Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperymentalna prognoza pogody na lato 2021 w Polsce. Będzie gorąco i słonecznie. Najnowsza prognoza IMGW na lipiec i sierpień 24.06.2021

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Najnowsza długoterminowa prognoza pogody na lato 2021. Zobacz jaka będzie pogoda w lipcu i sierpniu.
Najnowsza długoterminowa prognoza pogody na lato 2021. Zobacz jaka będzie pogoda w lipcu i sierpniu. archiwum
Mamy najnowszą długoterminową prognozę pogody na lato 2021 w Polsce. Sprawdź przewidywania synoptyków dotyczące pogody na lato 2021 w Polsce. Jesteście ciekawi jakie będzie lato 2021 w Polsce. Najnowsze prognozy mówią o tym, że tegoroczne lato w Polsce będzie gorące i słoneczne. Czy w końcu odreagujemy pandemie w normalnych warunkach? Długoterminowe prognozy pogody, są obarczone oczywiście błędami, jednak w przybliżeniu można założyć jakie będzie tegoroczne lato.

Prognoza pogody na lato 2021: będzie ciepło i słonecznie, odreagujemy epidemię.

Według eksperymentalnej długoterminowej prognozy IMGW czerwiec i lipiec 2021 będą cieplejsze niż przeważnie. Sierpień – w normie. Tak więc lato zapowiada się dobrze.

Polacy mają wielką nadzieję, że po okresie ograniczeń epidemicznych – m.in. turystycznych – będą mogli latem tego roku wreszcie odetchnąć. Przekonanie to dotyczy zarówno zarabiających na turystyce, jak i samych letników, spragnionych swobody korzystania z dobrodziejstw wakacyjnego odpoczynku. Jednak czy dopisze pogoda? Kto zaplanuje urlop w Grecji, będzie miał pewność słońca i ciepła, ale nie każdy wybiera się do ciepłych krajów. Jak będzie u nas?

Synoptycy przewidują, że lato będziemy mogli poczuć już w drugiej połowie maja, łącznie z temperaturami powyżej 20 st. C. Ale większość Polaków bardziej interesują następne miesiące. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował eksperymentalną prognozę na lato 2021.

Pogoda na lato 2021: czerwiec

Miesiąc ten w całym kraju powinna charakteryzować średnia temperatura powietrza powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010 – przewiduje IMGW.

Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna mieścić się w normie. Tylko na wschodnich krańcach możliwa jest suma opadów powyżej normy.

Przykładowe średnie temperatury w czerwcu 2021:

  • Gdańsk 14,6-15,5 st. C,
  • Koszalin 14,3-15,5 st. C,
  • Szczecin 15,7-16,5 st. C,
  • Zakopane 12,9-13,9 st. C.

Prognozowana średnia temperatura odnosi się do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Pogoda na lato 2021: lipiec

Podobnie jak w czerwcu, średnia miesięczna temperatura powietrza w prawie całym kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Nieco chłodniej w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, gdzie średnia temperatura może mieścić się w normie.

Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie w normie. Na wschodzie Polski możliwa suma opadów poniżej normy.

Przykładowe średnie temperatury w lipcu 2021:

  • Gdańsk 16,7-18,7 st. C,
  • Koszalin 16,7-18,3 st. C,
  • Szczecin 17,7-19,4 st. C,
  • Zakopane 14,4-15,9 st. C.

Pogoda na lato 2021: sierpień

W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinny się kształtować w obrębie normy wieloletniej z lat 1981-2010.

Przykładowe średnie temperatury w sierpniu 2021:

  • Gdańsk 17,3-18,7 st. C,
  • Koszalin 16,7-17,8 st. C,
  • Szczecin 17,5-18,6 st. C,
  • Zakopane 14,3-15,4 st. C.

Prognoza długoterminowa zawsze jest orientacyjna i ma charakter eksperymentalny.

Prognoza na lato 2021: jak się ją ustala i dlaczego nie jest pewna

Do przewidywań synoptycznych wykorzystuje się superkomputery o coraz większej mocy obliczeniowej i coraz szerszą wiedzę o procesach pogodowych. A jednak wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. IMGW zaznacza wręcz, iż prognozy długoterminowe obarczone są sporą niepewnością.

Wynika ona zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych, w tym często lokalnych, zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, poza tym z różnorodności założeń fizycznych, równań matematycznych i statystycznych, wykorzystywanych w prognostycznych modelach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo