Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie już za tydzień

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” od 2003 roku udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy.
Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” od 2003 roku udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Radek Koleśnik
We wtorek, 6 września, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń w Koszalinie. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” o niepełnosprawności mówi językiem kultury. Impreza potrwa do 10 września.

Wypadek, choroba, podeszły wiek – każdego z nas, w pewnym momencie życia, mogą dotknąć ograniczenia sprawności. Osoby z niepełnosprawnością mają talenty, ambicje, potrzeby i chcą normalnie żyć. By to dostrzec, trzeba się zbliżyć. Zintegrować. I to główny cel, jaki od 19 lat przyświeca organizatorom Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Europejskiego tylko z nazwy, bowiem pokazuje filmy z całego świata. W tym roku m.in. z Iranu, Indii, Brazylii, Nepalu, Tajwanu, ale też Hiszpanii, Francji, Holandii i – oczywiście – z Polski.

Obrazy powalczą o statuetkę Motyla 2022, a oceniać je będzie jury w składzie: przewodniczący Piotr Głowacki, aktor znany m.in. z filmów „80 milionów” „Dziewczyna z szafy”, „Bitwa warszawska”, „Sala samobójców”, „Drogówka”, „Bogowie”; Bartosz Blaschke, autor scenariuszy do seriali telewizyjnych: „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”, „Nad Rozlewiskiem”, „Strażacy”; Anna Dzieduszycka, która zagrała w projektach „Dawid i Elfy”, „Marionetka”, „Ułaskawienie”, „Ile stopni ma ciepły głos?” oraz Iwona Siekierzyńska, laureatka nagrody im Krzysztofa Krauze za film „Amatorzy".

Festiwal jest filmowy, ale integruje wiele dziedzin sztuki. Inauguracji imprezy (6 września, godz. 17) towarzyszyć będą wystawy fotografii oraz koncert Grzegorza Płonki. Na deser film „Sonata” i spotkanie z ekipą filmową – Bartoszem Blaschke, Grzegorzem Płonką, Michałem Sikorskim i Łukaszem Similatem.

7 września filmy konkursowe można będzie oglądać w blokach o godz. 9.30 i 12. O godz. 18.30 pokazany zostanie „Antybohater”, a o godz. 20 (poza konkursem) film „Wszystko poszło dobrze”. W programie również konferencja naukowa „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności” (godz. 9, Hotel Gromada); spotkanie z Izabelą Sopalską-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa (godz. 10, Zespół Szkół Plastycznych); spotkanie z Piotrem Głowackim (godz. 17, KBP) i rozmowa z autorami projektu „Activ for all" (sala medialna, godz. 18).

W czwartek, 8 września, warto zarezerwować czas na warsztaty savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością (sala medialna, godz. 13) oraz spotkanie z Anną Dzieduszycką i Iwoną Siekierzyńską (godz. 17). Filmy konkursowe można będzie oglądać w blokach o godz. 9.30, 12 i 13.45. Godz. 18.30 – „Pisklaki”, godz. 20 – poza konkursem „Cyrano”.

Finał festiwalu w piątek, 9 września. Filmy konkursowe zaprezentowane zostaną w blokach o godz. 9.30 i 12. O godz. 18 – poznamy werdykt jury, a wieczór uświetni koncert zespołu Jackpot. Poza konkursem będzie można zobaczyć włoski film „Superbohaterowie”.

Na sobotę, 10 września, zaplanowano seanse filmów „Jestem Greta”, „Księgarnia w Paryżu” i „3% światła” (od godz. 10).
Wszystkie filmy można będzie zobaczyć w kinie Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp na projekcje oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące będzie darmowy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera