Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia: Prąd jest drogi. Jak zmniejszyć nasze opłaty?

Artur Kostecki [email protected]
Płacisz wysokie rachunki za prąd? Warto pomyśleć o wymianie tradycyjnych żarówek na energooszczędne.
Płacisz wysokie rachunki za prąd? Warto pomyśleć o wymianie tradycyjnych żarówek na energooszczędne. Fot. sxc.hu
Odbiorcy prądu nie mają łatwego życia. Nie dość, że z początkiem roku wzrosły ceny energii, to jeszcze dobiła nas zima. Jest mroźno, więc trzeba dogrzewać. Zimą dłużej palimy też światło. A rachunki rosną...

Obrotem prądem na terenie dawnego województwa koszalińskiego zajmuje się Energa. Jest to spółka, która jako jedyna w Polsce otrzymała z Urzędu Regulacji Energetyki zgodę na wprowadzenie od nowego roku wyższych taryf. Jak dowiedzieliśmy się w Enerdze, taryfa została zaakceptowana, ponieważ koncern zaproponował najniższe z możliwych podwyżek, ale to nie jest jednak żadne pocieszenie dla odbiorców.

Tak czy owak średnia podwyżka w regionie wyniosła 6 procent. Jak to się przekłada na miesięczne rachunki? Otóż przyjmuje się, że przeciętna rodzina zużywa w miesiącu ok. 2 tysięcy kilowatogodzin prądu.

_________________________________
Dla wszystkich Czytelników papierowego wydania Głosu Koszalińskiego, którzy muszą płacić gigantyczne rachunki za prąd przygotowaliśmy praktyczny poradnik. W sobotę na stronie 20 informujemy jak można zmniejszyć płatności za energię.
W poniedziałek w papierowym wydaniu "Głosu" napiszemy na co zwrócić uwagę kupując urządzenia elektryczne i dlaczego to takie ważna dla naszych domowych rachunków.
Teraz Głos Koszaliński możesz kupić w wygodny sposób przez Internet. Kliknij tutaj >>> by wejść na stronę e-głosu.

_________________________________

- Rachunek takiej rodziny wzrastają tym samym o 2,5 złotego - poinformowała nas Beata Ostrowska, rzecznik Energi.

To niby nie dużo, ale dla osoby, która liczy każdy grosz, nawet taka kwota jest znacząca (to np. cena bochenka chleba plus bułki). 2,5 złotego więcej płacą odbiorcy, którzy używają prądu do podstawowych urządzeń - telewizora, radia, oświetlenia. Znacznie gorzej mają ci, którzy mieszkają w domkach i mają zainstalowane ogrzewanie elektryczne i np. elektryczny podgrzewacz wody.

W tym przypadku miesięczne koszty już bardzo obciążają domowe budżety. Szacunkowy koszt mieszkańcy domków mogą obliczyć przy pomocy kalkulatora, na stronie internetowej Energi. Średnio miesięcznie płacą ponad 750 złotych brutto przy podstawowej taryfie. Szacunki szacunkami, ale rzeczywistość jest bardziej ponura.

- Mam dom o powierzchni ponad 220 metrów kwadratowych - mówi Janusz Włodarski z Koszalina. - Prądem ogrzewam pomieszczenia, mam kuchenkę elektryczną, trzy telewizory, o innych urządzeniach nie wspominając. Jest teraz bardzo zimno, więc prądu idzie dużo. Po zmroku oświetlam też posesję. Miesięcznie mój rachunek wynosi ostatnio blisko tysiąc złotych.

W jeszcze gorszej sytuacji są przedsiębiorcy. Piotr Chomicz prowadzi w Szczecinku zakład szkutniczy i tej zimy także boleśnie odczuł niskie temperatury.

- Na ogrzanie firmy poszła masa opału, 3 piece chodziły non stop - mówi. Technologia laminatowa wymaga zachowania m.in. odpowiednich temperatur przy produkcji.

- Formy muszę np. wygrzewać w wysokiej temperaturze przy pomocy spirali elektrycznych, których jednorazowo używam 3 lub 4 o mocy 1,5 kilowata każda, a wygrzewać muszę minimum 5 godzin. Sposobów na ograniczenie poboru nie ma w tej sytuacji za wiele, tym bardziej, że gdy są zamówienia to trzeba je wykonać. Zużycie prądu można zmniejszyć podnosząc temperaturę w hali, a to z kolei oznacza większe zużycie węgla i drewna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera