Emerytura 2020: Jakie będą podwyżki emerytur i rent? Waloryzacja mniejsza niż zapowiadano [Brutto, netto] 20.02.2020

Michał Borkowski
Michał Borkowski
Emerytura 2020. Jakie zmiany i waloryzacja?
Emerytura 2020. Jakie zmiany i waloryzacja? archiwum
Emerytura 2020. Jaka będzie podwyżka emerytur w 2020 roku? Podwyżka emerytur w 2020 będzie mniejsza niż zapowiadano. Sprawdź jaka będzie waloryzacja emerytur w tym roku. Kwoty brutto i netto emerytur w 2020 roku. Emerytura 2020: Waloryzacja mniejsza niż zapowiadano? Ile wyniesie.

Emerytura 2020: waloryzacja mała, lecz trzynastka pewna. O ile wzrosną?

Od 1 marca 2020 emeryci i renciści dostaną podwyżkę waloryzacyjną. Będzie mała, bo ostatnio tyle rozdano, że rząd boi się deficytu budżetowego. Zobacz, o ile ci podwyższą i ile wyniesie przyjęta już przez sejm stała trzynastka.

W roku 2020 odbiorcy świadczeń mogą liczyć tylko na podwyżkę w wysokości 3,24 proc. Znaczy on, że na każdy 1 tys. zł świadczenia wzrost wyniesie 32,40 zł brutto. Ale rząd zadbał o najuboższych: wobec nich zostanie zastosowana waloryzacja procentowo-kwotowa: podwyżki niskich świadczeń nie będą mniejsze niż 70 zł.

Waloryzacja emerytur 2020 – dlaczego mała

Waloryzacja polega na dostosowaniu wysokości emerytur do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. Obowiązuje corocznie od 1 marca i wynika z konwencji międzynarodowych. Daje jednak poszczególnym państwom pole manewru.

W Polsce waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i jego podstawy przez wskaźnik waloryzacji. To średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w poprzednim roku, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego
wynagrodzenia.

Zobacz także: Emerytura dla kobiet od 53 lat, dla mężczyzn od 58 [ZASADY, PRZEPISY] Ważny jest staż pracy. PiS i Andrzej Duda chcą zmian

Zwiększenie o co najmniej 20 proc. jest co rok przedmiotem negocjacji w ramach trójstronnej komisji złożonej z przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych. Gdy komisja nie uzgodni wspólnego stanowiska, rząd w drodze rozporządzenia sam ustala wysokość zwiększenia wskaźnika – i tak było tym razem.

3,24 proc. to najniższy możliwy wzrost. Związkowcy oczekiwali waloryzacji na poziomie inflacji powiększonej nie o 20, lecz o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Prawdopodobnie rząd nie chce narażać i napiętych finansów państwa.

Emerytury 2020 - waloryzacja (wyliczenia netto - 20.02). Jak...

Kogo obejmie waloryzacja

  • 8,2 mln pobierających emerytury i renty w ZUS
  • 1,15 mln świadczeniobiorców KRUS
  • 0,37 mln pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz renty socjalne

Waloryzacja emerytur 2020: kwotowe minimum

Skoro wskaźnik waloryzacyjny w 2020 wyniesie 3,24 proc., to w standardowym systemie emeryt pobierający 1.500 zł brutto dostałby 48 zł podwyżki, a przy 1.700 zł – 55 zł. Jednak już w zeszłym roku zastosowano przeliczenie procentowo-kwotowe, czyli dodano korzystny warunek, że podwyżka nie może być niższa niż 70 zł brutto. Rząd zdecydował, że od marca 2020 będzie tak na stałe, czyli przy najniższych wysokościach świadczeń podwyżki wyniosą 70 zł brutto.

Osoby z wyższymi emeryturami, czyli od ok. 2160,49 zł brutto, dostaną podwyżki standardowo, czyli według procentowego wskaźnika w budżecie.

Waloryzacja procentowa oznacza, że otrzymujący niskie świadczenia dostają też niskie podwyżki. Dlatego rząd ustanowił kwotową gwarancję, że najubożsi dostaną nie mniej niż 70 zł brutto podwyżki.

Emerytura waloryzacja: minimalna 2020

Wzrośnie też najniższa emerytura – o 100 zł brutto, z 1.100 do 1.200 zł.

Emerytura minimalna przysługuje w trzech przypadkach:

  • staż pracy (20 lat kobiety, 25 mężczyźni) i wiek (60 i 65 lat);
  • gdy matka nie wypracowała emerytury minimalnej, ale wychowała co najmniej czworo dzieci;
  • raz w roku 13-stka – dla wszystkich mających uprawnienia emerytalne i rentowe.

Zobacz także: Emerytury 2020: ZUS Podwyżka emerytur [TABELA,STAWKI] PiS zapowiada rewolucję! O ile wzrosną świadczenia?

Emerytury 2020: Trzynastka wyższa i pewna, czternastka nie każdemu

Rząd potwierdza, że 13 emeryturę nadal otrzymywać będą wszyscy uprawnieni do świadczeń. Wynosi ona tyle, ile emerytura minimalna i wraz z ią urośnie do 1.200 zł.

Uwaga!: Z 13-tki nie można dokonywać potrąceń i egzekucji, świadczenie to nie jest też wliczane do dochodu.

Na 14 emeryturę poczekamy do jesieni 2021. Też ma równa minimalnej, lecz przysługiwać będzie tylko osobom z dochodem do 2.900 zł brutto.

Od 2016 do 2020 roku wzrost najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie 36 proc.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 154

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

kiedy GK przestanie podjudzać takimi artykułami, co by nie zrobili dla takiego pisarczyka jak Borkowski zawszwe będzie źle

G
Gość
9 lutego, 14:50, Gosc:

Niech pocałują misia z taką złodziejska waloryzacja niech sobie waźmie Szwed to będzie sprawiedliwie

Poszukaj a znajdziesz ładny wierszyk Julka Tuwima traktujący o całowaniu.

G
Gość
5 lutego, 18:28, Mikołaj:

Powiem Wam, że piszę bo przeglądam, ale mam 5400,-netto Świadczenia(emerytury) od 7 lat i żyjemy z żoną skromnie.

5 lutego, 18:31, emeryt:

Ty gnoju udający emeryta obyś doczekał czasów ,że nie bedzie cię stać na leki.

6 lutego, 16:23, Zdziwiony😨:

Żyjecie skromnie za 5400 netto ??? Czy Ty człowieku wiesz co to znaczy skromnie żyć? Za 2700 netto na osobę to znaczy DOSTATNIO

Napisz jeszcze do jakiej to partii się zapisałeś ?

G
Gość
6 lutego, 11:08, Wstyd i ŻENADA:

Jest mi przykro i to bardzo po pracowałam ciężko i bardzo solidnie i mam niską emeryturę Wychowałam sama 3 dzieci Nie mogę się pogodzić z tym ze Rząd dał lekką ręką emerytury matka z 4 dzieci które nigdy nie pracowały NIKT MI NIE WMÓWI ZE TE OSOBY TO BIEDNE OSOBY PO prostu stać je było aby siedziec w domu Ja pracowałam na 2 etaty i dorabialam gdzie tylko mogłam aby utrzymać swoje 3 dzieci a dziś nieroby są uszanowane bardziej niż te matki ktore wychowaly dzieci często więcej niż 4 i charowały całe zycie Przykro na to patrzeć bardzo przykro 500 popieram bo wiem jak trudno wychować i ile kosztuje wykształcenie i samo życie ale też ktoś mądry powinien zająć się rodzicami którzy samotnie wychowują dzieci i to ich wspomagać A nie te rodziny które mają dochody na wysokim poziomie Powinno się skończyć bezmyślne rozdawnictwo A zacząć dbać o jednostki ubogie kalekie ubogich emerytów i rencistów którzy żyją poniżej poziomu i nie mających na leki i godne życie Wybory się skończyły znowu zaczęła się polityka A my emeryci i renciści już nie jesteśmy potrzebni Wszystkie partie przypomną sobie o nas przed następnymi wyborami ŻENUJĄCE DRODZY POLITYCY (WSZYSCY POLITYCY)

6 lutego, 13:12, Krzysztof:

To prawda. Myśmy z żoną wychowali 3 dzieci. I na nie dostałem 96 zł rodzinnego. Nawet to nam zabrali bo przekroczył dochód o16 zł.. Trzeba było zakasać rękawy i do roboty na 2 czasami na 3 etaty. Teraz mają 500 plus, przedszkola za darmo, wyprawki szkolne, emerytury dla kobiet z 4 dzieci i jeszcze źle. A my na to wszystko robimy. Jeszcze nie chcą nam dać emerytury stażowej. Mamy pracować do śmierci. Gdzie to prawo i sprawiedliwość.

"""Gdzie to prawo i sprawiedliwość."""

----------------------

W Warszawie złociutki. W Warszawie.

G
Gość
6 lutego, 19:09, Gość:

KIEDY sejm rozpatrzy obywatelski projekt dotyczący emerytur bez PODATKU ? Ile emeryci mają czekać ? Ilu z emerytów nie doczeka ? Parlamentarzyści sobie przyznali podwyżki od stycznia 2020 r. 1000 PLUS i 500 PLUS bez podatku miesięcznie , na rok 18000 zł w ciągu 2 dni . Tak wygląda sprawiedliwość !

Nie można dać emerytur bez podatku, bo nie wystarczy szmalu na TV.

G
Gość

Tysiące profili gorących samotnych dziewcząt z twojego miasta - http://bit.ly/39CG0vz

G
Gość

Bardzo ciężkie jest życie żebraka emeryty i rencisty w Polsce dadzą ochłapy a wydoją wszystko co się da dzięki Pisowi niestać nas żebraków na życie pis skupia się tylko na nierobach darmozjadach 500plus tak stworzył patologie 500plus.

G
Gość

co za marny pismak, celowo myli fakty, na usługach

O
Olo

Po co pierdzielicie bzdury, jak podwyżka wyniesie 3,56%. GUS podał wskaźniki a wy pół roku wałkujecie to samo [wulgaryzm]amento....

G
Gość
10 lutego, 16:51, Krzysztof:

A kiedy uchwalą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy

Emerytury stażowe wspierają tych, którzy po podstawówce lub zawodówce rozpoczęli pracę. Uczący się, a więc dający rozwój krajowi, z oczywistych względów rozpoczynają pracę zawodową kilka lat później. Zatem wspierajmy nieuków. Oni zagłosują za jeszcze lepszą zmianą.

J
Jaro
6 lutego, 14:24, Emeryt:

Emerycie , czmu zabierają ci podatek od emerytury . Zmień to w wyborach , odwołaj PiS , bo nik nie szkodzi Polsce jak tak oni.

Poczekaj na po będziesz milionerem

K
Krzysztof

A kiedy uchwalą emerytury stażowe. Emerytury stażowe były obiecane i co gdzie one są. Gdzie to spełnianie obietnicy wyborczej. Nie ma pieniędzy Mam pomysł żeby zmniejszyć koszty. Niech przyszli emeryci zjedzą bezrobotnych. Im więcej tym lepiej dla mnie. Po drugie zabrać dotacje na te wszystkie partie polityczne. Po trzecie niech każdy płaci na ZUS między innymi sędziowie, prokuratura, mundurowi. Wprowadzenie emerytury stażowej. A nie że pójdzie na emeryturę pracując zaledwie kilka lat. Uszczelnić wydatki a nie patrzeć skąd wziąć czy podnosić podatki.I nikt nam nic nie DAJE emerytury wypracowaliśmy sobie sami. A emerytury powinny być tylko stażowe a nie żaden wiek emerytalny. Całe życie przesiedzi na zasiłkach 65 roku życia będą brać emeryturę taką jak ja po 40 latach pracy

O
Opinie

Renty i emerytury bez podatku powinny być.

G
Gość

Ceny w sklepach kosmiczne a dadzą rencistom i emerytom ochłapy...

G
Gość
8 lutego, 9:01, nonbełkot:

I po co ta propaganda? Przecież taki wskaźnik był podawany wcześniej? Jaka mniejsza, od żądań(słusznych) związkowców? To tak jak bym mówił, że straciłem i będę zarabiał mnie, poniważ szef ni chce dać mi podwyżki w żądanej kwocie:) Przypominam, że waloryzacja(NIE PODWYŻKA) dotyczy też szeroko rozumianych emerytur mundurowych, które nie pochodzą ani z ZUZ, KRUS.

Bardzo dobrze i uczciwie przedstawione. Nie mają wstydu, ci którzy cały czas piszą kłamstwa. Gdzie się podziały wartości chrzecijańskie????

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3