Emilewicz w Koszalinie: mali i średni przedsiębiorcy...

  Emilewicz w Koszalinie: mali i średni przedsiębiorcy największymi płatnikami do budżetu

  Kacper Reszczyński, Inga Domurat - PAP

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Emilewicz w Koszalinie: mali i średni przedsiębiorcy największymi płatnikami do budżetu
  1/3
  przejdź do galerii

  ©PAP

  To mali i średni przedsiębiorcy są największymi płatnikami do budżetu – powiedziała w poniedziałek w Koszalinie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że tak naprawdę ten fakt po raz pierwszy zauważa Konstytucja Biznesu.
  „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” to hasło cyklu kilkudziesięciu spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców i urzędników, które MPiT wspólnie z PARP organizują w miastach wojewódzkich i powiatowych w całej Polsce na temat zmian wynikających z reformy prawa gospodarczego, w tym Konstytucji Biznesu.

  Pierwsze spotkanie z udziałem m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz oraz ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego odbyło się w poniedziałek w Koszalinie na Politechnice Koszalińskiej.

  „To mali i średni przedsiębiorcy są największymi płatnikami do budżetu" – mówiła minister Emilewicz.
  Oceniła, że Konstytucja Biznesu tak naprawdę po raz pierwszy zauważa ten fakt. „Ponad 70 proc. PKB wypracowują właśnie mali i średni przedsiębiorcy, a ponad 60 proc. aktywnych zawodowo Polaków również zatrudniają mali i średni przedsiębiorcy" – podkreśliła Emilewicz.

  Dziennikarzom, którzy dopytywali o ułatwienia dla przedsiębiorców wynikające z Konstytucji Biznesu, minister powiedziała, że zachęcającą dla przedsiębiorców wiadomością powinno być np. obniżenie wielu obciążeń biurokratycznych. Jako przykład podała konieczność przechowywania akt pracowniczych. „(...) do 30 kwietnia nakładała obowiązek przechowywania w wersji papierowej przez lat 50 takich dokumentów. W Konstytucji Biznesu obniżyliśmy ten czas do 10 lat i możliwość przechowywania ich w wersji cyfrowej" – podkreśliła minister.

  Emilewicz wyraziła nadzieję, że dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy spełniają kryteria formalne, przede wszystkim dochodowe będzie również atrakcyjną formą tzw. działalność nierejestrowa, czyli możliwość prowadzenia mikrodziałalności gospodarczej bez rejestrowania się w rejestrze CEIDG, w sposób w pełni legalny.

  Z kolei minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapewniał, że dzięki jasnemu prawu dla przedsiębiorców, administracje rządowa i samorządowa mają stać się partnerami dla biznesu. "Chcielibyśmy stworzyć jasne, transparentne ramy prawne dla przedsiębiorców i również takie prawo, na bazie którego administracje rządowa i samorządowa miałyby się stać partnerami dla biznesu" – powiedział Kwieciński w Koszalinie.

  "Staramy się, żeby duże programy, które są przygotowywane i realizowane przez Polskę, żeby z nich skorzystał polski kapitał, nasza polska przedsiębiorczość. Rola polskich małych i średnich firm w strategii jest bardzo mocno zaakcentowana. Wiem, że żeby ten kapitał budować szybciej, żeby nasze firmy stawały się nie tylko większe, ale przede wszystkim bardziej konkurencyjne, musimy się oprzeć na innowacjach" – podkreślał.


  Natomiast podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Paweł Cybulski, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej nie pozostawił wątpliwości co do tego, że Krajowa Administracja Skarbowa jest nakierowana "na przestępców, tych którzy w sposób zdecydowany nie chcą rozliczać się z podatków, którzy nie chcą płacić danin”.

  "W stosunku do przestępców będziemy nieprzejednani" - zaznaczył. "Wycinamy tę nieuczciwą konkurencję. Tworzymy nowe środowisko biznesowe dla tych 99 proc. uczciwych przedsiębiorców. Im chcemy pomagać” – mówił Cybulski.

  Powtórzył za Emilewicz, że rząd ma „pełną świadomość tego, że przedsiębiorcy mali i średni są motorem napędowym gospodarki”. Powiedział też, że on sam ma „świadomość zbyt dużej biurokracji”. I w tym kontekście, a także problemów z nieczytelnymi przepisami prawa i ich interpretacją, zapowiedział „jak najwięcej udogodnień w oparciu o Konstytucję Biznesu”.

  „W przypadku wątpliwości będziemy działać na korzyść podatnika. To będziemy robić, to robimy. W tym kierunku jesteśmy zdeterminowani, by iść” – zadeklarował Cybulski.

  W spotkaniu w Koszalinie wzięła też udział prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk, która poinformowała, że Urząd pracuje nad nowym Prawem zamówień publicznych.

  „Tworzona jest koncepcja nowego prawa, z którą to koncepcją odrębnie wyjdziemy do przedsiębiorców” – zapowiedziała prezes UZP. Dodała, że stanie się to „pewnie w czerwcu”. Wówczas planowane są uzgodnienia z przedsiębiorcami.

  Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna z ekspertami. Kolejne spotkania z przedsiębiorcami i urzędnikami odbędą się w środę w Ostrowie Wielkopolskim i 4 czerwca w Chełmie. Cykl konferencji zakończy się jesienią.

  Relacja z konferencji PARP

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie