MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura pomostowa w 2024 roku. Jakie będą zasady przejścia na "pomostówkę"? Kto z tego skorzysta? Sprawdź 18.04.2024

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Wideo
od 16 lat
Emerytura pomostowa nie będzie miała charakteru wygasającego. W połowie sierpnia 2023 roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jej zapisy wypełniają jeden z punktów porozumienia rządu z NSZZ "Solidarność". Jak podaje ZUS, nowe przepisy o "pomostówkach" będą obowiązywały od 1 stycznia 2024 roku. Na czym będą polegać? Sprawdź!

Nowelizacja ustawy w sprawie emerytur pomostowych podpisana przez prezydenta Dudę uchyla wygasający charakter tego świadczenia.

Przypomnijmy, że obecnie emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 roku wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oznacza to, że emerytury pomostowe mają charakter wygasający. Nowelizacja to znosi.

- Ustawa o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość; osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogły przejść na emeryturę pomostową - przyznał prezydent RP Andrzej Duda.

Głos w tej sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który był obecny w Pałacu Prezydenckim podczas podpisania nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Zaznaczył wyraźnie, że niektóre zawody muszą mieć prawo do skorzystania z wcześniejszych emerytur.

- Dzisiaj nazywamy je pomostowymi, ale rozmawiamy odważnie również o emeryturach stażowych, aby były dopełnieniem rynku pracy, którego emerytury są ukoronowaniem - powiedział premier Morawiecki.

Warto dodać, że nowelizacja ustawy o "pomostówkach", oprócz rozwiązań dotyczących samych emerytur pomostowych, zapewnia również ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy.

Przepisy podwyższają też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.

Więcej szczegółów w naszej fotogalerii. Sprawdź!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera