Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny: Matematyka rozłożyła na łopatki [wideo]

Radek Brzostek
Konrad Kochaniewicz i Magda Karniej , uczniowie koszalińskiej "dziewiątki" mówią, że podczas egzaminu wiele zależy od logicznego myślenia, choć wiedzę podstawową też trzeba mieć.
Konrad Kochaniewicz i Magda Karniej , uczniowie koszalińskiej "dziewiątki" mówią, że podczas egzaminu wiele zależy od logicznego myślenia, choć wiedzę podstawową też trzeba mieć. Radek Brzostek
Znane są wstępne wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Z językiem polskim uczniowie radzą sobie nieźle. Najwięcej problemów mają z matematyką.

Wyniki egzaminu średnia kraju

Wyniki egzaminu średnia kraju

historia i wos - 59 proc.
j. polski 68 proc.
blok przyrodniczy - 52 proc.
matematyka - 47 proc.
j. anglielski (poziom podstawowy) - 67 proc.
średnia okręgu
historia i wos - 57,59 proc.
j. polski - 65,25 proc.
przed. przyr. 50,63 proc.
matematyka - 45,86 proc.
j. angielski - 66,10 proc
średna województwa
historia i wos - 56,63 proc.
j. polski - 64,86 proc.
blok przyrodniczy - 49,57 proc.
matematyka - 43,93 proc.
j. angielski - 64,66 proc.

Wyniki całego województwa zachodniopomorskiego na tle wyników krajowych są słabe, zaniżają także średnią okręgu. W naszym regionie najlepszą średnią wypracowali uczniowie koszalińskich gimnazjów.

- Nas cieszy najlepszy w Koszalinie wynik z języka angielskiego, a także bardzo wysoki z języka polskiego - mówi Marek Niesłuchowski, dyrektor Gimnazjum nr 9 w Koszalinie. Patrząc na wyniki wszystkich szkół widać, że z tzw. blokiem humanistycznym (czyli z językiem polskim, historią i wiedzą o społeczeństwie) oraz z językiem obcym uczniowie radzą sobie zdecydowanie lepiej, niż z matematyką czy blokiem przyrodniczym (biologia, chemia, fizyka i geografia).

W matematyce średnia wielu szkół ledwo przekroczyła 30 procent możliwych do uzyskania punktów, niektórym, np. Gimnazjum w Świeszynie, nawet to się nie udało, bo średnia z matematyki tej szkoły to niewiele ponad 28 procent.

Egzaminatorzy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskazują ponadto, że w teście z matematyki najtrudniejsze okazało się pytanie, które wymagało przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego. Uczniowie nadrabiali zdecydowanie łatwiejszymi pytaniami bazującymi na wykorzystywaniu informacji zawartych w tekście i na rysunkach.

Średnie wyniki z bloku przyrodniczego ocierają się najczęściej o 50 procent. Z języka polskiego są ok. 10 procent wyższe. Najlepsze są z języków obcych. Najczęściej wybieranymi był język angielski, z którego na poziomie podstawowym szkoły uzyskiwały w zdecydowanej większości średnio ponad 60, nierzadko 70 procent. Choć nawet w tym wypadku egzaminatorzy nie są pełni euforii, bo wskazują, że najwięcej problemów sprawiły uczniom pytania wymagające zastosowania środków językowych oraz tworzenia wypowiedzi pisemnej, a więc znów te z kategorii trudnych.

Gimnazjaliści cieszą się, że wyniki w końcu znają. - Każdy mniej więcej wiedział, jakie będą, ale niepewność zawsze była - mówi Artur Leśnicki, uczeń koszalińskiej "dziewiątki". A znajomość wyników jest podstawą, by uczniowie mogli zweryfikować swoje plany na przyszłość i zdecydować się na konkretną szkołę ponadgimnazjalną. Podczas rekrutacji jednym z podstawowych kryteriów są bowiem wyniki z egzaminu.

Wyniki powiatów (oprócz grodzkiego koszalińskiego), wyniki w samym Koszalinie, oraz opinie gimnazjalistów - czytaj w środowym, papierowym wydaniu "Głosu Koszalińskiego".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!