Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkoWodrol: Bycie firmą rodzinną, z taką tradycją zobowiązuje!

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Koszaliński EkoWodrol to firma, która w Koszalinie działa od ponad 60 lat. Historia firmy, ale też i jej współczesność ma rodzinne tło. Przede wszystkim pracują w niej rodziny, czyli także środowisko pracy w EkoWodrolu można opisać przymiotnikiem - rodzinne.
Koszaliński EkoWodrol to firma, która w Koszalinie działa od ponad 60 lat. Historia firmy, ale też i jej współczesność ma rodzinne tło. Przede wszystkim pracują w niej rodziny, czyli także środowisko pracy w EkoWodrolu można opisać przymiotnikiem - rodzinne. Radek Koleśnik
Koszaliński EkoWodrol to firma, która w Koszalinie działa od ponad 60 lat. Historia firmy, ale też i jej współczesność ma rodzinne tło. Przede wszystkim pracują w niej rodziny, czyli także środowisko pracy w EkoWodrolu można opisać przymiotnikiem - rodzinne.

Od państwowego przedsiębiorstwa do nowoczesnej spółki

Historia koszalińskiego EkoWodrolu zaczyna się w 1959 roku. Wodrol był przedsiębiorstwem państwowym, które zajmowało się odwiertami i wykonawstwem sieci wodno-kanalizacyjnych. Momentem zwrotnym w historii firmy był rok 1981, kiedy to w firmie pojawił się Lech Wojciechowski, który przeszedł przez wszystkie szczeble kariery, by stać się prezesem EkoWodrolu. W 1992 firma została sprywatyzowana i przejęta przez spółkę EkoWodrol, w której udziały miało 72 pracowników. Inicjatorem tych zmian był dyrektor Krzysztof Kawa, który, niestety, zmarł rok później. I tak w 1993 r. stery firmy przejął jako prezes zarządu Lech Wojciechowski.

Prywatyzacja to - jak zdradza Konrad Chudzik, był nowy początek: - Wtedy zmieniły się zasady gry. Firma o kontrakty walczyła w przetargach publicznych. To był ciężki okres dla firmy, musieliśmy spłacać wysokie raty leasingowe do skarbu państwa za przejęty przez firmę majątek - opowiada. Trudna sytuacja była impulsem do rozwoju. EkoWodrol rozszerzył działalność o hurtownię materiałów instalacyjnych, dział oczyszczania ścieków i stacji uzdatniania wody, instalacji wewnętrznych oraz w 2005 r. dział badawczo-rozwojowy, opracowujący nowe technologie, którym firma dziś zawdzięcza swoją pozycję - nie tylko na krajowym rynku. EkoWodrol dziś jest producentem nowatorskich rozwiązań dla branży wodno-kanalizacyjnej wykorzystywanych na całym świecie.

Firma silna rodzinnymi związkami

Dziś firma zatrudnia blisko 200 pracowników. Wielu z nich z EkoWodrolem związanych jest od lat. Wśród załogi jest wiele rodzin. - Pracuje u nas pięć małżeństw - wylicza - oraz kilkunastu przedstawicieli dwóch pokoleń, co dla nas jest pewnym potwierdzeniem faktu, że udało nam się stworzyć dobre środowisko pracy, bo jaki rodzic by dziecko namawiał do pracy w firmie, w której jest mu źle - śmieje się nasz rozmówca.

Rodzinne więzi występują też we władzach koszalińskiej firmy. W lipcu ubiegłego roku nastąpiło pokoleniowe, ale też i w pewnym sensie rodzinne - przekazanie władzy. Rafał Wojciechowski, syn byłego prezesa, został wiceprezesem zarządu, Konrad Chudzik, syn byłego wiceprezesa, został nowym członkiem zarządu firmy. To nie były jedyne zmiany - Kamil Dzikiewicz został nowym prezesem, Karol Królak, nowym członkiem zarządu.

Wszyscy czterej menedżerowie są absolwentami Politechniki Koszalińskiej, związanymi z EkoWodrolem od początku swojej pracy zawodowej. Przeszli w nim kolejne szczeble kariery zawodowej, dzięki czemu doskonale znają firmę, za którą przejęli pełną odpowiedzialność. Przed awansem każdy z nich kierował ważnym działem przedsiębiorstwa. Trzej (oprócz prezesa Kamila Dzikiewicza) łączą obowiązki członków zarządu z obowiązkami dyrektorów działów.

Zmiana zarządu była ważnym krokiem. Odbywała się według przemyślanego planu, przygotowywana była miesiącami.

Seniorzy nie odeszli na emeryturę - stali się członkami rady nadzorczej i wspierają młode pokolenie managerów w zarządzaniu firmą, pełnią aktywną rolę w życiu firmy, np. pełnią odpowiedzialne role kierowników budów, przedstawicieli wykonawców na inwestycjach realizowanych przez EkoWodrol.

Nowy zarząd, nowe cele

Firma od lat specjalizuje się w nowatorskich rozwiązaniach dla branży wodno-kanalizacyjnej. Bierze udział w konkursach, walczy o dofinansowania dla swoich nowoczesnych projektów. Wartość projektów badawczo-rozwojowych w ostatnich trzech latach to około 7 milionów złotych.

Technologie, które powstały w koszalińskiej firmie, wykorzystywane są na całym świecie. - Nasze zawory zwrotne sprzedajemy producentom, którzy swoje urządzenia rozprowadzają do ponad 200 krajów - mówi Rafał Wojciechowski. - Bezpośrednio zaś obecnie skupiamy się na rynku amerykańskim. Jednym z naszych planów na najbliższe tygodnie jest stworzenie w Stanach własnego magazynu naszych zaworów. Naszym celem jest zbudowanie tam sieci dystrybucji, która dziś liczy sześciu kontrahentów w Stanach i Kanadzie. To dobry początek, ale chcemy pokryć naszym zasięgiem cały ten obszar. Bezpośrednio sprzedajemy też do innych krajów Wielkiej Brytanii, Australii czy Korei Południowej albo Peru.

W strategię firmy z 2019 roku wpisane jest m.in. zwiększenie przewagi konkurencyjnej firmy. Jedną z nowych inicjatyw jest zakup robota do spawania orbitalnego czy wejście w projektowanie BIM, czyli modelowanie przestrzenne budynków.

- Chcemy być firmą pierwszego wyboru - komentuje prezes Kamil Dzikiewicz. - Nasza strategia nakreśla jasno kierunek działania. Planujemy pozyskiwać więcej zleceń nie tylko z rynku zamówień publicznych, ale też prywatnego. Stąd inwestycje w nowe technologie.

Firmie zależy też bardzo na tym, by działać w regionie. Kilka tygodni temu EkoWodrol podpisał umowę na budowę oczyszczalni ścieków w Boninie na zlecenie Elektrociepłowni Rosnowo. Z punktu widzenia firmy to inwestycja doskonała - nie chodzi o jej wymiar finansowy, bo EkoWodrol realizował większe projekty, ale właśnie o wymiar lokalny i ekologiczny. - Dzięki tej oczyszczalni woda w Dzierżęcińce, w zalewie w Wodnej Dolinie, który stał się miejskim kąpieliskiem, oraz w Jamnie będzie czystsza - komentuje prezes Kamil Dzikiewicz.

Dbanie o wspólnotę, troska o środowisko

EkoWodrol dbanie o środowisko ma wpisane w swoją filozofię działania. W tej filozofii mieści się też odpowiedzialność za wspólnotę, w której funkcjonuje od dziesięcioleci firma.

EkoWodrol angażuje się w wiele charytatywnych akcji, wspomaga kulturę.

Trzecim z filarów jest tworzenie przyjaznego środowiska pracy, dbanie o integrację między pracownikami, czemu służą integracyjne wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera