Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elita krajowych kardiologów w koszalińskim szpitalu (zobacz film)

(I)
Ablacja stosowana jest w leczeniu uciążliwych dla chorych i groźnych dla ich życia zaburzeń rytmu serca.
Ablacja stosowana jest w leczeniu uciążliwych dla chorych i groźnych dla ich życia zaburzeń rytmu serca. fot. Radosław Brzostek
Kilkudziesięciu kardiologów specjalizujących się w wykonywaniu zabiegów ablacji uczestniczy w II Koszalińskich Warsztatach Ablacyjnych. Są wśród nich najlepsi polscy specjaliści w tej dziedzinie.

Warsztaty organizuje Oddział Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, wspólnie Lubelskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Sekcją Rytmu Serca PTK. Zjechali na nie lekarze z całej Polski, z największych i najważniejszych ośrodków kardiologicznych w kraju - m.in. z Warszawy, Krakowa, Zabrza, Łodzi, Poznania. Tu mają okazję doskonalić swe umiejętności. Podczas warsztatów przeprowadzane są pokazowe zabiegi, które wykonują i komentują najbardziej doświadczeni specjaliści.

Pozostali lekarze obserwują ich przebieg na ekranie. - Ponieważ gościmy polską pierwszą ligę kardiologów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń rytmu serca metodą ablacji, do pokazowych zabiegów zostali zakwalifikowani pacjenci, u których występują najtrudniejsze przypadki arytmii, najbardziej oporne na dotychczasowe leczenie - mówi dr Elżbieta Zinka, ordynator Oddziału Kardiologii w koszalińskim szpitalu, współorganizatorka warsztatów. Warsztatowe zabiegi potrwają do soboty, zostanie im poddanych kilkunastu chorych.

Ablacja stosowana jest w leczeniu uciążliwych dla chorych i groźnych dla ich życia zaburzeń rytmu serca, które utrzymują się mimo standardowego leczenia farmakologicznego. Metoda bywa bardzo skuteczna, często pozwala całkowicie wyleczyć chorych z arytmii. Zabieg polega na zlokalizowaniu w sercu - za pomocą badania elektrofizjologicznego - miejsca, w którym powstają zaburzenia rytmu i likwidacji tych zaburzeń przy pomocy prądu o określonej częstotliwości.

- Zwykle szukamy igły w stogu siana. Bardzo trudno jest znaleźć ten jeden punkt , w którym powstają arytmie i który trzeba zlikwidować przy użyciu prądu. Są to zabiegi, które trwają wiele godzin, w promieniowaniu, wymagają od lekarzy dużej wiedzy, dlatego niewielu jest specjalistów którzy zajmują się ablacją. W całej Polsce - zaledwie kilkudziesięciu - mówi dr Michał Chudzik z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów w tej dziedzinie.

GK24 znajdziesz także na

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo