Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzaminy wstępne do Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych [zdjęcia]

Redakcja
kpt. Jarosław Barczewski
Ponad 300 żołnierzy ubiega się o 200 miejsc w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych.

W niedzielę (20 listopada) szeregowi zameldowali się w Koszalinie. Reprezentują Siły Powietrzne, Wojska Lądowe, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne, Inspektorat Wsparcia oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa. Czterodniowe zmagania wyłonią 200 kandydatów, którzy wezmą udział w kursie zakończonym egzaminem na pierwszy stopień podoficerski.

Przedsięwzięcie poprzedziła przeprowadzona w Dęblinie gra decyzyjna w zakresie szkolenia szeregowych zawodowych na dodatkowym kursie przygotowującym do zdania egzaminu na podoficera. Podstawowymi celami przedsięwzięcia było wypracowanie i usystematyzowanie rozwiązań funkcjonalnych oraz organizacyjnych w zakresie realizacji kursu przygotowującego do zdania egzaminu na podoficera w oparciu o bazę szkoleniową CS SP oraz ujednolicenie egzaminu po szkoleniu ogólnym w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych i Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych.

Egzaminy składają się trzech etapów:

I – egzamin z wychowania fizycznego, sprawdzający siłę, szybkość oraz wytrzymałość.

II – testy i sprawdziany, polegające na sprawdzeniu praktycznych umiejętności ze szkolenia ogniowego, taktycznego, regulaminów i musztry oraz rozwiązaniu testów obejmujących wiedzę ogólną i fachową.

III - rozmowa kwalifikacyjna.

W skład komisji egzaminacyjnych wchodzą przedstawiciele koszalińskiego Centrum, dęblińskiej Szkoły Podoficerskiej oraz Starsi Podoficerowie Dowództw Jednostek Wojskowych, skąd pochodzą szeregowi pragnący zostać podoficerami. Komisji przewodniczy komendant SP SP st. chor. sztab. Paweł Jakubik. Ostatnie egzaminy i rozmowy kwalifikacyjne zakończą się w czwartek 24 listopada a w piątek odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników.

„Egzaminy to walka o 200 miejsc dla ambitnych, równych sobie żołnierzy. To walka z własnymi słabościami, zmęczeniem i przeciwnościami. Podoficerami nie powinni być żołnierze z przypadku. Przepustką do wzięcia udziału w kursie jest wiedza, zdobyte w dotychczasowej służbie doświadczenie i ciężki trening oraz determinacja i żołnierskie szczęście.” – podsumował zmagania st. chor. sztab. Wojciech Dończyk – starszy podoficer Komendy Centrum.

Pierwsza część kursu na pierwszy stopień podoficerski dla żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych rozpocznie się w Koszalinie a kolejna, specjalistyczna realizowana będzie w innych ośrodkach w zależności od specjalności, w jakich absolwenci będą pełnić służbę. Całość potrwa 6 miesięcy.

Egzaminy w obecnej formie w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych zorganizowane zostały po raz drugi. Nad prawidłowością procesu pieczę sprawuje Szef Wydziału Kształcenia Zawodowego Dowództwo Generalne RSZ - ppłk Ireneusz Kempiński.

Zobacz także Święto WKU w Koszalinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto