Energa AZS Koszalin zagra na wyjeździe z MKS Perła Lublin

Na ostatnią prostą wchodzi rywalizacja w Superlidze pań. W weekend rozpoczynają się rewanże w grupach mistrzowskiej i spadkowej. Przed Energą AZS Koszalin pierwszy z ostatnich pięciu meczów sezonu - wyjazd do obrońcy tytułu i zarazem lidera rozgrywek, MKS Perła Lublin (niedziela, godz. 18.00).

Po trzech runda zespół z Lublina otwiera tabelę grupy mistrzowskiej z dorobkiem 68 pkt. Przewaga ekipy trenera Roberta Lisa nad drugim Metraco Zagłębiem Lubin wynosi 6 pkt. Trzecia Energa traci do lidera aż 15 pkt, co oznacza, że nawet przy komplecie wygranych i pięciu porażkach Perły, nie zdoła wyprzedzić niedzielnego rywala.

W tym sezonie zespoły spotykały się trzy razy. Najlepiej zawodniczki Energi wspominać będą pierwszy mecz, z początku października ub.r. Zremisowały wówczas w Lublinie 20:20, a przegrały dopiero w dziewiątej serii rzutów karnych (7:8). Za to rewanż w Koszalinie był jednym z najgorszych występów zespołu w tym sezonie.

Energa AZS Koszalin przegrała w hicie 18. kolejki z liderem Superligi Kobiet Metraco Zagłębiem Lubin. Spotkanie w koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej stało pod znakiem twardej walki. Pierwsze 10. minut należało do Miedziowych, które objęły prowadzenie 4:2. Dzięki dobrej defensywie i kilku świetnym interwencjom Izabeli Prudzienicy, po siedmiu minutach bez trafienia (między 7 i 15), Energa zaczęła odrabiać straty. Tym razem to zespół z Lubina zanotował przestój w ataku, nie trafiając przez ponad 10 minut. Seria czterech trafień dała koszaliniankom prowadzenie 6:4 w 21.min. Długo na nim się nie utrzymały. Podopieczne Anity Unijat często grały w przewadze, po karach dla ostro grających rywalek, ale nie potrafiły tego wykorzystać. Zmarnowały też rzut karny (Tamara Smbatian przegrała pojedynek z Moniką Maliczkiewicz). W efekcie w końcówce pierwszej połowy Zagłębie wyszło na jednobramkowe prowadzenie i utrzymało je do przerwy. Drugą połowę lepiej rozpoczął zespół z Lubina. Trafienia Adrianny Górnej i Kingi Grzyb powiększyły przewagę przyjezdnych do 3 goli (11:8). Do 39. min Akademiczki odrobiły dwa trafienia, ale później znów pozwoliły rywalkom na ucieczkę na 3 trafienia. Różnica 2-3 goli na korzyść Zagłębia utrzymała się do końca spotkania. Koszaliński zespół miał swoje szanse, ale w kluczowych momentach zawodziła skuteczność. Tak było m.in. w 54. min, gdy przy dwóch golach straty, na bramkę rzucała Monika Michałów. Jej rzut odbiła dobrze dysponowana Maliczkiewicz, a za chwilę poradziła sobie z dobitką Hanny Rycharskiej. W ostatnich 10. min Zagłębie 3 z 4 goli zdobyło z rzutów karnych, których pewną egzekutorką była Klaudia Pielesz. Energa AZS Koszalin - Metraco Zagłębie Lubin 17:19 (8:9)Energa AZS: Prudzienica, Sach - Han 2, Urbaniak, Mazurek 2, Michałów 1, Wołownyk 3, Smbatian 6, Striukowa 1, Rycharska 1, Nowicka, Borysławska, Tomczyk 1.Metraco Zagłębie: Maliczkiewicz, Wąż - Grzyb 5, Hartman 1, Trawczyńska 1, Buklarewicz, Górna 2, Piechnik 1, Ważna, Machado Matieli 1, Belmas 2, Pielesz 6, Milojević.

Energa AZS Koszalin - Metraco Zagłębie Lubin 17:19 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Perła wygrała na Śniadeckich aż 30:16. Znacznie bardziej wyrównany mecz obejrzano w Koszalinie na koniec marca. Akademiczki uległy wprawdzie 21:24, ale do przerwy dyktowały warunki (12:9) i jeszcze na 3. minuty przed końcem traciły tylko jedną bramkę.

W niedzielę faworytkami będą rozpędzone lublinianki, które odniosły komplet (5) zwycięstw w 3. rundzie, a w poprzedniej kolejce wygrały szczyt z Zagłębiem (25:23). Koszalinianki nie muszą jednak stawiać się z góry na przegranej pozycji. Muszą też pamiętać, że z walki o brąz nie rezygnuje Start Elbląg, który ma do odrobienia 8 pkt.

Hit 15. kolejki Superligi pań nie przyniósł spodziewanych emocji. Mistrzynie Polski z Lublina nie dały żadnych szans Akademiczkom. Koszalinianki zaliczyły drugą przegraną z rzędu, co w tym sezonie wcześniej się im nie zdarzyło. MKS został pierwszym zespołem, który w tym sezonie wygrał w hali przy Śniadeckich. - Mogę jedynie przeprosić kibiców za to, że zawiodłyśmy na całej linii. Lublin dyktował warunki. My pokazałyśmy jak nie należy grać w piłkę ręczną - nie ukrywała po spotkaniu wyraźnie podłamana trenerka EAK, Anita Unijat. "Twierdza Koszalin" padła zdecydowanie za łatwo. Przetrzebiony kontuzjami po zgrupowaniu kadry, MKS przyjechał na mecz z zaledwie ośmioma zawodniczkami z pola i wydawać się mogło, że może mieć problemy z wytrzymaniem spotkania. Mistrzynie kraju zagrały jednak bardzo mądrze. Nie forsowały tempa, starały się za to grać dokładnie i maksymalnie wykorzystywać błędy rywalek. Akademiczki od początku źle weszły w mecz i już do końca nie potrafiły złapać dobrego rytmu. Już w pierwszych akcjach razy zablokowane zostały Monika Michałów i Natalia Striukowa, do tego doszły bardzo łatwe straty, które napędzały kontry MKS. Po 12.min było 6:1 dla gości, a jedyne trafienie Energa uzyskała z karnego. Na gola z akcji przyszło czekać do 13. min i było to jedyne takie trafienie w pierwszych 20. minutach!? W tym momencie MKS prowadził 9:2. Przewagę 7 goli utrzymał do przerwy. Druga połowa nie przyniosła zmiany obrazu gry. MKS rozpoczął mocno. Szybko zdobył 3 gole (35. min - 17:7), wysyłając Akademiczkom jasny przekaz, że nie mają co liczyć na powrót do meczu. Później przewaga bramkowa mistrzyń kraju dochodziła nawet do 15 goli. - Zawiodło wszystko, obrona i atak. Ostatnio nie poznajemy same siebie - podsumowała kapitan EAK, Adrianna Nowicka. Energa AZS Koszalin - MKS Perła Lublin 16:30 (7:14) Energa AZS: Prudzienica, Sach - Han, Urbaniak 5, Mazurek 2, Budnicka, Kaczanowska, Michałów 2, Wołownyk 2, Smbatian 4, Striukowa, Rycharska, Nowicka 1, Borysławska, Tomczyk. MKS Perła: Gawlik, Besen - Szarawaga 3, Moldrup 3, Kowalska 2, Gęga 8, Królikowska 5, Stasiak 6, Nieściaruk 2, Nocuń 1.

Twierdza Koszalin zdobyta. Energa AZS Koszalin - MKS Perła L...