Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepty obowiązują od wczoraj. Obawy mają ludzie starsi. Wyjaśniamy, jak to działa

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Teoretycznie wszystko działa. Pacjent ma konto internetowe, farmaceuta skanuje kod z telefo-nu i lek trafia w ręce pacjenta. W praktyce jest trochę inaczej. Aptekarze wolą recepty papierowe
Teoretycznie wszystko działa. Pacjent ma konto internetowe, farmaceuta skanuje kod z telefo-nu i lek trafia w ręce pacjenta. W praktyce jest trochę inaczej. Aptekarze wolą recepty papierowe Fot. Krzysztof Piotrkowski
Od środy lekarze mają obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że e-recepta to korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu. Największe obawy mają ludzie starsi.

E-recepta to superwynalazek, pod warunkiem, że mamy internet, a najlepiej smartfona z dostępem do sieci, Internetowe Konto Pacjenta oraz zakładając, że działa zarówno internet, jak i platformy elektroniczne, z których korzystają lekarze i farmaceuci. A technika - jak wiadomo - bywa zawodna.

Jak to teraz wygląda?

Pacjent idzie do lekarza, a ten wystawia mu elektroniczną receptę na leki. Co dalej? Są trzy opcje.

Pierwsza:

Pacjent otrzyma SMS-a z 4-cyfrowym kodem, który poda w aptece. Oprócz tego musi podać PESEL (swój lub osoby, dla której kupuje lek).

Opcja druga:

Pacjent otrzyma e-mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie. W aptece farmaceuta zeskanuje kod z informacji o e-recepcie, którą pacjent ma w e-mailu.

Opcja trzecia:

Lekarz może również dać pacjentowi wydruk informacyjny, który wygląda jak zwykła recepta. Farmaceuta wyda lek na podstawie takiego wydruku informacyjnego.

Aby w pełni korzystać ze wszystkich zalet e-recepty, należy mieć Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

IKP- Intenetowe konto pacjenta

Dostępne jest pod adresem https://pacjent.gov.pl. Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept. Informacje z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) można udostępniać bliskiej osobie lub lekarzowi. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok - pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. E-receptę można wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła - wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty. Dzięki e-recepcie można zapomnieć o problemach z brakiem pieczątki, czy danych na recepcie, jej nieczytelnością czy zgubieniem. Elektroniczna recepta to także nasze bezpieczeństwo. Lekarz, dzięki upoważnieniu, zawsze może mieć pod kontrolą leki wypisywane przez innego lekarza, tak, by nie doszło do niepożądanej interakcji.

W Słupsku

W słupskich przychodniach wszyscy lekarze wystawiają e-recepty, niektórzy już od dawna.

-W Salusie wprowadziliśmy e-recepty już we wrześniu, zaczynając od POZetów (Podstawowa Opieka Zdrowotna - od red.). Wszystko hulałoby rewelacyjnie, gdyby nie problemy techniczne, ale wynikające strony NFZ i platformy, które nie działają sprawnie - mówi Tadeusz Wardziak z Centrum Zdrowia Salus w Słupsku.

Da się leczyć bez konta internetowego

Najbardziej przerażeni nowym systemem elektronicznym są starsze osoby, które same nie są w stanie założyć sobie internetowego konta, a często też nie posiadają telefonu komórkowego. Jest wiele starszych, samotnych osób, które mają jedynie telefon stacjonarny. I co wtedy?

Nie powinno to być problemem.

- Lekarz w takiej sytuacji drukuje receptę, z którą pacjent idzie do apteki, jak dotychczas. To jest standard - mówi Tadeusz Wardziak.

Zobacz także: Słupski Bank Komórek i Tkanek z certyfikatem Ministerstwa Zdrowia.

Słupski Bank Komórek i Tkanek z certyfikatem Ministerstwa Zd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: E-recepty obowiązują od wczoraj. Obawy mają ludzie starsi. Wyjaśniamy, jak to działa - Głos Pomorza