin w Bytomiu

Jakub Dłoniak zdobył w Bytomiu aż 32 punkty.
Jakub Dłoniak zdobył w Bytomiu aż 32 punkty. Jacek Wójcik
Żak Koszalin pewnie wygrał w Bytomiu z Polonią w 19. kolejce Suzuki I ligi. Nie przeszkodziły mu w tym spore osłabienia.

Zespół trenera Rafała Knapa musiał sobie w tym meczu radzić nie tylko bez wykluczonego na dłuższy okres Artura Łabinowicza (odma płucna), ale także bez zdyskwalifikowanego centra Mateusza Itricha (3 faule techniczne) oraz Cezarego Karpika (kontuzja). W tej sytuacji do zespołu dołączyło dwóch nowych graczy, 19-letni rzucający Maksym Kołodziej z Ogniwa Szczecin i jego rówieśnik, rozgrywający Aleksander Dziekański.

Początek meczu należał do beniaminka z Bytomia. Po serii 11:0 gospodarze prowadzili w 9. minucie aż 22:10, by wygrać pierwszą kwartę 22:13. Od drugiej na parkiecie w pełni dominował Żak. W tej odsłonie koszaliński zespół zdobywał seriami po 8-9 punktów, a gospodarze odpowiadali pojedynczymi trafieniami. Obrona bytomian nie była w stanie zatrzymać świetnie dysponowanego Jakuba Dłoniaka (15 pkt, 3x3). Jego dwie trójki i punkty Ajay'a Sandersa dopełniły pogromu gospodarzy 34:10 w tej części meczu.

Żak nie spuścił z tonu także po zmianie stron. Po serii 8 pkt Sandersa (w tym 2x3), w 24. min koszalinianie mieli już o 23 pkt więcej (61:38), a po kolejnych 2. min - i trafieniu debiutującego Kołodzieja - byli na najwyższym prowadzeniu 70:44.

Podopieczni trenera Mariusza Bacika już się po tym nie podnieśli. Do końca meczu Żak kontrolował jego przebieg, nie dopuszczając Polonii na dystans mniejszy niż 16 pkt. W IV kwarcie kibice oglądali kolejny popis Dłoniaka (15 pkt, 3x3), który zakończył mecz z rekordowym w barwach Żaka w I lidze dorobkiem 32 pkt (9/14 z gry, 6/10 za 3, 8/8 za 1).

Setne punkty dla Żaka zdobył Kaszowski, trafiając za trzy na 4. min przed końcem (101:76). Rozgrywający był drugim strzelcem zespołu, notując 22 pkt (7/11 z gry i 7/8 za 1). Z kolei Sanders zaliczył drugie z rzędu double-double (16 pkt, 10 zbiórek).

Dzięki wygranej w Bytomiu, Żak może pochwalić się bilansem 3-0 w tym roku. Trzy wygrana z rzędu to także najlepsza seria zespołu w trwającym sezonie. Z kolei zdobyte 107 pkt to drugi wynik zespołu w krótkiej historii występów w I lidze (rekord to 114 ze Startem II Lublin) i najlepszy w meczu wyjazdowym.

Polonia Bytom - Żak Koszalin 86:107 (22:13, 10:34, 26:28, 28:32)
Polonia: Chrabota 25 (2x3, 4 zb.), Willis 23 (14 zb.), Dąbek 10 (1x3), Szczepanik 6, Jagoda 3 (3 as.) - Bogdanowicz 14 (3x3, 4 zb., 3 as.), Krakowiak 3, Deja 2, Chorab 0, Piechowicz 0 (3 zb.), Wieczorek 0.
Żak: Kaszowski 22 (1x3, 5 as., 5 zb., 4 str.), Sanders 16 (3x3, 10 zb., 3 prze., 3 str.), Rompa 8 (6 zb.), Pisarczyk 7 (1x3, 7 as., 6 zb.), Marcinkowski 5 (1x3) - Dłoniak 32 (6x3), Szewczyk 13, Janus 2, Kołodziej 2, Dziekański 0.