Jacek Czaplewski
Denis Doyle - UEFA/UEFA via Getty Images (©UEFA)
Euro 2020. Pierwszy raz ćwierćfinalistę wyłoniły rzuty karne! W decydującej serii pomylił się Kylian Mbappe, dlatego Francja kończy na 1/8 finału, a Szwajcaria gra dalej! O prawo gry w półfinale zmierzy się z Hiszpanią.

Euro 2020: mecz Francja - Szwajcaria 3:3, 4:5 k. (28.06.2021)

Euro 2020 to najlepsze co zdarzyło się w piłce w 2021 roku. Jeżeli wydawało się, że nic nie przebije meczu Chorwacja - Hiszpania (3:5 pd.), to w Bukareszcie zaserwowano nam takie danie. Po raz pierwszy zadecydowały rzuty karne, po raz pierwszy ćwierćfinalistę wyłoniono następnego dnia według lokalnego czasu.

Szwajcaria uprzykrzyła grę Francji jeszcze bardziej niż Austria Włochom. Dla aktualnych mistrzów świata i zarazem wicemistrzów Europy mecz 1/8 finału okazał się bardzo niewdzięczny; od początku do samego końca. W pewnym momencie kibice "Trójkolorowych" mogli zastanawiać się czy aby selekcjoner Didier Deschamps nie przeszarżował z ustawieniem, personaliami, taktyką. Żeby aż tak męczyć się będąc faworytem do złota?

Prowadzenie dla Szwajcarii uzyskał krytykowany zewsząd Haris Seferović, który przestawił w polu karnym Clementa Lengleta, po czym oddał skuteczny strzał głową. Stoper nie udźwignął rangi widowiska, toteż jako pierwszy zszedł z boiska. Do zmiany doszło już w przerwie.

Nieprawdopodobne sceny wydarzyły się między 55 a 58 minutą. Prześledźmy wydarzenia po kolei:
- najpierw po faulu jedenastki nie wykorzystuje Ricardo Rodriguez, którego strzał jedną ręką broni Hugo Lloris
- potem rozjuszona Francja mknie do ataku, co kończy się pierwszym golem Karima Benzemy
- wreszcie Benzema z bliska dobija próbę (wrzutkę?) Antoine'a Griezmanna

Zmarnowany karny w meczu Francja - Szwajcaria WIDEO
Euro 2020, 1/8 finału: Francja – Szwajcaria. Ricardo Rodriguez nie wykorzystał rzutu karnego po faulu na Zuberze [WIDEO]

Wynik na 3:1 podwyższył Paul Pogba, uderzając technicznie w okienko. Wydawało się, że to koniec, ale Szwajcaria najpierw odrobiła część strat, potem strzeliła gola na 3:3 ze spalonego, by wreszcie wyrównać w czystej akcji. Trafił ponownie Seferović, a poprawił po nim Mario Gavranović.

Francja w doliczonym czasie obiła jeszcze poprzeczkę (Kingsley Coman), a po chwili sędzia zaprosił piłkarzy na przerwę poprzedzającą dogrywkę. W dogrywce wydarzyło się wiele (pudło Kyliana Mbappe, główka Olivera Giroud), ale szóstego ćwierćfinalistę wyłoniły dopiero rzuty karne. Do piątej serii wszyscy trafili. Pomylił się dopiero Mbappe.

Pięć lat temu Szwajcarię na tym etapie wyrzuciła Polska - też po karnych. Dziś Szwajcaria wyrzuca aktualnego mistrza świata i wicemistrza Europy!

W ćwierćfinale Szwajcaria zagra z Hiszpanią. Mecz odbędzie się 2 lipca (godz. 18:00) w Sankt Petersburgu.

Te zdjęcia kibica Szwajcarii dzieli jakieś 30 sekund!

Piłkarz meczu: Yann Sommer
Atrakcyjność meczu: 10/10

EURO 2020 w GOL24

Euro 2020. Samobój bramkarza, zwroty akcji, dogrywka, wreszcie aż osiem bramek... Mecz 1/8 finału między Chorwacją a Hiszpanią (3:5) przejdzie do historii jako jeden z najbardziej widowiskowych. Zobaczcie, jak skomentowali go internauci.

MEMY o meczu Chorwacja - Hiszpania: Synku, my z nimi zremiso...