Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepta od 2020 roku. Jak działa? Jak ją zrealizować? Od 8 stycznia lekarze obowiązkowo wystawiają recepty w formie elektronicznej

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
unsplash
Początek rewolucji związanej z cyfryzacją sektora opieki medycznej powoli staje się faktem. Od 8 stycznia pracownicy medyczni są zobowiązani do wystawiania e-recept, jednak już w ubiegłym roku na Pomorzu elektroniczny kod otrzymało przeszło 530 tys. pacjentów.

Z początkiem stycznia wchodzi w życie długo zapowiadana reforma systemu wystawiania recept. Lekarze, a także wszyscy upoważnieni pracownicy medyczni, są zobligowani do wystawiania elektronicznych kodów, które zastępują tradycyjne, papierowe recepty.

- Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów - zapowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

E-recepta 2020. Jak działa?

Cyfryzacja usług ma przede wszystkim usprawnić kontakt z pacjentem poprzez skrócenie obowiązków administracyjnych i zwiększyć dostęp chorych do informacji o lekach i leczeniu. Od teraz chorzy otrzymują 4-cyfrowy kod poprzez SMS lub drogą mailową. E-recepta jest wystawiana na jeden lek, jednak przypisany kod umożliwi wykupienie całego pakietu - do pięciu preparatów.

Największa trudność polega na tym, że generowanie kodu i elektroniczna wysyłka są możliwe dopiero po założeniu Internetowego Konta Pacjenta. W sytuacji, w której pacjent nie ma dostępu do konta, nie posiada telefonu lub nie ma możliwości skorzystania z urządzeń mobilnych, lekarz może wydrukować kod na papierze. Obecnie nie są to odosobnione przypadki.

- Jest to duży problem, ponieważ wielu chorych nie posiada jeszcze dostępu do Internetowego Konta Pacjenta. Rodzą się również wątpliwości związane z sytuacją, w której pacjent zgubi karteczkę z kodem - zauważa lek. dent. Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.

E-recepta 2020. Jak zrealizować?

Warto podkreślić, że pomimo obowiązku generowania e-recept, ministerstwo nie będzie karać za wystawianie tradycyjnych dokumentów. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, w których wystąpią problemy z łączem internetowym lub recepta będzie wystawiana podczas wizyt terenowych. Stare , papierowe recepty również cały czas będą honorowane w aptekach.

- Recepta wystawiona w postaci papierowej będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków - zapewnia resort.

E-recepty nie są zupełną nowością, bowiem pracownicy medyczni już w ubiegłym roku mieli możliwość podłączenia się do systemu. Tylko w grudniu na Pomorzu wystawiono przeszło 470 tys. elektronicznych recept, a w całym 2019 roku ponad 1,5 mln. Według danych Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia w naszym regionie z elektronicznych recept skorzystało już ponad 530 tys. pacjentów

Nie brakuje jednak głosów, że tak poważna zmiana jest wprowadzana zbyt dynamicznie. W 2018 roku były organizowane programy pilotażowe, jednak dotyczyły wybranych miast. Teraz system obowiązuje w całym kraju.

- Wchodzi nowy system i od razu będzie w pełni obciążony, a to oznacza, że formuła zostanie przetestowana na pacjentach. W naszej opinii, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania, jest to po prostu za szybko - powiedział lek. dent. Dariusz Kutella.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera