Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: To będą najdroższe święta od 20 lat. W grudniu inflacja najprawdopodobniej przekroczy 8 proc.

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Historycznie grudzień jest zawsze miesiącem z najwyższą inflacją- wskazuje ekspert.
- Historycznie grudzień jest zawsze miesiącem z najwyższą inflacją- wskazuje ekspert. Lukasz Gdak/ Polska Press
GUS podał wstępne dane dotyczące wzrostu cen towarów i usług w listopadzie. Ceny wzrosły 7,7 proc. w ujęciu rocznym i 1 proc. w ujęciu miesięcznym. - W październiku inflacja była niższa i wyniosła 6,8 proc.- przypomina ekspert i wskazuje, że szczyt wzrostów dopiero przed nami.

- Szczyt wzrostów dopiero przed nami- przewiduje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan w przesłanym komunikacie i dodaje, że zapowiadane przekroczenie bariery 8 proc. w styczniu 2022 r. za sprawą wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej zrealizuje się już w grudniu.

Jego zdaniem, na wyższe ceny produktów nałoży się dodatkowo okres świąteczny. - Historycznie grudzień jest zawsze miesiącem z najwyższą inflacją- wskazuje.

Jak wyjaśnia Zielonka, ceny nadal windują paliwa. - Na stacjach benzynowych płaciliśmy w listopadzie o blisko 1/3 więcej niż przed rokiem. Grudzień przyniesie niesłabnącą wzrostową dynamikę cen benzyny i oleju napędowego. Według naszych obliczeń tarcza antyinflacyjna, powinna przynieść obniżkę cen benzyny w przyszłym roku o maksymalnie 18 gr na litrze, przy czym olej napędowy nie stanieje na tyle mocno, abyśmy to odczuli w naszych portfelach – akcyza na ten produkt jest już na najniższym możliwym poziomie- tłumaczy.

- Wyraźnie z miesiąca na miesiąc wzrastają ceny żywności, o 1,3%. W skali roku żywność jest już droższa o blisko 6,5%. Drożeją wszystkie podstawowe produkty – jajka, nabiał i mąka. Rząd nie zaproponował nic, co mogłoby skutecznie obniżyć ceny żywności, być może dlatego, że temat nie jest aż tak nośny jak cena paliwa przekraczająca 6 zł- podsumowuje.

Tarcza antyinflacyjna

- W celu złagodzenia Polakom skutków inflacji, rząd chce wprowadzić czasową obniżkę akcyzy na paliwa silnikowe (olej napędowy, benzyny silnikowe, LPG), zwolnienie od akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz obniżkę stawki akcyzy na energię elektryczną. Funkcjonować będzie także czasowe wyłączenie sprzedaży paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Przyjęte przepisy realizują część zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego przedstawionych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Pozostałe działania w tym zakresie zostaną wprowadzone w kolejnych rozporządzeniach i ustawach- czytamy w komunikacie na stronach rządowych.

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r. wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.
  • Dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
  • Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. zmniejszona zostanie stawka akcyzy na energię elektryczną.
  • Zwolnienie energii elektrycznej od akcyzy dla gospodarstw domowych będzie obowiązywać do 31 maja 2022 r.
  • Pozostałe działania w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej zostaną wprowadzone w kolejnych rozporządzeniach i ustawach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: To będą najdroższe święta od 20 lat. W grudniu inflacja najprawdopodobniej przekroczy 8 proc. - Portal i.pl