Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emocje wokół atomu. Wkrótce kolejne spotkania z mieszkańcami Darłowa

Rafał Nagórski [email protected]
– Już raz "przejechaliśmy się” na wiatrakach, które dały nam zero pracy. Nie wierzę w zapewnienia o rozwoju regionu i nowych miejscach pracy – mówiła w trakcie ostatniego spotkania Wanda Hańczaryk, sołtys Cisowa.
– Już raz "przejechaliśmy się” na wiatrakach, które dały nam zero pracy. Nie wierzę w zapewnienia o rozwoju regionu i nowych miejscach pracy – mówiła w trakcie ostatniego spotkania Wanda Hańczaryk, sołtys Cisowa. Fot. Rafał Nagórski
Gmina Darłowo: Pierwsze spotkanie poświęcone budowie elektrowni atomowej w Kopaniu wywołało sporo emocji. To jednak dopiero początek. W czerwcu kampania informacyjna ruszy na dobre.

Jądrowy harmonogram

Jądrowy harmonogram

do 31 XII 2010 - ma powstać rządowy program Polskiej Energetyki Jądrowej

do końca 2013 - zaakceptowana będzie ostateczna lista lokalizacji elektrowni w naszym kraju

do końca 2015 - mają być gotowe projekty budowy i pozwolenia z tym związane

do końca 2020 - ma potrwać budowa elektrowni.

Nasz artykuł o pierwszym spotkaniu w sprawie budowy elektrowni atomowej w poddarłowskim Kopaniu wywołał sporo emocji. Nasi Czytelnicy nie wierzyli przede wszystkim w zapewnienia organizatorów, że żadne decyzje w sprawie lokalizacji atomu jeszcze nie zapadły.

- Jakoś nie chce mi się wierzyć, że eksperci jeździliby po Polsce tak dla rozpoznania tematu. Na pewno mają w tym jakiś interes i pewnie już wiedzą, że atom będzie właśnie u nas - dzwonił zdenerwowany mieszkaniec Darłowa.

- Po co rozpoczynaliby konsultacje społeczne, gdyby jeszcze nie było wiadomo co jak i kiedy? Boję się, że wszystko rozegra się za naszymi plecami - to kolejny sygnał z Darłowa.

- Nie ma co panikować - rozkłada ręce Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo. - Takie spotkania, jak to zorganizowane u nas w gminie, odbywają się w całym kraju, we wszystkich potencjalnych lokalizacjach. Proszę mi wierzyć, że nikt nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji. Aczkolwiek jesteśmy na trzecim miejscu.

To samo mówili eksperci, którzy w minionym tygodniu zjechali do Darłowa. - Teraz jest czas na spokojne rozmowy i pokazywanie argumentów. Bez akceptacji społecznej nikt nie zdecyduje się na tak potężną inwestycję - podkreślał Mariusz Ciepliński, prezes państwowej spółki PGE Energia Jądrowa, która miałby budować polskie elektrownie.

Jakie są nastroje? - Patrząc na to co działo się na pierwszym spotkaniu, raczej negatywne - twierdzi jeden z jego uczestników, przywołując tylko kilka wypowiedzi.

- Spraw bezpieczeństwa nikt raczej nie będzie kwestionował. Od tego są eksperci. Ale proszę mi wyjaśnić jak przekonacie turystów, żeby nadal tu przyjeżdżali? - dociekał między innymi Bogusław Strack, właściciel ośrodka wypoczynkowego Coral w Wiciu.

Wtórowali mu inni przedsiębiorcy: - Mówicie nam, że elektrownia sama w sobie będzie atrakcją. Może na pięć minut tak. Lepiej powiedzcie kto będzie chciał u nas wypoczywać, gdy będzie miał elektrownię za oknami? - padały kolejne pytania. - Już raz na wiatrakach się przejechaliśmy. To samo będzie z elektrownią i miejscami pracy, których nie będzie - twierdzili Wanda Hańczaryk, sołtys Cisowa i Mieczysław Gondek, sołtys Wicia.

Co zrobili do tej pory

Co zrobili do tej pory

27.08.2009 - formalne zgłoszenie przez starostę sławieńskiego Kopania jako potencjalnej lokalizacji elektrowni atomowej

5.11.2009 - zgłoszenie przez marszałka dziesięciu lokalizacji (w tym Kopania) z terenu naszego województwa do Ministerstwa Gospodarki (pozostałe lokalizacje to trzy w powiecie stargardzkim, cztery w powiecie gryfińskim i dwie w powiecie goleniowskim)

16.03. 2010 - ogłoszenie rankingu lokalizacji przez Ministerstwo Gospodarki (Kopań na trzecim miejscu; na pierwszym - Żarnowiec, na drugim Warta-Klempicz)

31.03.2010 - uchwała Rady Gminy Darłowo w sprawie kierunków działania wójta zmierzających do lokalizacji elektrowni atomowej na terenie gminy Darłowo

28.04.2010 - rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie ewentualnej budowy.

Jan Górski, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Uzdrowiska Dąbki stwierdził z kolei, że wola radnych w tej kwestii się nie liczy. - To ma być wola wyborców - przekonywał do pomysłu zorganizowania referendum w sprawie budowy.

Pozytywnych sygnałów było niewiele. - Wszyscy reprezentują tu określone grupy interesów. Domyślam się, że przedsiębiorcy boją się o swój zysk, ale atom to z pewnością nie jest nic złego - mówił z kolei mieszkaniec Kopania.

Mimo dość gorącej atmosfery już zapadły decyzje o kolejnych spotkaniach w gminie. - W połowie czerwca zorganizujemy je w poszczególnych sołectwach, a nawet i szkołach - potwierdza wójt Kupracz. - Czy nie boję się emocjonalnych i negatywnych reakcji? - Wszędzie znajdzie się kilku malkontentów. Ale generalnie sądzę, że ludzie są pozytywnie nastawieni do atomu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!