Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty i matura 2021. Będą zmiany. Mniejsze wymagania, przesunięte egzaminy i dofinansowanie multimediów - 16.12.2020

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Jak będą wyglądały egzaminy i matura 2021?
Jak będą wyglądały egzaminy i matura 2021?
Zmiany w egzaminach ósmoklasisty oraz maturach 2021. Co się może zmienić w przyszłym roku? Sprawdź! Podstawa programowa nie ulegnie zmianie, ale zmniejszone zostaną wymagania egzaminacyjne. Ponadto egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju, a nie jak to miało miejsce dotychczas w kwietniu. Kuratorium przypomina również o tym, że nauczyciele mogą skorzystać z dofinansowania zakupu sprzętu niezbędnego do prowadzenia zajęć online.

Egzamin ósmoklasisty i matura 2021. Co się zmieni?

- Zmiany są przewidziane wyłącznie na rok 2021. Nie ma w tej chwili mowy o tym, by zostały one rozszerzone na następne lata. W 2021 roku egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty wizualnie się nie zmieni - podkreśla Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak.

Kuratorium podkreśla, że w tym roku nie zmieni się podstawa programowa, a wyłącznie zmienione zostaną wymagania egzaminacyjne.

Egzaminy na koniec szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Nowy zakres materiału potrzebnego do egzaminów kończących edukację w szkole podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych ma zostać opublikowany w specjalnym rozporządzeniu ministra edukacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma się ono ukazać 15 grudnia.

- Te zmiany już są opublikowane na stronie ministerialnej. Jeżeli chodzi o wymagania egzaminacyjne dla ósmoklasistów, są one ujęte w na dwudziestu stronach. Natomiast wymagania maturalne na 220. Wiadomo, że egzamin maturalny jest bardziej rozbudowany, stąd ta treść jest bardziej obszerna - zaznaczył Jerzy Sołtysiak.

ZOBACZ TEŻ:

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

Przykładowo w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

  • ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych,
  • formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie,
  • zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut),
  • będzie również możliwości odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać).

Egzamin maturalnego z matematyki

W przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym zmiany mają polegać na:

  • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut).

Kuratorium przypomina ponadto o możliwości uzyskania przez nauczycieli dofinansowania zakupu sprzętu elektronicznego, niezbędnego do przeprowadzania zdalnych zajęć.

- Każdy nauczyciel, bez względu na to czy pracuje w szkole państwowej czy prywatnej może złożyć wniosek o dofinansowanie do pięciuset złotych zakupu sprzętu. Wystarczy wypełnić wniosek i dołączyć do niego paragon lub fakturę - mówi Magdalena Zarębska - Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Najnowsze hity ze sprawdzianów, klasówek i kartkówek 2022. U...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera