Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert: W czasie pandemii rynek najmu krótkoterminowego zyskał kosztem hoteli

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Pandemia była trudna do przetrwania zwłaszcza w miesiącach całkowitego zamknięcia- mówi ekspert.
- Pandemia była trudna do przetrwania zwłaszcza w miesiącach całkowitego zamknięcia- mówi ekspert. Szymon Starnawski /Polska Press
- Rynek najmu krótkoterminowego powoli wraca do normy- tłumaczy w rozmowie z nami Kamil Krzyżanowski, założyciel Renters.pl. Jednocześnie zwraca uwagę, że wielu operatorów najmu krótkoterminowego ucierpiało w czasie pandemii. - Covid spustoszył rynek, dużo małych firm upadło- tłumaczy i dodaje, że na portalach rezerwacyjnych dostępnych jest mieszkań.

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku mieszkań na wynajem? pojawiają się klienci zainteresowani wynajmem krótkoterminowym? Np. w turystycznych lokalizacjach?

Rynek najmu krótkoterminowego powoli wraca do normy. Wpływ na to mają kolejno znoszone obostrzenia, malejąca liczba zakażeń i rosnąca liczba szczepień. Od 8 maja możemy wynajmować apartamenty dla turystów z całej Polski zgodnie z decyzją rządu.

Sezon wakacyjny zapowiada się szalenie pracowicie, ponieważ wiele miesięcy w izolacji i odosobnieniu wygenerowały w ludziach ogromne zapotrzebowanie na podróżowanie. Obłożenie apartamentów ponownie jest na satysfakcjonującym nas i naszych właścicieli poziomie, nawet do 80 proc. np. w Gdańsku.

- Pandemia była trudna do przetrwania zwłaszcza w miesiącach całkowitego zamknięcia- mówi ekspert.

Ekspert: W czasie pandemii rynek najmu krótkoterminowego zys...

Powrót gości obserwujemy w większości nadmorskich miast turystycznych, wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku. Podróże są spontaniczne, większość naszych rezerwacji to kilkudniowe pobyty last minute w formie tzw. “dłuższych” weekendów. Często są one opłacane polskim bonem turystycznym. Także właściciele mieszkań wracają na rynek najmu krótkoterminowego.

Jak bardzo pandemia zmieniła ten rynek?

Pandemia była trudna do przetrwania zwłaszcza w miesiącach całkowitego zamknięcia. Poświęciliśmy ten czas na wdrożenie usprawnień w firmie. Poza tym delikatnie zmienił się sposób naszego działania. Zmieniła się polityka anulacyjna, czyli sposób rezerwowania i rezygnowania z pobytów. Dzięki pandemii turyści mogą łatwiej rezerwować pobyty last minute i bezpłatnie anulować rezerwację. Podróżowanie stało się spontaniczne i mniej planowane.

Prywatność stała się o wiele bardziej istotna dla gości. W czasie pierwszej fali pandemii, kiedy mogliśmy wynajmować, najlepiej radziły sobie apartamenty w kurortach gwarantujące izolację. Wbrew pozorom sezon letni rok temu w czasie pandemii był bardzo dobry. Obłożenie sięgało 80 proc. Rentowność apartamentów na wybrzeżu zachodnim była nawet większa niż w 2019 roku bez pandemii. Klienci szukali miejsc dających poczucie izolacji i bezpieczeństwa. Takie miejsca świetnie zarabiały i spodziewamy się, że w tym roku wyniki będą równie wysokie. To samo zjawisko spowodowało, że nasi goście świetnie zareagowali na nowy standard komunikacji - całkowicie bezdotykowy i interaktywny sposób komunikacji przez Messenger, WhatsApp, SMS i inteligentny chatbot bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji czy programów.

Jednak ceny wynajmu są niższe, czy należy się spodziewać, że właściciele będą się pozbywać swoich nieruchomości? W Krakowie ceny najmu spadły o 12 proc. Czego możemy się spodziewać w dłuższej perspektywie? Jak się ratują właściciele tych nieruchomości?

Stawki najmu długoterminowego jak i krótkoterminowego są niższe w całej Polsce. Kraków akurat ucierpiał najmocniej. Długoterminowo, ponieważ w tym mieście nadal nie ma studentów, i krótkoterminowo, bo brakuje także turystów zagranicznych.

Wśród naszych klientów nie obserwujemy tendencji do pozbywania się nieruchomości. W Warszawie i Trójmieście widzimy już ruch przejścia z najmu długoterminowego na krótki. Właściciele chcą być gotowi na sezon i wiele naszych mieszkań wystartuje w najmie krótkoterminowym od początku czerwca. Głównie są to mieszkania, które w czasie pandemii były wynajęte długoterminowo.

Co obecna sytuacja oznacza dla wynajmujących?

Mimo trochę niższych stawek za apartament goście dalej szukają oszczędności. O wiele chętniej rezerwują pobyty bezpośrednio przez nasz portal rezerwacyjny niż przez znane portale, które pobierają dość wysoką prowizję. Takich rezerwacji jest obecnie więcej aż o 25 proc. Coraz więcej gości zwraca uwagę także na jakość wyposażenia i standard mieszkania.

Na portalach rezerwacyjnych jest bardzo dużo mieszkań o niskim standardzie, które są wynajmowane po niskich cenach. Te obiekty nie zarabiają dużo dla właścicieli. Goście coraz częściej skłaniają się ku apartamentom, które oferują prywatność i 5-gwiazdkowy, hotelowy standard, czyli świeżo uprasowana pościel, puszyste ręczniki itd.

Jakie są perspektywy rynku w kontekście turystyki. Dużo hoteli zawiesiło lub zamknęło całkowicie swoją działalność czy mieszkania mogą stanowić jakąś alternatywę?

Wielu operatorów najmu krótkoterminowego ucierpiało w czasie pandemii, dla nas także była ona wyzwaniem. Covid spustoszył rynek, dużo małych firm upadło. Mniej mieszkań jest dostępnych na portalach rezerwacyjnych. Najem krótkoterminowy gwarantuje prywatność i większe odosobnienie.

– Należy mieć na uwadze, że eventy to nie tylko artyści występujący na scenie, ale wiele innych firm, bez których organizacja i produkcja wydarzenia nie byłaby możliwa- mówi ekspertka.

Luzowanie obostrzeń. Wracają targi, konferencje i wystawy. "...

Kiedyś było tak, że wielu gości częściej wybierało hotel niż apartament wynajmowany krótkoterminowo, ponieważ zależało mu na tzw. poczuciu luksusu. Dzisiaj jesteśmy w momencie, w którym rynek najmu krótkoterminowego się profesjonalizuje. Wynajmowane są coraz piękniejsze mieszkania także w 5-gwiazdkowym standardzie, ponieważ jest na nie coraz większe zapotrzebowanie i przynoszą wysoki przychód z najmu swoim właścicielom. W czasie pandemii rynek najmu krótkoterminowego zyskał kosztem hoteli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert: W czasie pandemii rynek najmu krótkoterminowego zyskał kosztem hoteli - Portal i.pl