Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekskluzywne wnętrza Posejdona w Szczecinie. Sprawdź, jak w środku wygląda ten nowoczesny szczeciński biurowiec [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Posejdon Center w Szczecinie
Posejdon Center w Szczecinie Andrzej Szkocki
Jeszcze kilkanaście lat temu szczecinianie robili w nim zakupy. Ale w 2009 roku galerię handlową w Posejdonie zamknięto. W latach 2016–2019 przeprowadzono modernizację i rozbudowę budynku i tak powstał Kompleks Biurowo-Usługowy Posejdon. Dziś to jeden z najbardziej ekologicznych biurowców w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda wewnątrz.

Niestety, Posejdon już nie jest najbardziej ekologicznym budynkiem w Europie Środkowej, choć ten tytuł mógł sobie przypisać w momencie otwarcia kompleksu. W tej chwili najbardziej ekologicznym budynkiem w Polsce jest krakowski kompleks biurowców V.Offices. Uzyskał on najwyższy wynik w Polsce, a drugi na świecie, przy uzyskiwaniu certyfikatu BREEAM - w sumie 98,8 proc. W nagrodę inwestycja ta została uhonorowana międzynarodową nagrodą BREEAM Award 2022. Szczeciński Posejdon – nowoczesny obiekt mixed-use położony w samym centrum miasta, nadal jest na podium nowych polskich budynków posiadających ekologiczny certyfikat BREEAM, uzyskując 91,4 proc. punktów. Zajmuje trzecie miejsce.

Zobacz wnętrza biurowca Posejdon w Szczecinie

Posejdon jako wielofunkcyjny kompleks zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta. Powstał z połączenia zrewitalizowanego, 90-letniego budynku dawnego centrum handlowego DeFaKa (Deutsches Familien-Kaufhaus) i nowo zaprojektowanej części. Ma ponad 20 tys. m2 nowoczesnej przestrzeni biurowej, część handlowo-usługową oraz dwa hotele największej na świecie sieci Marriott (trzygwiazdkowy hotel Moxy i czterogwiazdkowy hotel Courtyard by Marriott). Łącznie oferują one 255 pokoi oraz dysponują największym centrum konferencyjnym w Szczecinie. Całości dopełnia dwukondygnacyjny, podziemny parking dla blisko 300 pojazdów. Wyróżnikiem Posejdona jest również kilkunastometrowa zielona ściana o powierzchni 150 m2, którą można podziwiać w ogólnodostępnym patio, będącym miejscem licznych koncertów, wystaw i konferencji.

Jako budynek o niskim zużyciu energii (NZEB – Nearly-Zero Emission Building), kompleks jest pełen przyjaznych środowisku technologii.

- Potwierdzeniem wysokiej jakości projektu i zastosowanych w nim rozwiązań jest przyznanie mu międzynarodowego certyfikatu wielokryterialnego BREEAM International New Construction 2016 na najwyższym możliwym do uzyskania poziomie „Outstanding” - mówi z dumą Marcin Woźniak z zarządu PORTO Sp. z o.o., inwestora kompleksu. - Wynik (91,4 proc.punktów) plasuje obiekt na trzecim miejscu w swojej kategorii w Polsce.

To, co potwierdza wysoki stopień zrównoważenia ekologicznego budynku, to m.in. fakt, że większość potrzebnej do jego funkcjonowania energii cieplnej i chłodniczej powstaje dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej (geotermalnej i słonecznej). W inwestycji zastosowano bowiem szereg rozwiązań pomagających zoptymalizować zużycie mediów i poprawiających efektywność energetyczną. To m.in. najnowocześniejszy system grzewczo-chłodniczy ze zmienną wydajnością, który opiera się na pionowych wymiennikach umieszczonych w 48 odwiertach gruntowych o głębokości 300 m każdy, połączonych z ponad 900 wysokosprawnymi, inwerterowymi pompami ciepła.

Energia elektryczna niezbędna dla prawidłowego działania całego systemu jest pozyskiwana przez 342 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 97,2 KW, umieszczone na dachu budynku. Ważnym elementem jest także nowoczesny system monitorowania „Energy Management” i system BMS. Dzięki zastosowanym w Posejdonie rozwiązaniom zredukowano emisję CO2 do atmosfery aż o 76 proc. w stosunku do budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii.

W projekcie istotne było także znaczące ograniczenie zużycia wody. Budynek wyposażony jest w energooszczędne baterie, a ponad 90 proc. toalet spłukiwanych jest wodą deszczową. W toaletach ogólnodostępnych zastosowano automatyczne elektrozawory odcinające dopływ wody, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Dzięki temu nawet w przypadku rozszczelnienia instalacji nie dojdzie do zalania, a podczas awarii spłuczki czy baterii woda nie będzie marnowana. Rozwiązania te sprawiły, że Posejdon zużywa o 67 proc. mniej wody w porównaniu do budynku referencyjnego.

W budynku zainstalowano wyłącznie oświetlenie LED podłączone do systemu automatycznej kontroli i sterowania, wyposażone także w czujniki ruchu i natężenia. Szkło użyte do wykonania fasady budynku posiada natomiast świetną izolację akustyczną i cieplną. Kolejnym jego atutem jest antyrefleksyjna powłoka, która zabezpiecza przed przegrzaniem i zmniejsza ryzyko uderzenia w szybę przez ptaki.

W parkingu podziemnym Posejdon oferuje swoim użytkownikom nowoczesne zaplecze dla rowerzystów z szatniami, natryskami i monitorowanym parkingiem na ponad 60 rowerów. Już wkrótce udostępnionych zostanie także 10 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych. Na pierwszym piętrze biurowej części obiektu, zlokalizowane jest ogólnodostępne zielone patio ze wspomnianą żywą ścianą, a na dachu budynku – na wysokości 35 metrów – taras widokowy, który w niedalekiej przyszłości stanie się całorocznym, ogólnodostępnym Skybarem.

Widok na Szczecin z ostatniego piętra Hanza Tower

Widok na Szczecin z ostatniego piętra Hanza Tower. Zobaczcie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekskluzywne wnętrza Posejdona w Szczecinie. Sprawdź, jak w środku wygląda ten nowoczesny szczeciński biurowiec [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński