Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ekonomik" królem naboru w Szczecinku, niepewny los kierunków budowlanych

Rajmund Wełnic
Dyrektor Jerzy Kania z I LO pokazuje kandydatowi na pierwszaka listę przyjętych uczniów
Dyrektor Jerzy Kania z I LO pokazuje kandydatowi na pierwszaka listę przyjętych uczniów Rajmund Wełnic
Nabór do szkół średnich powiatu szczecineckiego ukończony. Okazało się, że zamieszanie z łączeniem "budowlanki" z "mechanikiem" pod znakiem zapytania postawiło sens istnienia tej pierwszej.

Tego można się było niestety spodziewać. Kilkumiesięczne zamieszanie z Zespołem Szkół nr 3, którą ostatecznie zlikwidowano, a kierunki budowlane przeniesiono do nowoutworzonego Zespołu Szkół Technicznych powstałego na bazie ZS nr 5, czyli "mechanika", nie pozostało bez konsekwencji. - Sytuacja jest nieciekawa - mówi Zofia Kosicka, szefowa powiatowej oświaty. - Planowaliśmy w ZS Tech. utworzyć 3 oddziały technikum budownictwa, architektury krajobrazu i technologa drewna, ale do tych klas zgłosiło się po kilka osób. Nieco lepiej jest w szkole zawodowej, tu jest kilkunastu uczniów.

Zwykle klasy w szkołach publicznych powinny liczyć po około 25 osób, minimum to 20. Co, gdy chętnych jest tak mało? - Decyzję, czy tworzyć oddziały podejmie zarząd powiatu, myślę, że z uwagi na plany urlopowe stanie się to w sierpniu - mówi Zofia Kosicka.

- Cóż ja mogę zrobić? Mimo znacznych środków na promocje kierunków w tych technikach i starań samej szkoły okazało się, że zainteresowanie nimi młodzieży jest niewielkie - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. - Oczywiście, zaraz mogę się spotkać z zarzutem, że ogłaszając plany likwidacji "budowlanki" i jej połączenia z "mechanikiem" przyczyniłem się do małego naboru, ale to nieprawda. Przypomnijmy, że już w zeszłym roku w ZS nr 3 utworzono tylko dwie klasy, zainteresowanie tymi kierunkami spadało od dłuższego czasu.

- Czekam jeszcze na informacje od dyrektorów szkół i ich wnioski, potem przedstawię swoje propozycje na zarządzie - starosta liczy jeszcze na niewielkie ruchy uczniów, którzy może zmienią zdanie. - Na dziś, jeżeli będzie to możliwe, to będę optował za utworzeniem choć jednej klasy technikum łącząc różne kierunki. Krzysztof Lis podkreśla, że choć to kosztowne, to chciałby utrzymać ciągłość kształcenia budowlanego, bo być może wróci na nie zapotrzebowanie, a poza tym powiat chce stawiać w ZS Tech. przy ulicy Koszalińskiej centrum kształcenia zawodowego i będzie się ubiegał o dotacje na to. W razie likwidacji klas budowlanych byłyby to pozbawione sensu.

A jak nabór wypadł w innych szkołach? Trudno mówić o zadowoleniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Elżbiety - tu z 5 planowanych oddziałów powstaną zapewne tylko 4. To spore zaskoczenie, bo to szkoła z renomą i tradycjami. Jeszcze w zeszłym roku utworzono 6 klas, a były lata, że tworzono ich siedem.

Ogólniakowi nie pomogła ostra konkurencja innych szkół, gdzie także są licea, głównie Zespołu Szkół nr 1 im. KEN, czyli "ekonomika". Tu planowano utworzyć 7 oddziałów, będzie zapewne osiem. W ZS nr 6, czyli "rolniku" będą cztery klasy, w tym jedna liceum o profilu strażackim. Same klasy mundurowe (wojskowa i policyjna) powstaną także w Zespole Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze - to jedyna powiatowa szkoła średnia poza Szczecinkiem.

W ZS Tech. są jeszcze kierunki mechaniczne - zapewne będą dwie klasy technikum (w tym jedna o dwóch kierunkach) i klasa zawodówki. Zespół Szkół nr 2 im. ks. Warcisława IV, czyli popularna "zawodówka" wykona plan, utworzy siedem oddziałów (choć w jednej jest mały niedobór uczniów). Te dane mogą się jeszcze nieznacznie zmienić do pierwszego dzwonka, bo uczniowie wciąż mogą jeszcze zmienić swój wybór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!