Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia czterech ścian

PR
Ekologiczny trend na dobre zagościł w świadomości Polaków.

Nikt już nie ma wątpliwości, że to, co naturalne, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a wykorzystywanie odnawialnych surowców przyczynia się do ochrony planety przed degradacją. O tej prostej zasadzie pamiętajmy również podczas wyboru elementów do wznoszenia murów. Materiał z którego zdecydujemy się wybudować nasz dom, ma znaczący wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i na otaczające nas środowisko.

Zakup działki pod budowę, znalezienie odpowiedniego projektu, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i wreszcie wybranie interesującego nas materiału do wznoszenia ścian to pierwsze kroki, jakie musimy postawić na drodze prowadzącej do powstania budynku, o którym po jakimś czasie będziemy mogli powiedzieć "dom". Z myślą o wspólnym dobru i bezpieczeństwie osób zamieszkujących daną okolicę, stawiany przez nas obiekt musi spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące chociażby odległości pomiędzy zabudowaniami czy też ich wysokości. Idealnie byłoby, gdybyśmy przy wyborze materiałów do wznoszenia ścian również kierowali się zasadą zbiorowego interesu i zaopatrzyli się w budulec, który przyjazny będzie zarówno nam samym, jak i całemu środowisku.

Co ma wspólnego beton komórkowy z ekologią? Bardzo wiele. Ponieważ ściany naszego domu otaczają nas przez większą część życia, powinniśmy zadbać o ich jak najwyższą jakość. Mury wzniesione z materiału budowlanego produkowanego wyłącznie z naturalnych surowców to nie tylko ukłon w stronę ekologii, lecz również - wyraz rozsądnego podejścia do kwestii zdrowotnych.
W skład betonu komórkowego, uznawanego za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów ściennych, wchodzą: zmielony piasek kwarcowy, wapno i woda. Po połączeniu wszystkich tych składników powstaje mieszanka, która dojrzewa w atmosferze sprężonej pary wodnej w specjalnym zbiorniku - autoklawie. Stosowane surowce nadają bloczkom biały kolor świadczący o braku dodatków szarych popiołów poprodukcyjnych.

Ponieważ elementy z betonu komórkowego nie podlegają wysokotemperaturowej obróbce i nie są wypalane, charakteryzują się najmniejszym wskaźnikiem jonizującego promieniowania gamma.

Jarosław Kwaśniak, product Manager z firmy Bruk-Bet, producenta bloczków z betonu komórkowego Termalica mówi: - W porównaniu do innego popularnego materiału do wznoszenia ścian - pustaków ceramicznych -wykazują prawie trzykrotnie mniejszą promieniotwórczość. Pamiętajmy jednak, że nie każdy rodzaj betonu komórkowego może poszczycić się tak dobrymi wynikami. Pustaki szare, a więc zawierające domieszki lotnych popiołów, charakteryzują się wyższym niż białe bloczki wskaźnikiem promieniowania.
Liczne badania dowodzą, że beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów do wznoszenia ścian. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności cieplnej budulca, dom z Termaliki wymaga mniejszego zużycia energii grzewczej niż budynek wykonany z innego materiału. Wybierając beton komórkowy, do atmosfery emitujemy więc ograniczoną ilość dwutlenku węgla, przez co powietrze w otaczającej nas okolicy staje się czystsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!