E-recepta 2020. Jak to działa? Jak zrealizować e-receptę - Ile jest ważna? [E-RECEPTA W TELEFONIE] 16.07.2020

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
E-recepty od 2020 roku. Zobacz na jakich zasadach wydawane są e-recepty oraz jak wykupić receptę w aptece. Najnowsze zmiany związane z e-receptami.
E-recepty od 2020 roku. Zobacz na jakich zasadach wydawane są e-recepty oraz jak wykupić receptę w aptece. Najnowsze zmiany związane z e-receptami. archiwum
Udostępnij:
E-recepta od 8 stycznia 2020 roku. Zobacz jak otrzymać e-receptę w 2020 roku oraz ile jest ważna. Jakie są zalety stosowania e-recept oraz jakie są wady rozwiązania recepty elektronicznej. Lekarze biją na alarm, że nie wszystko z e-receptami działa tak jak należy. Wyjaśniamy wszystkie zagadnienia związane z e-receptami, które zostały wprowadzone 8 stycznia 2020 roku i są obowiązkowe.

E-recepty przyprawiają o ból głowy – jak uniknąć kłopotów w aptece

Lekarze już nie wystawiają tradycyjnych recept, lecz elektroniczne. Starsi pacjenci i farmaceuci mają problemy z nowym systemem, czasem przez lekarzy. Diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdź, jak ustrzec się stresu i straty czasu.

E-recepta to dokument elektroniczny zastępujący receptę tradycyjną, papierową. E-receptę zrealizujesz na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em; możesz też dostać wydruk informacyjny.

E-recepta 2020: Co zyskujesz dzięki e-recepcie?

  • Nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek – e-recepta jest zawsze czytelna.
  • Nie zgubisz jej – wszystkie e-recepty zapiszą się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta.
  • E-receptę zrealizujesz w każdej aptece w Polsce.

Skoro jest tak dobrze, to skąd tyle nerwów, a nawet paniki w aptekach? Przestraszeni są zwłaszcza starsi pacjenci, którzy nigdy nie dotykali komputera i nie mają smartfonów. W tej sytuacji dostają e-recepty na papierkach. Zobaczmy, co się dzieje dalej.

E-recepty 2020 – w czym problem?

Przeszkoleni zawczasu lekarze bez kłopotów wystawiają e-recepty, chyba że zdarzy się usterka techniczna. Jednak mającym problemy z techniką pacjentom wręczają tylko czterocyfrowy kod na dany lek na karteczce. Jeśli lekarz przepisze cztery lekarstwa, daje cztery karteczki z odrębnymi kodami. Starsza pani przychodzi do apteki z tymi karteczkami, ale chce wykupić tylko jeden lub dwa leki, bo jeszcze nie dostała renty. Rzecz w tym, że nie wiadomo, który kod jakiego lekarstwa dotyczy. Farmaceuta musi zatem najpierw sprawdzić kody, by wiedzieć, pod którymi się kryją żądane leki. To trwa, a kolejka rośnie.

Mało tego – karteczka z kodem nie wystarczy. Trzeba jeszcze podać PESEL. Pół biedy, gdy ktoś realizuje receptę na siebie – wtedy wystarczy pokazać własny dowód osobisty z PESEL-em. Gorzej, gdy kupujemy lek komuś. Kupujący może się wycofać z kolejki i wrócić z PESEL-em tej osoby, ale niektórzy w zdenerwowaniu dzwonią do takiej osoby, która nie zawsze od razu odbiera... A kolejka rośnie.

Jak czytać etykiety produktów? Na to najczęściej nabierają n...

E-recepta 2020: jakie jest wyjście?

Jeśli nie masz Internetowego Konta Pacjenta, poproś lekarza, żeby dał ci papierowy wydruk całej e-recepty, ze wszystkimi przepisanymi lekami – wygląda jak zwykła recepta, nie wymaga PESEL-u, pozwala uniknąć nerwów i straty czasu.

E-recepta 2020 dla oswojonych z siecią

Osobom bardziej zaawansowanym technicznie lekarze nie dają żadnych karteczek. Wszystko odbywa się elektronicznie. Jak?

  • Internetowe Konto Pacjenta

Zakłada się je na stronie pacjent.gov.pl, z tym że potrzebny jest tzw. profil zaufany. Na stronie jest też instrukcja, jak go zdobyć. Starsze osoby mogą nie podołać, ale mogą to za nie zrobić młodsi członkowie rodziny. Gdy pacjent ma konto, wystarczy, że poda lekarzowi swój numer telefonu lub adres e-mail, po czym dostanie SMS z 4-cyfrowym kodem, który okaże w aptece i poda PESEL, lub e-mail z PDF-em e-recepty – wybór formy zależy od pacjenta, przy czym w przypadku e-maila aptekarz tylko skanuje kod, PESEL jest zbędny.

Inne korzyści z Internetowego Konto Pacjenta:

  • wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji;
  • otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie;
  • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków, dzięki czemu ktoś z rodziny będzie miał kontrolę nad tym, co się dzieje z bliską mu, starszą osobą;
  • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Do swojej przychodni się nie dało dodzwonić, leki się skończyły i zostałbym bez terapii. Na szczęście na stronie https://onlinerecepta.pl w 15 minut lekarz mi przesłał wypełnioną receptę a nawet tabletek zapisał na 3 miesiące, więc chociaż tyle spokoju będę miał.

M
MalinaB

Dotychczas składałem karteczkę z zapotrzebowaniem na leki w recepcji. Teraz muszę się DODZWONIĆ do rejestratorki co jest porównywalne do gry w ruletkę. Jeden numer na CAŁĄ przychodnię. Rejestratorka jest jedna (pielęgniarka) i nie radzi sobie z kolejką pacjentów przy telefonie. To jest jakiś absurd! Dodzwoniłam się chyba po 7 godzinach ciągłego dzwonienia. Teraz po kilku dniach znów muszę próbować dzwonić by otrzymać kod do recepty. Może się w ogóle nie dodzwonię a wtedy co?

S
Sylwester

Ja się bardzo cieszę z tych recept elektronicznych, zwłaszcza teraz! Można poprosić lekarza na lekarzonline.eu o wypisanie recepty, bo nie ma sensu ryzykować swoim zdrowiem i zdrowiem najbliższych udając się do przychodni.

G
Gość
19 stycznia, 11:48, Gość:

Gościu i czego płaczesz ! Czemu boisz się nowości i postępu technicznego ! Wrzuć swój kolorowy telewizor i przynieś z piwnicy czarno-biały przecież w nim też widać - wyrzucić smartfona przecież taki skomplikowany !!!

27 stycznia, 10:53, Gość:

Gościu ale ty p ierdolisz głupoty

31 stycznia, 10:49, Magda:

Proponuje jeszcze żeby każdego człowieka oczipować i będzie git.... Co wy na to fani postępu a raczej debi.... postępu!!

16 marca, 8:37, Gość:

A gdzie mają zainstalować ten cały "czip" ? Przecież możesz stracić tę część ciała razem z tym całym "czipem". (wypadki chodzą po ludziach).

Super pomysł.

Jestem, za.

G
Gość

Ja jestem bardzo zadowolona z E recepty jde do apteki pokazuje swój nr.kodu iPSEi to wszystko

G
Gość

Ja zadzwoniłam i pani podała mi numer recepty i w aptece tylko podałam pesel i dostałam lek to proste jak budowa cepa

G
Gość
19 stycznia, 09:55, Gość:

To dlaczego napisaliście że pacjent otrzyma następnà e receptę bez wizyty u lekarza to nieprawda

23 lutego, 08:21, Gość:

Właśnie!

Czegoś tu nie rozumie. Mam przepisane leki od lat. Co miesiąc zostawiam w rejestracji przychodni zapotrzebowanie na leki choćby dla tego, że są one pakowane nie tak jak były pakowane za komuny czyli po 30 tabletek aby wystarczały na miesiąc, ale różnie. 20 szt, i5 szt, czy 28 szt, aby utrzymać cenę opakowania i jednocześnie na tym zarobić. (Tak jak np z czekoladą 100 gram kosztowało 3 złote, a teraz 70 gram kosztuje też 3 zł. I interes kwitnie). Więc pacjent musi wciąż liczyć ile tabletek mu pozostało, bo kończą się w różnych terminach. Na drugi lub na trzeci dzień z przychodni odbieram (lub żona) swoją papierową receptę z "komputra", na której są wyszczególnione wszystkie leki. W aptece też nie ma problemu. Mogę jednorazowo wykupić wszystkie leki z recepty, a mogę też je wykupować częściowo, czyli raz jeden lek, drugim razem następny itd. A do swego "doktorka" chodzę tylko wtedy ja mi coś dolega. Recepty stałe załatwiam u pań w rejestracji.

G
Gość
19 stycznia, 11:48, Gość:

Gościu i czego płaczesz ! Czemu boisz się nowości i postępu technicznego ! Wrzuć swój kolorowy telewizor i przynieś z piwnicy czarno-biały przecież w nim też widać - wyrzucić smartfona przecież taki skomplikowany !!!

27 stycznia, 10:53, Gość:

Gościu ale ty p ierdolisz głupoty

31 stycznia, 10:49, Magda:

Proponuje jeszcze żeby każdego człowieka oczipować i będzie git.... Co wy na to fani postępu a raczej debi.... postępu!!

A gdzie mają zainstalować ten cały "czip" ? Przecież możesz stracić tę część ciała razem z tym całym "czipem". (wypadki chodzą po ludziach).

G
Gość

E-recepta to organizacyjny gniot. przynajmniej w slupskim Salusie, gdzie

ich komuter ma ja w nosie i panie na piechotę gryzmolą na papierowych ogryzkach numerki . W aptece za to, "ten lek ma pani dopiero od kwietnia!". Miał być od zaraz. g...

k
kama

e-recepta fajna sprawa. tylko szkoda, że muszę iść do przychodni, zostawić kartkę z nazwami i ilościami leków, które potrzebuję, a później odebrać receptę z kodem . w obecnej sytuacji zagrożenia super sprawa. dzwoniłam do przychodni, czy obecnie coś się zmieniło w tej kwestii, to usłyszałam, że zarazić mogę się wszędzie. a co z minimalizacją zagrożenia?

G
Gość

Przecież i tak dalej lekarze piszą papierowe i bazgrola. NIE MAJA AWARI SYSTEMU I TAK DALEJ PISZA PAPIEROWE powinna wejść ustawa ktora nakazuje bezwzględnie zeby wystawiac e receptę Mloda lekarka dala mi recepte wypisana recznie i nikt nie mogl odczytac po niej i znów trzeba było się wrócić do lekarza Moje pytanie dlaczego pisze salej papierowa a nie elektroniczna skoro to jej obowiazek od stycznia? Kto sie wkoncu zajmie tym balaganem? Mieli tylko w wyjątkowych sytuacjach wystawiać papierowa

G
Gość
19 stycznia, 09:55, Gość:

To dlaczego napisaliście że pacjent otrzyma następnà e receptę bez wizyty u lekarza to nieprawda

Właśnie!

????
15 stycznia, 18:35, Gość:

4 kody, to nie 4 różne leki. Na jednym kodzie (pakiecie) może znajdować się maksymalnie 5 leków!

Erecepta tak tylko dlaczego przy obowiązującym RODO mamy okazywać dowód osobisty lub podawać PESEL. Przecież aptekarze to nie urzędy ani służby mundurowe.

G
Gość
19 stycznia, 11:48, Gość:

Gościu i czego płaczesz ! Czemu boisz się nowości i postępu technicznego ! Wrzuć swój kolorowy telewizor i przynieś z piwnicy czarno-biały przecież w nim też widać - wyrzucić smartfona przecież taki skomplikowany !!!

27 stycznia, 10:53, Gość:

Gościu ale ty p ierdolisz głupoty

31 stycznia, 10:49, Magda:

Proponuje jeszcze żeby każdego człowieka oczipować i będzie git.... Co wy na to fani postępu a raczej debi.... postępu!!

I tak jesteś już w bazach danych wszędzie to po co się wsciekac o te E-receptę. Jeżeli nie masz "brudu" Za pazurkami to nikt nic ci nie zrobi.

G
Gość

Pierdu pierdu. Mam E receptę na cały rok z dokładnymi datami od których mogę realizowac. Jestem już dość wiekowym człowiekiem i nie mam żadnego problemu z ogarnieciem tego. Mnie to się podoba. Nie muszę biegać co rusz do przychodni o następne leki.

Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie