Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalnie sucho w zachodniopomorskich lasach. Zachowajcie ostrożność

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu przewiduje, że w związku ze spodziewanymi w najbliższych dniach wysokimi temperaturami zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju.
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu przewiduje, że w związku ze spodziewanymi w najbliższych dniach wysokimi temperaturami zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju. archiwum
Przed dużym zagrożeniem pożarowym w sobotę i w niedzielę ostrzega Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. W niektórych rejonach ściółka ma ekstremalną podatność na zapalenie.

Na mapie opublikowanej przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa duża część kraju pokryta jest kolorem czerwonym oznaczającym duże zagrożenie pożarowe. Czerwień dominuje w Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" – wyjaśnia instytut w komunikacie.

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu przewiduje, że w związku ze spodziewanymi w najbliższych dniach wysokimi temperaturami zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju.

W ocenie IBL lokalnie występujące opady w nieznacznym stopniu wpłyną na ograniczenie zagrożenia przy czym zmniejszenie zagrożenia będzie lokalne i krótkotrwałe.

Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od niewinnego niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - czytamy.

Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

W ostatnich dniach, czyli od 27 do 31 maja strażacy wyjeżdżali do 40-60 pożarów w lasach dziennie.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju – ponad 1 tys. W analogicznym czasie 2022 roku doszło do 3 tys. 690 pożarów w lasach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera