Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus+ to nauka, doświadczenie i przygoda - mówią licealiści z LO im. Stanisława Dubois w Koszalinie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Radek Koleśnik
W koszalińskim Liceum Ogólnokształcącym im. St. Dubois trwają Dni Erasmusa. Ich celem jest zachęcenie licealistów do wzięcia udziału w programie.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Założenie jest takie by przez te cztery lata z programu skorzystało około czterech milionów uczniów, studentów, nauczycieli.

Katarzyna Sapieja, anglistka, wyjaśniała uczniom: - Program ten łączy ze sobą wcześniejsze inicjatywy, które przez lata funkcjonowały w Unii Europejskiej, inicjatywy wspierające edukacje, szkolenia, młodzież. Po co wymyślono taki program? Program ma na celu promowanie europejskich wartości, ma na celu też wspieranie systemu edukacji. Program ma wspierać młodych ludzi w tym aby wychodzili z inicjatywami, dać im większe szanse rozwoju, szkoleń.

Koszalińskie liceum bierze udział w programie „Cztery pory roku na niebie” - to projekt w ramach współpracy szkół (KA229) polegającej na współdziałaniu szkół z różnych krajów nad wspólnym tematem bądź problemem do rozwiązania.

Realizowany przez koszalińską szkołę - oczywiście razem z innymi szkołami z Europy - program zakłada obserwację zjawisk astronomicznych powiązanych z porami roku w różnych miejscach Europy. Prace odbywają się w czterech głównych blokach odpowiadających porom roku, wokół których opracowane zostały działania obejmujące ćwiczenia astrofizyczne, astrochemiczne, matematyczne, z zakresu TIK (m.in. programowanie i drukowanie 3D) oraz oczywiście naukę języków obcych.

- Prócz naszego liceum w programie ‚Cztery pory roku” udział biorą szkoły z Włoch, Czech, Rumunii, Grecji i Portugalii - mówi Rafał Janus, dyrektor liceum.

O tym dlaczego warto wziąć udział w programie opowiadali kolegom sami uczniowie, którzy są uczestnikami Erasmusa+. Na liście zalet znalazły się podróże do Włoch, Grecji i Portugalii, które były okazją do zdobywania wiedzy, ale i przygodą.

Ważnym elementem jest nauka języka angielskiego w praktyce - jak podkreślali - konieczność komunikowania się z uczestnikami Erasmusa+ to coś zupełnie innego niż lekcje.

Wyjazdy to okazja do poznawania nowych osób, ale też i innych kultur.

- W tej formie wymiany - jak podkreślał jeden z uczestników - możemy poznać prawdziwe życie, bo przez czas wymiany jej uczestnicy stają się częścią rodziny swoich gospodarzy.

Zobacz także Koncert VooVoo w Filharmonii Koszalińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo