Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia z Kronospanu

Rajmund Wełnic
Trzy lata temu Kronospan uruchomił już generator gorącego powietrza z elektrofiltrem o mocy 45 MW, zasilany biomasą - trocinami, zrębkami drewna, korą, ale także pyłem ze szlifowania płyt.
Trzy lata temu Kronospan uruchomił już generator gorącego powietrza z elektrofiltrem o mocy 45 MW, zasilany biomasą - trocinami, zrębkami drewna, korą, ale także pyłem ze szlifowania płyt. Rajmund Wełnic
Szczecinecki Kronospan przymierza się do budowy elektrociepłownię na biomasę, która miałaby ogrzewać także część Szczecinka. Zapewne nie obejdzie się bez awantury i protestów.

Elektrociepłownia o mocy 100 MW miałaby stanąć przy fabryce płyt meblowych. Dostarczałaby energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby zakładu i mających postać fabryk mebli. - W tej chwili Kronospan ma nadwyżkę kory po okorowaniu drewna, a wkrótce będzie jeszcze więcej - burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas mówił na poniedziałkowej sesji, że firma przy okazji zlikwiduje inne, rozproszone źródła emisji na swoim terenie.

Moc instalacji byłaby na tyle duża, że część ciepła mogłaby także ogrzewać Szczecinek. - Moglibyśmy wtedy zamknąć jedną z kotłowni rejonowych MEC-u opalanych miałem węglowym - burmistrz mówił, że te są mniej ekologiczne niż elektrociepłownia na biomasę. I dodawał, że pomysł wyszedł już z fazy koncepcji, bo właściciel Kronospanu postanowił zlecić wykonanie projektu elektrociepłowni. Wstępne przymiarki mówią, że inwestycja pochłonęłaby 120 mln zł, a część pieniędzy firma chce pozyskać z unijnych dotacji na odnawialne źródła energii.

Jacek Pawłowicz, radny i działacz Stowarzyszenia Terra, wątpi jednak, że w ciepłowni spalana będzie tylko kora. - Jej nie wystarczy i będą spalane np. pyły ze szlifowania płyt zawierające klej - mówił. - Szykuje się nam piekło na ziemi.
Jerzy Hardie-Douglas nie pozostawał dłużny: - Robi pan ludziom wodę z mózgu nie wiedząc, co będzie spalane w piecach na biomasę - grzmiał. - W ten sposób można utrącić każdy projekt.
Wyjaśniał, że na razie elektrociepłownia to „fiszka” w planie gospodarki niskoemisyjnej i przed jej realizacją Kronospan będzie musiał uzyskać wszelkie niezbędne zgody i opinie, sporządzić raport oddziaływania na środowisko i potwierdzić proekologiczne rozwiązania.

W roku 2009 Kronospan był już blisko budowy podobnej, choć mniejszej (moc 60 MW) elektrociepłowni na biomasę. Przeciwnicy inwestycji - z której Kronospan wtedy się wycofał - zebrali kilka tysięcy podpisów pod protestem. Na tej fali powstała wkrótce potem Terra, która wprowadziła swoich radnych do rad miasta i powiatu, mocno kontestując uciążliwości fabryki dla mieszkańców Szczecinka.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera